Mapa

Tanie loty do Sri Lanka

Zwana „Łzą Indii” ze względu na swój kształt, rośnie na turystyczną rywalkę swojej potężnej sąsiadki. Sri Lanka to rajskie plaże, dzika przyroda, sympatyczny miks kulturowo-religijny. Dla podróżnego z Polski jest też bardzo niedroga, można więc zaszaleć bardziej niż zwykle.

Tego nie można przegapić

Stolicą Sri Lanki jest Kolombo, ale za centrum kulturowe uważa się Kandy. Nie oznacza to jednak, że Kolombo nie ma swojego uroku. Uroku typowego azjatyckiego miasta, chaotycznego i kolorowego. Jeśli Kolombo jest pierwszym miastem, które odwiedza się w tym kraju, uderzająca będzie wielość symboli religijnych, pomników i świątyń. Na ulicach dominują wielkie gabloty z posągami Buddy. Po Kolombo najlepiej przemieszczać się tuk-tukiem (jednym z tych z zamontowanym licznikiem). Warto nim pojechać do Muzeum Narodowego, które poza niesamowitą ekspozycją skarbów władców cejlońskich ma świetny sklep z pamiątkami. Na zakupy i pyszny obiad można też pojechać do kompleksu zaadaptowanego do celów komercyjnych z XVII-wiecznego szpitala, Dutch Hospital.

Z kolei w położonym pośród gór Kandy w kompleksie świątynnym przechowywany jest ząb Buddy. W sierpniu w Kandy odbywa się doroczny festiwal połączony z paradą słoni. Około dwóch godzin drogi samochodem od Kandy znajduje się Anuradhapura, historyczna stolica buddyjskiego państwa, którego początki sięgają III wieku przed nasza erą. Rośnie tutaj szczep drzewa bodhi, pod którym Budda doznał oświecenia.

Ale Sri Lanka to także atrakcje przyrodnicze. Piorunujące wrażenie robią otoczone gajami sosnowymi Wodospady Bambarakanda. Wielu uważa, że nie można też przegapić Ogrodu Botanicznego Peradeniya, w którym można podziwiać orchidee, gigantyczne fiskusy czy palmy talipot, na których liściach dawniej zapisywano dzieje Sri Lanki. No i plaże: piękne, piaszczyste, raczej rude niż białe. Najbardziej popularne są te na zachodnim wybrzeżu, na przykład w okolicach kurortu Negombo. Jednak jeśli nie chcesz walczyć o miejsce, tylko się zrelaksować w ciszy lepiej wybierz wybrzeże południowe lub, ulubione przez surferów, wschodnie.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Sri Lanki to głównie syngalescy buddyści i Tamilowie, wyznający hinduizm. Od lat toczyli ze sobą walki, czasem przyjmujące gwałtowny charakter. Dla przyjezdnych jednak są zawsze pomocni i przyjaźni. Charakterystyczne jest dla nich jedzenie curry na śniadanie, obiad i kolację i popijanie go herbatą z mlekiem i cukrem. Warto pozaglądać na uliczne stoiska i do małych knajpek, gdzie obok mieszkańców można zjeść naleśnik hopper, z curry lub mieszanką kokosa, cebuli i chili pol sambola. Koniecznie trzeba do tego zamówić zimne piwo, bo wszystko jest piekielnie ostre.

Czy wiesz, że…

* Sri Lanka odgrywa ważną rolę w słynnym eposie sanksryckim „Ramajana”; to właśnie tam zostaje umieszczona porwana przez demona Rawanę żona Ramy, Sita

* Sri Lanka jest największym na świecie producentem cynamonu właściwego; Chiny i Indonezja prześcigają ją za to w produkcji olejku kasjowego wytwarzanego z młodych gałązek cynamonowca wonnego

* podczas buddyjskiego święta Poya, które ma miejsce zawsze wtedy, kiedy pełnia księżyca obowiązuje post; zamknięte jest wtedy większość sklepów, nie można też kupić alkoholu czy mięsa

Lotnisko

Stolicę Sri Lanki, Kolombo obsługują dwa lotniska – największy port lotniczy w kraju Kolombo (CMB) położony w Katunayake i Port lotniczy Ratmalana (RML). Innym ważnym węzłem komunikacji lotniczej jest międzynarodowe lotnisko Mattala Rajapaksa (HRI), znane także pod nazwą Lotnisko Hambantota. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.