Mapa

Tanie loty do Katmandu

Katmandu, miejsce współistnienia buddyjskich, hinduistycznych, katolickich i protestanckich świątyń. Głośne, rozkrzyczane, kolorowe i pełne życia. Uznawane za jedno z najpiękniejszych w Azji. W Dolinie Kathmandu, w której położone jest to miasto, znajdziemy również górskie stacje, starożytne królewskie miasta i wiele miast i miasteczek, budujących klimat tego niezwykłego miejsca.

Tego nie można przegapić

Od wieków serce stolicy Nepalu bije w tym samym miejscu, w okolicy placu Durbar, czyli Placu Królewskiego. Plac w całości wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Otaczają go przepiękne budynki, świątynie, z których każda warta jest poznania.

W Hanuman Doka, czyli niegdysiejszym pałacu królewskim mieści się królewskie muzeum. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na figurę, która znajduje się przed bramą – przedstawia ona pomocnika księcia Ramy, inkarnacji boga Wisznu. Co roku, podczas wyjątkowej ceremonii figurze darowane są nowe szaty, a najznamienitsi dostojnicy rytualnie karmią ją.

Dalej, Paśupatinath, największa świątynia hinduistyczna Nepalu. Tu obchodzi się Noc Śiwy (Śiwaratri), podczas której jedynie wyznawcy hinduizmu mogą przekroczyć progi świątyni. Pozostali, ciekawi jak wyglądają obchody tego najważniejszego święta, mogą obserwować je z drugiego brzegu rzeki Bagmati. Na co dzień wokół świątyni, na placu, sprzedawane są barwniki, pamiątki, również o charakterze religijnym. Obok Paśupatinath znajduje się Arya Ghat, krematorium. Świątyni nie sposób pomylić z inną – jej miedziane dachy pokryte złotem oraz cztery wejścia okryte srebrnymi dachami są niezwykle charakterystyczne.

Dalej, buddyjski Bodnath, jeden z najważniejszych ośrodków religijności buddyjskiej, do którego przybywają pielgrzymki z całego świata. Najbardziej charakterystycznym elementem jest stupa, na każdej z jej ścian namalowane są wszystkowidzące oczy Buddy. Konstrukcja, która symbolizuje niebo i ziemię, kiedyś była miejscem gdzie modlono się o bezpieczeństwo podróży przez Himalaje. Jej nazwa oznacza „mądrość”, a wierni którzy tu przybędą obdarzeni są ochroną.

Będąc w Nepalu nie możemy również zapomnieć o słynnej Świątyni Małp. Swajambhunath to w zasadzie cały kompleks świątyń zarówno hinduistycznych, jak i buddyjskich. Zlokalizowany jest na szczycie wzgórza, widocznego już z daleka. Po wspinaczce po 365 kamiennych schodkach, podczas której miniemy 12 zwierząt z tybetańskiego kalendarza, dzwon symbolizujący kobiecą mądrość oraz kamienne lwy, dotrzemy do celu. Pamiętajmy, by przytrzymywać okulary, torbę czy kapelusz,

wkraczamy do uznawanych tu za święte wszędobylskich małp. Zwierzęta ta zamieszkują północno-zachodnią część świątyni.

Okiem mieszkańca

Nepal obfituje w niezwykłe świątynie i miejsca kultu religijnego, nie można jednak zapominać o jego wyjątkowym położeniu geograficznym. Nepalczycy od zawsze żyją w symbiozie z górami. Wielu z nich pomaga przy ekspedycjach na najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8848 m n.p.m.). Chomolungma, bo i tak mówi się na tą górę, ma też historyczne znaczenie dla Polaków. Jako pierwsi zdobyli oni jej szczyt zimą, a Wanda Rutkiewicz była pierwszą Europejką, która dotarła na szczyt góry.

Czy wiesz, że…

* Sobota w Nepalu jest dniem wolnym od pracy.

* W Nepalu znajduje się 8 z 10 najwyższych szczytów ziemi.

* Flaga kraju, jako jedyna, nie ma kształtu prostokąta i składa się z dwóch trójkątów które są odniesieniem do azjatyckich chorągwi.

Lotniska

Katmandu posiada jedno lotnisko – port lotniczy Karmandu (Tribhuvan International Airport) oddalony od centrum miasta o około 6 kilometrów.

Znajdź tanie loty do Katmandu z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży.

Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Katmandu. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Katmandu? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Katmandu

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Katmandu: Katmandu.
Tara Air, Qatar Airways, Oman Air, Singapore Airlines, KLM, SilkAir, Sichuan Airlines i Cathay Pacific latają do: Katmandu bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Katmandu, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.