Mapa

Tanie loty do Grenady

„Daj mu jałmużnę, kobieto, bo nie ma na świecie gorszego cierpienia, niż bycie ślepcem w Grenadzie” - pisał w XIX wieku meksykański poeta i krytyk literacki Francisco Alarcón de Icaza. Położone w słonecznej Andaluzji, pomiędzy masywem Sierra Nevada a Morzem Śródziemnym miasto, to miejsce, gdzie w średniowieczu islam mieszał się z chrześcijaństwem, judaizmem i kulturą cygańską. Grenada do dziś pozostaje miastem ciekawym, urzekającym i kosmopolitycznym.

 

Tego nie można przegapić

 

Grenada jest w  ścisłej czołówce najczęściej odwiedzanych miejsc w Hiszpanii. Nie przez przypadek. Nad zabytkowymi domami, górują złocące się w ciepłym, śródziemnomorskim słońcu mury Alhambry - najcenniejszego chyba, mauretańskiego zabytku w Europie. Wzniesiony w XIII wieku warowny pałac był ostatnią twierdzą kalifów na Starym Kontynencie. I choć z zewnątrz wygląda surowo i monumentalnie, w środku kryje się ogromne bogactwo i prawdziwie królewski przepych. Taki był zamysł kalifa. Królewskie luksusy miały nie kłuć w oczy żyjącej w niedostatku biedoty.

 

Mauretańska estetyka kocha harmonię. Rozliczne patia, sale i korytarze Alhambry zaprojektowano zgodnie ze spójnym, geometrycznym porządkiem, a cały kompleks składa się z czterech osobnych części. Najstarsza z nich Alcazaba, to warowna forteca, której początki mogą nawet sięgać czasów przed konkwistą. Mieści się tu też pałac kalifa z misternie zdobionymi salami i licznymi patiami oraz letnie ogrody Generalife rozciągające się na zboczach wzgórza, na którym stoi Alhambra. Ważnym elementem kompleksu są liczne baseny i wodne kaskady. Odbijające się w nich mury tworzą niesamowite efekty optyczne. Ostatnia część Alhambry, renesansowy Pałac Karola V, powstał po rekonkwiście. Wzniesiono go w XVI wieku z podatków, którymi obciążono mieszkających w Grenadzie muzułmanów. Najbardziej znaną jego częścią jest wewnętrzny dziedziniec otoczony dwukondygnacyjną kolumnadą.

 

Jednak nie można zwiedzić Alhambry bez podziwiania jej widoku ze wzgórz Albaycin. To stara muzułmańska dzielnica, gdzie w czasach świetności mieszkało tu 40 tys. ludzi, było 30 meczetów, piękne domy i łaźnie. I choć po rekonkwiście prześladowani Arabowie masowo opuszczali domostwa, a ich miejsce zajęli zamożni chrześcijanie, białe mury mauretańskich domów do dziś wyróżniają się na tle miasta jedyną w swoim rodzaju architekturą.

Kosmopolityczne tradycje Grenady pozostawiły po sobie, jeszcze jedną unikatową dzielnicę: cygańską Sacramonte. Turystów przyciągają tu domy wykute w skałach, wróżące z ręki Cyganki i bogate życie nocne, które toczy się przy dźwiękach flamenco – tradycyjnego tańca, który Hiszpanie zawdzięczają właśnie cygańskiej społeczności.

 

Po odbiciu Grenady z rąk Maurów, Izabela I zleciła zastąpienie miejskiego meczetu chrześcijańską katedrą. Budowa rozpoczęła się jednak już po śmierci królowej i trwała przez 200 lat. Dlatego, ta druga co do wielkości katedra w Hiszpanii jest niezwykłym połączeniem trzech stylów architektonicznych. Wniesiona na gotyckich fundamentach, z zewnątrz zachwyca barokową fasadą, jej wnętrze jest renesansowe, zwieńczone natomiast gotyckimi sklepieniami. W umieszczonej obok kaplicy, pochowane są szczątki Królów Katolickich.

 

Okiem mieszkańca

 

Grenada jest bezwątpienia jednym z najbardziej przyjaznych mieszkańcom miast w Hiszpanii. Położona dokładnie pomiędzy stokami narciarskimi Sierra Nevada (30 min od miasta) a Morzem Śródziemnym (40 min od miasta) cieszy się łagodnym, śródziemnomorskim klimatem. Jest też najtańszym miastem w Hiszpanii. Oprócz tego, jest to wielki ośrodek uniwersytecki. Nic dziwnego więc, że miasto pełne jest studentów z całego świata, którym doskonale pasuje zrelaksowany, andaluzyjski tryb życia, gdzie noce są od tego by się bawić, poranki, by odsypiać, a środek dnia spędza się na długiej i bezwzględnie przestrzeganej sjeście.

 

Czy wiesz, że?

 

* hiszpańska nazwa „Granada” pochodzi od słowa oznaczającego „owoc granatu”, którego środek przypomina skomplikowaną sieć zabytkowych ulic miasta

 

* przez 250 dni w roku w Grenadzie świeci słońce

 

* 500 lat po odbiciu Grenady z rąk Maurów wzniesiono tu nowy meczet, mający stanowić symbol związku dwóch kultur

 

* wśród studentów i turystów Grenada słynie z darmowych tapas (przekąsek które podaje się z piwem)

 

Lotnisko

 

Federico García Lorca Granada–Jaén (GRX) leży 15 km od Grenady i 100 km od Jaén.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Granada

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Grenada: Granada.
airBaltic, Qatar Airways, LATAM Airlines, easyJet, Vueling Airlines, Air Europa, American Airlines i Air Europa Express latają do: Granada bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Granada, to Styczeń.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.