Mapa

Tanie loty do Nepal

Kraj, na terenie którego znajduje się osiem z dziesięciu najwyższych szczytów świata. A pośród nich wioski Szerpów, świątynie buddyjskie, a przy odrobinie szczęścia – ślady pozostawione przez Yeti. Raj dla miłośników trekkingu, ale i dla każdego podróżnika, który szuka kontaktu z przyrodą i świętego spokoju.

 

Tego nie można przegapić

 

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Nepalu są trasy trekkingowe, z najsłynniejszą w regionie Annapurna. Podstawowa wersja trasy uchodzi za łatwą i bezpieczną, bez stromych podejść, za to z nieziemsko pięknym pejzażem. Dużo trudniejsze jest przejście przez przełęcz Thorung La, szczególnie, że pogoda może być tam bardzo kapryśna. Wybierając się w nepalskie góry, warto zadbać o sprawdzonego przewodnika i odpuścić trasę, jeśli stan pogody choć trochę nas niepokoi. Tym bardziej, że Nepal ma do zaoferowania dużo więcej osobliwości przyrodniczych.

 

Położony na zboczach himalajskiego pasma Siwalik Park narodowy Chitwan jest jedną z nich. Na lokalnych bagniskach żyje tu aż czterysta pięćdziesiąt gatunków ptaków (na przykład bocian czarnoszyi) i czterdzieści gatunków płazów i gadów (w tym krokodyl błotny). Pośród mieszkańców parku znajdziemy także rzadkie ssaki, takie jak tygrysa bengalskiego, nosorożca indyjskiego, czy lamparta.

 

Nepal to także miejsca o ogromnym znaczeniu dla kultury buddyjskiej. W położonym na południu Lumbini urodził się książę Siddhartha Gautama, która później stał się Buddą. W Katmandu nie można pominąć zwiedzenia dwóch imponujących świątyń - Bodnath i Swayambunata, znanej jako Świątynia Małp. Obie stupy wyróżniają na tle innych budynków tajemnicze oczy wymalowane na ich murach – to oczy Buddy spoglądające we wszystkie strony świata. Poza odwiedzeniem stup, w Katmandu warto zobaczyć plac Durbar, na którym odbywały się koronacje królewskie, a do Swapna Bagaicha, czyli Ogrodu Marzeń można się wybrać na piknik.

 

Oczami mieszkańca

Nepal to kraj zróżnicowany pod względem etnicznym, ale osobom z zewnątrz najczęściej kojarzy się chyba z Szerpami – mieszkającymi w wysokich partiach Himalajów hodowcami jaków. Od wieków budują oni swoje kamienne domy na wysokości od trzech do sześciu tysięcy metrów n.p.m. Czasem uprawiają niewielkie pola z ryżem, herbatą czy drzewkami cytrusowymi. Szerpowie często są wynajmowani jako przewodnicy i pomocnicy w wyprawach górskich do przenoszenia bagażu przy pomocy zwierząt. Od nazwy ich grupy etnicznej wzięło się szerpowanie – dyscyplina sportu polegająca na wnoszeniu ciężarów pod górę.

 

Czy wiesz, że…

 

* najwyższy szczyt Himalajów, Mount Everest został tak nazwany na cześć walijskiego geodety George'a Everesta, podobno wbrew jego woli; w Nepalu na tę górę mówi się  Sagarmatha, co

oznacza „Czoło Nieba”

 

* nepalska flaga jest jedyną nie-kwadratową flagą narodową na świecie; zamiast tego składa się z dwóch trójkątów, które symbolizują Himalaje i dwie główne religie w kraju: buddyzm i hinduizm

 

* to właśnie w Nepalu najczęściej widywane jest Yeti, pół człowiek – pół zwierzę mieszkający w odosobnionych partiach gór; pierwsze wzmianki o występowaniu tego dziwacznego, silnie owłosionego stworzenia pochodzą z XIX wieku; mieszkańcy Himalajów nie mają wątpliwości co do jego istnienia

 

Lotnisko

Najważniejszym lotniskiem w Nepalu jest międzynarodowy port lotniczy Katmandu (Tribhuvan, kod: KTM), położony około sześciu kilometrów od stolicy państwa. W Nepalu znajduje się też kilka lotnisk obsługujących połączenia lokalne.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.