Mapa

Tanie loty do Islandia

Koniec świata? To właśnie tutaj! I jak na świat przystało jego skraj jest olśniewający. Wulkaniczny krajobraz, gorące źródła, wieczne ciemności zimą i słońce o północy latem. Nic dziwnego, że tą magiczną krainę upatrzyły sobie elfy, które od wieków mieszkają tu razem z ludźmi.

Tego nie można przegapić

Poznawanie Islandii warto zacząć od Reykjavíku, ale szkoda byłoby ograniczać się tylko do niego. Po poza stolicą, wyspa ma jeszcze kilka innych ciekawych miast i przede wszystkim cuda przyrodnicze. Zaczynając jednak przygodę z Islandią właśnie od niego, zauważymy jak oddalenie od kontynentu, specyficzny klimat i krajobraz wpływa na lokalną rzeczywistość. Miasto może pochwalić się ciekawą architekturą (Kościół Hallgrímura), nietypowymi muzeami (871±2) i bogatym życiem kulturalnym (w tym: nocnym). A poza Reykjavíkiem są jeszcze na przykład urocze Hafnarfjörður czy Húsavík- jedno z najlepszych na świecie stanowisk do podglądania wielorybów.

Około czterdziestu kilometrów na wschód od stolicy wyspy znajduje się Thingvellir, co dosłownie oznacza „parlamentarną równinę”. Nie przypadkiem. Tutaj właśnie po raz pierwszy w 930 roku zebrał się islandzki parlament Althing, który funkcjonuje do dziś! Ponieważ jest to jedna z najstarszych instytucji parlamentarnych świata, utworzono tam park krajobrazowy, a region został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale tradycje parlamentarne to nie jedyny rekord Islandii. Inny park Vatnajökull to największy Park Narodowy w Europie – zajmuje aż 12 tysięcy kilometrów, 12% powierzchni całego kraju. Poza tym, że zajmuje ogromny obszar, znajdują się też w nim najwyższe góry Islandii, Hvannadalshnúkur, największy lodowiec, Vatnajökull i wspaniały wodospad Dettifoss. Pokryty lodowcem krater wulkaniczny w Parku Narodowym Snæfellsjökull to miejsce, z którego profesor Otto Lidenbrock i jego bratanek Axel – postaci stworzone przez Juliusza Verne, podróżowali do wnętrza ziemi.

Odwiedzając Islandię nie można też pominąć położonego na formacjach wulkanicznych jeziora Mývatn, Gullfoss (czyli Złotych Wodospadów) złożonych z dwóch kaskad wody i pola geotermalnego. Są tu też gejzery. Kapryśny Geysir (od nazwy, którego powstało słowo określające tego typu źródła) wypluwa wodę co około 2 dni na wysokość kilku metrów, ale przyjezdnym więcej radości sprawia Strokkur, sikający słupem wody na wysokość 35 metrów co około dziesięć minut.

Oczami mieszkańca

O mieszkańcach Islandii mówi się różne rzeczy: że mówią na wdechu, lubią chodzić na golasa i wierzą w “ukryte istoty”. Należą do nich przede wszystkim elfy, krasnoludy oraz trolle. Ich obecność jest na Islandii uważana za coś naturalnego, powiątpiewanie czy – broń Boże – wyśmiewanie tej wiary będzie odebrane za bardzo niegrzeczne.

Populacja wyspy jest bardzo mała – mieszka na niej zaledwie 320 tysięcy ludzi. Islandczycy, jak sami twierdzą, cierpią na kompleks “małego narodu”, dlatego ich ulubionym zwrotem jest per capita. Bo per capita we wszystkich zestawieniach wypadają naprawdę świetnie. Mała populacja ma też jednak i swoje zalety – praktycznie wszyscy się tu znają i w jakiś sposób są ze sobą spokrewnieni.

Islandczycy są też bardzo dumni ze swojego pochodzenia i dziedzictwa Wikingów. Kultywują je poprzez muzykę, sztukę i festiwale.

Tradycyjnie podstawą islandzkiej kuchni była zawsze suszona ryba, mięso wieloryba i jagnięcina. Kawałki suszonej ryby harðfiskur najlepiej smakują z masłem lub sałatką coleslaw. Islandczycy zajadają się też jogurtem – skyr, bogatym w proteiny i bardzo dietetycznym. Poza jedzeniem mieszkańcy lubią wypocząć w źródłach termalnych. Najsłynniejszym takim naturalnym SPA jest Blue Lagoon, a Islandczycy przychodzą tam nie tylko ze względów zdrowotnych, ale przede wszystkim – towarzyskich. Nie ma chyba przyjemniejszego zajęcia na Islandii od podziwiania zorzy polarnej, wygrzewając się w gorących źródłach z przyjaciółmi.

Czy wiesz, że…

* jedną z najbardziej rozpoznawanych na świecie osób z Islanndii jest piosenkarka Björk; jej imię oznacza po islandzku „brzoza”, a nazwisko Guðmundsdóttir - „córka Guðmundura”

* Islandia jest jednym z kilkunastu państw na świecie, które nie posiada armii zawodowej; jedyną ochronę stanowi Straż Przybrzeżna

* w Boże Narodzenie na Islandii do dzieci zamiast Świętego Mikołaja przychodzą „gwiazdkowi chłopcy”; należą do nich między innymi Złodziej Kiełbasek czy Wylizywacz Misek

Lotnisko

Głównym lotniskiem Islandii jest międzynarodowy port lotniczy Keflavík (KEF) oddalony o około 40 kilometrów od Reykjavíku.

Znajdź tanie loty do Islandii na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Islandii. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Islandii? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.