Mapa

Tanie loty do Ghana

Ghana to jedno z najsympatyczniejszych afrykańskich państw, przyjazne turystom i witające ich z otwartymi ramionami. Od odzyskania niepodległości, Ghana uważana też była za lidera odrodzenia afrykańskiej siły i tożsamości. Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc na pierwsze spotkanie z Afryką.

 

Tego nie można przegapić

 

Ghana to cudowna przyroda, pełne energii miasta i stanowiska historyczne o światowym znaczeniu. Najlepszymi miejscami na plażowe leniuchowanie są okolice Kokrobite i Winneba. Dla tych, którzy wolą akweny słodkowodne idealnym wyborem będzie odwiedzenie jeziora Wolta. Jest to jeden z największych sztucznych zbiorników na świecie, otoczony soczystą przyrodą i terenami rekreacyjnymi. Po zachodniej stronie jeziora znajdują się wodospady Wli. Aby zobaczyć te cuda natury, trzeba zapracować kilkudziesięciominutowym marszem, ale warto. Tym bardziej, że trasa do wodospadów prowadzi przez gęsty busz, porośnięty przez smakołyki, takie jak ananasy czy banany.

 

Można powiedzieć, że atrakcją z pogranicza natury i kultury jest Kumasi, znane jako „Miasto-Ogród”. Tak piękny przydomek zawdzięcza ono niezwykle zróżnicowanej roślinności, a jego dodatkowym atutem jest bliskość największego naturalnego jeziora w Ghanie – Bosumtwi. Powstałe w miejscu uderzenia meteoru jezioro jest świętym miejscem dla dominującej w Ghanie grupy etnicznej, Aszanti. Według wierzeń, dusze zmarłych przychodzą tutaj pożegnać boga Twi. Inną perełką tych okolic jest bazar Kejetia w Kumasi. Uważany za największy targ w Afryce Zachodniej jest jak miasto w mieście. Błądzenie pośród jego jedenastu tysięcy stoisk z ubraniami i butami z drugiej ręki, ręcznie tworzoną biżuterią czy kiczowatymi gadżetami z plastiku może stać się niezapomnianą przygodą.

 

Najbardziej znanymi obiektem turystycznymi są w Ghanie Zamek Cape Coast i Elmina – forty będące symbolem handlu niewolnikami. W lochach zamku przetrzymywano dawniej niewolników przed wysłaniem ich za ocean do pracy przy budowie Nowego Świata. Pobliska Elmina była pierwszą europejską osadą w Afryce Zachodniej i drugim dużym ośrodkiem związanym z historią niewolnictwa.

 

Oczami mieszkańca

 

W Ghanie mieszka kilkadziesiąt grup etnicznych, mówiących często w tak odmiennych językach, że najłatwiej się im posługiwać angielskim. Trudno w innym państwie znaleźć tyle serdeczności i ciepłych gestów, co tutaj. Ghanijczycy często się pozdrawiają, uśmiechają, a przyjezdnym zawsze oferują pomoc.

 

Bardzo częste są też tutaj huczne festyny związane ze świętami plemiennymi. W miejscowości Wineba w pierwszy weekend maja odbywa się uroczyste polowanie na jelenia. Z kolei Hogbetsotso to festiwal kulturowy ludu Ewe. Podczas takich uroczystości, warto zwrócić uwagę na tradycyjne tańce, muzykę i skosztować lokalnych potraw.

 

Czy wiesz, że…

 

* Ghana może w pewnym sensie stanowić wzór zdrowego życia; spośród wszystkich mieszkańców zaledwie pięć procent to palacze

 

* nazwa „Ghana” oznacza w języku asante „Król-Wojownik”; dzisiejsze określenie tego państwa wywodzi się od średniowiecznego Imperium Ghany

 

* reprezentacja Ghany w piłce nożnej jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn afrykańskich; do najlepszych piłkarzy z tego kraju należą między innymi Asamoah Gyan, Andrew Ayew czy Kevin Prince Boateng

 

Lotnisko

 

Lotniskiem w Ghanie obsługującym loty międzynarodowe jest Port lotniczy Akra (ACC).

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.