Mapa

Tanie loty do Bahamy

Bahamy to wyspiarskie państwo leżące w jednym z najbardziej malowniczych zakątków świata – Karaibach. Położone na krystalicznie czystych, błękitnych wodach Atlantyku wyspy koralowe przyciągają nie białymi, ale różowymi plażami, które swój kolor zawdzięczają muszlom lokalnych skorupiaków. Odkryj państwo, którego spuściznę tworzyli Indianie Arawak, hiszpańscy kolonizatorzy i handlarze rumem, państwo żyjące w rytmie calypso.

Tego nie można przegapić

Bahamy składają się z około siedmiuset wysp i wysepek, ale ludzie mieszkają tylko na dwudziestu sześciu z nich, z czego dwie trzecie na New Providence. To stolica państwa zdominowana przez port morski Nassau, który w XVIII i XIX wieku funkcjonowała jako mekka piratów... z Karaibów. Znajduje się tutaj gigantyczny resort Atlantis połączony z kasynem. Na New Providence i pobliskiej  Paradise Island (z pięknymi Versailles Gardens, gdzie niemal wszyscy mieszkańcy Bahamów organizują śluby) Beatlesi nakręcili swój film „Help!”.

Wyspa Grand Bahama to wesołe miasteczko dla miłośników przyrody i ważne centrum ekoturystyki. W Parku Narodowym Lucayan można odkrywać podwodne systemy jaskiń czy lasy mangrowcowe, a do Parku Narodowego Peterson Cay można wybrać się na jednodniową wycieczkę na piknik (dojazd łódką). Na Grand Bahama można też zrobić zakupy. Do wyboru jest Port Lucaya Marketplace w zatoce Bell Channel lub International Bazaar podzielony na sektory reprezentujące różne części świata.

Warto odwiedzić najwyższy szczyt archipelagu na wyspie Cat. Mount Alvernia mierzy 63 metry, wspięcie się na niego nie powinno, więc być zbyt obciążające. Bahamy nie biją może rekordów, jeśli chodzi o górskie szczyty, ale mogą się pochwalić najgłębszą na świecie podwodną studnią. Zwana Dean's Blue Hole sięga aż dwieście metrów w głąb morza. Odważ się do niej zajrzeć.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Bahamów mówią w ciekawej mieszance języka angielskiego i lokalnych zwrotów. Obcokrajowcom czasem trudno się z nimi porozumieć, ale wyspiarze nadrabiają to otwartością i nieznikającymi z twarzy uśmiechami. O pozytywnym podejściu do życia mieszkańców Bahamów może świadczyć entuzjazm z jakim przygotowywana jest tutaj parada Junkanoo. Co roku 26 grudnia i 1 stycznia ulicami miast przechodzi poprzebierana i roztańczona gromada. Po zakończeniu festiwalu uczestnicy parady zdejmują ręcznie robione kostiumy i zostawiają je na ulicy – upolowaną w ten sposób pamiątkę można zabrać do domu. Tę samą nazwę co festiwal nosi też lokalny gatunek muzyki – Junkanoo. Poza tym rytm życia na Bahamach wyznaczają Calypso, Soca i Rake.

Czy wiesz, że…

* poza turystyką na Bahamach rozwinęła się bankowość, produkcja odzieży, perfum oraz... lodu; nic dziwnego – średnia temperatura w najgorętsze miesiące to tutaj około 28 °C

* Bahamy to najmłodsze pod względem wieku mieszkańców państwo świata; według danych

ONZ aż połowa ludności ma mniej niż trzydzieści lat

* w potocznej mowie w języku polskim przyjęła się błędna forma Wyspy Bahama; brzmi to, trochę tak, jak gdyby archipelag należał do tajemniczego Bahama; w rzeczywistości nazwa państwa pochodzi od hiszpańskiego baha mar, czyli płytka woda

Lotnisko

Najważniejsze lotnisko na Bahamach to Port Lotniczy Nassau (NAS), znane też pod nazwą Lynden Pindling. Państwo dysponuje także lotniskami na innych wyspach, między innymi na Freeport (FPO) na wyspie Grand Bahama. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.