Mapa

Tanie loty do Dallas

Miasto domów handlowych (jest ich tu najwięcej w kraju), największych tajemnic Ameryki i legendarnego West Endu. Wielu kojarzy się główne z kowbojami i cheerlederkami, ale będą tu mieli co robić i zwolennicy intelektualnych rozrywek. Bo Dallas jest domem gigantycznej 27-hektarowej dzielnicy artystycznej.

Tego nie można przegapić

Największa w Stanach przestrzeń artystyczna znajduje się w centralnej części Dallas. Jest jak miasto w mieście, szklane, modernistyczne budynki są miejscami działalności teatrów, orkiestr muzeów. Do najbardziej znanych należą Wyly Theatre, słynące z doskonałej akustyki hale koncertowe Winspear Opera House i Meyerson Symphony Center, czy Nasher Sculpture Center. Poza tym, że zawsze można tam skoczyć na dobrą wystawę albo koncert, cyklicznie odbywają się tam ciekawe warsztaty artystyczne i festiwale.

Muzeum, które zasługuje na szczególną uwagę, znajdujące się poza granicami Art District, ale mające też zupełnie odmienny charakter jest Sixth Floor Museum. Jest ono poświęcone jednemu z najważniejszych zdarzeń w historii Stanów Zjednoczonych, a jednocześnie takiemu, wokół którego urosło mnóstwo legend i kontrowersji – zamachowi na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Muzeum mieści się w dawnej składnicy podręczników, z której w 1963 roku Lee Harvey Oswald strzelił do ówczesnej głowy państwa. Mimo, że oficjalnie sprawa została wyjaśniona, do dziś wielu Amerykanów wierzy w spiskową wersję zamachu na prezydenta. W muzeum można prześledzić szczegóły zdarzenia i samemu ocenić, co naprawdę zaszło tego dnia na Dealey Plaza.

Okolica, w której znajduje się Sixth Floor Museum to historyczna, najstarsza część Dallas. Dziś gigantyczne centrum komercyjne, jakim jest miasto zaczęło swoją karierę od skromnej faktorii w tej dzielnicy. W latach 70-tych przeprowadzono akcję rewitalizacji West Endu, wyburzając część starszych budynków. Inne, jak fabryki i magazyny przekształcono w restauracje i centra sztuki. Jest to jeden z najgorętszych punktów w mieście, szczególnie wieczorem ze względu na obecność światowej klasy restauracji i barów.

Po przejściu Dallas wzdłuż i wszerz warto spojrzeć na nie z góry. Jest kilka miejc, z zapierającym dech w piersiach widokiem na miasto. W głowie ma prawo zakręcić się na Runion Tower, skąd rozpościera się panorama o promieniu 360 stopni.

Oczami mieszkańca

Dallas mimo, że jest drugim co do wielkości miastem w Teksasie, odbiega od sterotypów kojarzonych z tym stanem. Mówi się, że jego mieszkańcy prowadzą powolny tryp życia i są nieco niedbali. Do samego Dallas przylgnęły natomiast łatki pretensjonalności i hermetyczności. Być może przekonanie o takich cechach jego mieszkańców wzięły się od pupularnego w latach 70-tych i 80-tych tasiemca “Dallas” opowiadającego losy fikcyjnej rodziny potentatów paliwowych, Erwingów. Ale Dallas jest zwyczajnie zbyt duże, żeby dało się je łatwo sklasyfikować. To, co jest w nim najciekawsze to cała gama klimatów, typów ludzi i miejsc. Od nowoczesnego Uptown, przez starodawną elegancję Turtle

Creek, po mocno prowincjonalny duch Północnego Dallas.

Wszystkich mieszkańców łączy jednak miłość do lokalnych drużyn sportowych. Jeśli masz ochotę wyjść z butów turysty, wybierz się na mecz Dallas Mavericks (triumfatorzy NBA Championship 2011) albo hokeistów z Dallas Stars. Wstyd byłoby też trochę wracać z Teksasu, nie próbując jazdy na byku. Chociażby mechanicznym. Ale jeśli nie masz na to ochoty (albo boisz się o swój kręgosłup), zawsze możesz poobserwować śmiałków usiłujących się utrzymać na grzbiecie byka, na przykład popijając kultową mrożoną margaritę z Mariano's.

Czy wiesz, że…

* Dallas jest miejscem narodzin mikroczipów; pierwsze tego typu urządzenia zostały tu skonstruowane w 1958 roku

* tutaj też powstała pierwsza receptura koktajlu Mrożona Margartita; stworzył go w 1971 roku Mariano Martinez

* Dallas jest domem rodzinnym takich znanych osób jak Luke'a i Owena Wilsona, Nory Jones czy Eryki Baduh

* w Dallas/Fort Worth Metroplex mieszka aż 23 z najbogatszych Amerykanów

Lotnisko

Międzynarodowym portem lotniczym, z którego można dostać się do Dallas jest lotnisko Dallas-Fort Worth (DFW). Około 10 kilometrów od miasta położony jest też mniejszy Dallas Love Field (DAL).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Dallas

Często zadawane pytania

Są 3 lotniska w mieście Dallas: Dallas Fort Worth International, Dallas Love Field i Dallas Addison.
Delta, Gulf Air, KLM, Singapore Airlines, Air New Zealand, Thai Airways, Copa i Avianca latają do: Dallas bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Dallas, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.