Mapa

Tanie loty do Jerez

Elegancja i blichtr widoczne są na każdym kroku arystokratycznego Jerez de la Frontera. To stąd pochodzi najwięcej wysoko urodzonych mieszkańców hiszpańskiej Andaluzji, wyborne sherry i najpiękniejsze konie rasy kartuskiej. Miastu nie brak też uwodzicielskiej atmosfery bohemy – w tutejsza cygańska dzielnica jest kolebką flamenco.

Tego nie można przegapić

Większość turystów zaraz po przyjeździe przystępuje do degustacji sherry. I słusznie. Bo w samym Jerez działa ponad 100 winiarni, które nazywa się tu „bodegas”. Popijając wyborne sherry warto przyjrzeć się dokładniej tym budynkom, bo wiele z nich to architektoniczne dzieła sztuki. Na przykład słynną„La Conchę” zaprojektował sam Gustave Eiffel, a „Bodega del del Tío Pepe” jest wpisanym na listę Historycznego Dziedzictwa Andaluzji, przykładem architektury modernistycznej. Ale to tylko najbardziej znane przykłady.Uwaga: wycieczki szlakiem „bodegas” nie warto planować w sierpniu, bo wszystkie winiarnie są wtedy zamknięte. Lepiej poczekać do września, bo wtedy odbywa się tu festiwal wina (Fiesta de la Vendimia), który rozpoczyna się od poświęcenia winogron na schodach miejskiej katedry.

Niezależnie od pory roku, i tak warto wybrać się do Katedry San Salvador. To wyjątkowo harmonijna kombinacja gotyku, baroku i neoklasycyzmu, z charakterystycznymi, rozłożystymi przyporami i misternie zdobionym sklepieniem. W przykatedralnych kaplicach można oglądać bardzo ciekawą kolekcję sztuki sakralnej. Kościół stoi w miejscu dawnego, mauretańskiego meczetu z okresu przed rekonkwistą. Z tego czasu zachował się też inny, najbardziej chyba znany zabytek Jerez de la Frontera, Alcazar. Pochodząca najprawdopodobniej z XII wieku, twierdza jest najlepiej zachowanym przykładem architektury almahadyskiej w Andaluzji. Zdobi ją typowa dla tego okresu, ośmiokątna wieża. Wewnątrz murów znajduje się meczet, piękne, mauretańskie ogrody i łaźnie. W miejscu należącego do twierdzy, arabskiego pałacu stoi barokowy Palacio Villavicencio, wzniesiony przez wpływową rodzinę Villavicencio, która w XVI wieku przejęła twierdzę na własność. Z jego szczytu rozciąga się imponująca panorama miasta.

Nie można opuścić Jerez bez wizyty w cygańskiej dzielnicy Santiago, która uchodzi za kolebkę flamenco. W przepięknym, XVIII-wiecznym Palacio de Pemartin mieści się Andaluzyjskie Centrum Flamenco, którego zdaniem jest rozwijać i promować ten, i tak już znany na całym świecie, taniec. Zgromadzono tu pokaźny zbiór książek i nagrań, który przekształcono w tematyczną mediatekę. Organizowane są się też liczne koncerty i pokazy. Jeśli ktoś chciałby zapisać się do jednej z miejscowych szkół tańca, znajdzie tu kompletną listę placówek i fachową poradę.

Okiem mieszkańca

Anglicy nazywają czasem Jerez „Sir City”, ponieważ do dziś widoczne są powiązania miasta z angielską arystokracją. Tutejsze sherry eksportowano do Anglii jeszcze w średniowieczu. W XVI wieku, prześladowani, brytyjscy katolicy osiedlali się w Jerez i zajmowali produkcją swojego ulubionego trunku. Z czasem rodziny te (Byass, Harveys, Osborne, Sandeman czy Terry – tylko kilka najbardziej znanych nazwisk)wytworzyli własną klasę społeczną nazywaną przez miejscowych „Sherry Barons”. Brytyjczycy zaszczepili też miejscowym zamiłowanie do rasowych koni (początkowo hodowanych przez tutejszych mnichów z położonego nieopodal, klasztoru kartuzów). Angielskie wpływy odczuwalne więc są do dziś w atmosferze miasta, tutejszej architekturze i stylu życia, a Wielka Brytania wciąż pozostaje najważniejszym importerem miejscowej sherry.

Czy wiesz, że?

•  słowo sherry pochodzi od „Sherrish” – tak nazywali Jerez mauretańscy władcy

•  już w okresie rekonkwisty, Jerez słynął z produkcji wzmocnionego wina

•  drugi człon nazwy „de la Frontera” pochodzi od słowa „granica”. Zaczęto używać go w XIV wieku, kiedy Jerez leżał na granicy arabskiego i chrześcijańskiego królestwa

•  w Jerez urodziła się największa gwiazda hiszpańskiego folku, aktorka i piosenkarka Lola Flores

Lotnisko

5 km od Jerez leży lotnisko Aeropuerto de Jereznazywane też Aeropuerto de La Parra (XRY).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Jerez de la Frontera

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.