Mapa

Tanie loty do Dundee

Miasto odkryć geograficznych, dżemu, juty i dziennikarstwa – tak Szkoci nazywają  Dundee. Znaczenie tutejszego portu jest dla nich nie do przecenienia. Wyruszały stąd wyprawy odkrywcze o historycznym znaczeniu, a przywożone z kolonii towary były na masową skalę przetwarzane w miejscowych fabrykach. Pochodzą stąd też kultowe brytyjskie komiksy.

Tego nie można przegapić

Zwiedzanie Dundee najlepiej jest więc zacząć od portu. Stoi w nim najsłynniejszy chyba statek w historii Szkocji: RSS Discovery. Ten ostatni drewniany trójmasztowiec zbudowany w Wielkiej Brytanii, stworzony został do przełomowych wypraw badawczych. W 1901 roku, kapitan Robert Scott wyruszył nim z Dundee badać Antarktydę. Odpowiednio wzmocnione burty przystosowane były do stawiania oporu krom, jednak statek utknął w lodzie i uwięziona na lodowcu załoga spędziła tak dwie zimy. Udało im się jednak zlokalizować biegun i potwierdzić, że Antarktyda to kontynent. Po zakończeniu służby poddano go gruntownej renowacji i odesłano do miasta, w którym powstał, do Dundee. Dziś zdobi on miejskie doki i jest główną atrakcją poświęconego mu muzeum Discovery Point. Zwiedzający mogą wejść na mostek kapitański i galerię, zajrzeć do kajut i mesy oficerskiej. W muzeum jest też kolekcja osobistych przedmiotów i pamiątek po załogantach. Do najbardziej znanych z nich należą strzelba i fajka kapitana Scotta.

Innym bardziej zaskakującym, ale na pewno nie mniej ciekawym muzeum jest Verdant Works, pokazujące historię najważniejszej gałęzi przemysłu XIX-wiecznego Dundee – przetwórstwa juty. Wytwarzane z tej rośliny płótno wykorzystywane było do produkcji worków i innych przedmiotów codziennego użytku. Muzeum szczegółowo ilustruje ciężkie warunki pracy zatrudnianych w fabrykach kobiet i dzieci – wielogodzinna praca we wszechobecnym kłującym pyle uszkadzała wzrok, a hałas maszyn sprawiał, że pracownicy często tracili również słuch.

Zwiedzający mogą jednak zobaczyć także bardziej pogodne oblicze Dundee, udając się na główny rynek. Zamiast wzniosłej kolumny miejscowego bohatera na koniu, stoją tam posągi najpopularniejszych brytyjskich komiksów. Desperate Dan, Beano, Minnie i Minx, na których wychowały się pokolenia Brytyjczyków powstali właśnie w Dundee. Ich przygody wydawane były przez założoną w 1884 roku i działającą do dziś firmę wydawniczą D.C. Thomson and Co.

Okiem mieszkańca

Dundee jest jednym z przyjemniejszych miejsc do mieszkania w Szkocji. Położone na południowym zboczu wygasłego wulkanu Law miasto, cieszy się dobrym nasłonecznieniem i wyższą temperaturą niż inne szkockie metropolie. Co więcej, mieszkańcy uchodzą za kochających przygodę i wyjątkowo sympatycznych. W 2014 wielu z nich „udostępniło swoje twarze”, a raczej ich zdjęcia, do badania przeprowadzonego przez psychologa Dr Chrisa Watkinsa, które miało na celu odtworzenie wyglądu najbardziej przeciętnego mieszkańca Dundee. Rysy twarzy urodzonych w mieście ochotników zostały uśrednione i połączone w spójne wizerunki mężczyzny i kobiety. Uzyskane w ten sposób oblicza okazały się oczywiście nad wyraz sympatyczne.

Czy wiesz, że?

•  przecinający rzekę most kolejowy Trail most był najdłuższym w Wielkiej Brytanii. W 1800 roku zawalił się, a pozostałości zabytkowej budowli do dziś wystają z wody

•  kopuła miejskiego obserwatorium, Mills Observatory wykonana jest z masy papierowej

•  w XIX wieku Dundee zwykło się nazywać „she city” (miasto-ona), ponieważ ze względu na niższe koszty pracy kobiet, trzy czwarte zatrudnianych w fabrykach robotników było płci pięknej. Tradycja ta sprawiła że wykształcił się tu jedyny w swoim rodzaju model kobiety twardej, niezależnej i często będącej żywicielem rodziny

Lotnisko

Do Dundee można dostać się samolotem. Miasto obsługuje oddalone o 3 km od centrum lotnisko (DND).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Dundee

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.