Mapa

Tanie loty do Stornoway

Największe, a właściwie jedyne miasto wysuniętego na północ, szkockiego archipelagu Hebrydów Zachodnich, to położone na wyspie Lewis, Stornoway. Życzliwi mieszkańcy i małomiasteczkowa atmosfera, to doskonały punkt wyjścia dla osób, które przyjeżdżają tu oderwać się od codzienności i cieszyć się malowniczym otoczeniem bezludnych plaż i ciągnących się po horyzont dzikich wzniesień.

Tego nie można przegapić

Niecałe 6 tys. mieszkańców Stornoway stanowi jedną trzecią populacji całego archipelagu, więc technicznie rzecz ujmując, miasteczko stanowi centrum życia i komunikacji w regionie. I choć nie ma tu zabytkowej starówki, ani zatłoczonych deptaków, jest co oglądać. Jeśli ktoś chciałby się zapoznać z historią regionu, może udać się na drugą stronę portu i zwiedzić przepiękny Lews Castle. Zamek pochodzi z połowy XIX wieku i powstał jako letnia rezydencja klanu Mathesonów, który wykupił całą wyspę za fortunę zarobioną na handlu opium Chinach. Na początku XX wieku Lord Leverhulme odkupił go od rodziny, a parę lat później przekazał lokalnej parafii. Dziś mieści się w nim Museum nan Eilean (muzeum wysp), gdzie prześledzić można lokalne tradycje i zwyczaje miejscowej ludności, żyjącej z rybołówstwa hodowli owiec i produkcji klasycznego, szkockiego tweedu.

Więcej na temat miejscowej wełny i tweedu można dowiedzieć się w nieco staroświeckim, lecz uroczym Lewis Loom Centre. W muzeum można dowiedzieć się jak powstaje przędza i wysokiej klasy tkaniny.

W niewielkim Stornoway nie brak też wydarzeń kulturalnych. Ich centrum stanowi miejscowa galeria sztuki, An Lanntairn (po gaelicku „latarnia morska”). Mieści się ona w nowoczesnym budynku, kształtem przypominającym właśnie morską latarnię. Jest tu galeria sztuki, teatr i kino. Można też zasięgnąć informacji na temat lokalnych wydarzeń. W połowie lipca natomiast, atmosfera panująca w mieście zmienia się diametralnie. Do Stornoway ściągają tłumy turystów i rozsianych po świecie rodzin mieszkańców, by wziąć udział w Hebridean Celtic Festival – czterodniowej imprezie poświęconej muzyce celtyckiej.

Okiem mieszkańca

Tryb życia mieszkańców Stornoway jest ściśle związany z tradycją i religią. Do niedawna wszystkie usługi były w niedziele niedostępne. W ostatnich latach zaczęło się to powoli zmieniać i niektóre loty, autobusy i promy kursują przez siedem dni w tygodniu. Czynne są także niektóre sklepy, kilka barów i restauracji. W mieście jest też zaskakująco dużo pubów, co można tłumaczyć ich kompletnym brakiem w innych częściach wyspy. Z reguły zamyka się je o 11 wieczorem, oprócz sobót, kiedy czynne są do 1 nad ranem.

Czy wiesz, że?

•  Alexander Mackenzie, podróżnik i badacz geograficzny, od którego nazwiska pochodzi nazwa amerykańskiej rzeki, urodził się w Stornoway w 1764 roku

•  matka amerykańskiego miliardera i gwiazdy telewizyjnej, Donalda Trumpa pochodziła z położonej koło Stornoway wsi Tromp

•  w Stronoway zamieszkuje licząca kilkadziesiąt osób polonia, złożona głównie z pracowników przemysłu rybnego, kilku lekarzy i farmaceutów

Lotnisko

Niecałe 4 km  na wschód od miasta leży miejscowe lotnisko, które obsługuje ruch lotniczy dla całego archipelagu.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Stornoway

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Stornoway: Stornoway.
Flybe, LoganAir i British Airways latają do: Stornoway bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Stornoway, to Maj.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.