Mapa

Tanie loty do Wenezuela

Wenezuelę znamy z niekończących się telenoweli, szalonego karnawału i unikatowego stylu uprawiania polityki Hugo Cháveza. Ten kraj to jednak przede wszystkim jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem przyrodniczym regionów na świecie, którego aż czterdzieści procent powierzchni zajmują obszary chronione! Tutaj znajduje się najwyższy wodospad świata Salto Angel i najdłuższa rzeka Ameryki Południowej – Orinoko. To miejsce to prawdziwy podróżniczy eko-raj!

 

Tego nie można przegapić

 

W Wenezueli znajdziemy wszystko, od malowniczych gór, przez rajskie wyspy po pustynię. Na północnym zachodzie kraju rozciągają się pasma And, za których bramę uważane jest miasto Merida. To właśnie w tym regionie znajduje się najwyższy szczyt Wenezueli, mierzący 4981 metrów n.p.m. Pico Bolivar. Co ciekawe, Kolumbia również ma swój szczyt nazwany na cześć tego południowoamerykańskiego bohatera, Simóna Bolívara. Poza słynny szczytem, Merida może się pochwalić doskonałym życiem nocnym i sympatycznym uniwersyteckim klimatem.

 

Środkowa część Wenezueli zajęta jest przez Nizinę Orinoko, gigantyczną powierzchnię dziewiczej przyrody pokrytej dżunglą i kanałami. Mieszkają tutaj Indianie Warao, warto odwiedzić jedną z miejscowych wiosek, pozwolić dzieciom sprzedać sobie paciorki i zostać poczęstowanym sokiem z palmy winnej. Poza ludźmi w lasach wokół Orinoko mieszkają między innymi pumy, oceloty, iguany, anakondy, a w wodzie żółwie i piranie. Na zachodzie kraju, w regionie wyżyny La Gran Sabana znajduje się najwyższy wodospad na świecie – mierzący około 979 metrów Salto Angel. Bajkowe otoczenie wodospadu było podstawą do stworzenia scenografii dla filmu wytwórni Disneya pod tytułem „Odlot”.

 

Dla tych, którzy marzą o odpoczynku na plaży, Wenezuela ma do zaoferowania zachwycające wyspy. Jedną z ulubionych, zarówno wśród podróżnych, jak i mieszkańców jest Margarita. Kilkadziesiąt mlecznobiałych plaż, doskonałe warunki do uprawiania surfingu i zatrzęsienie barów to idealna mieszanka wakacyjna. Urodą nie ustępują im wyspy z Archipelagu de Los Roques, na terenie którego utworzony został park narodowy. Na wysokości tych wysp na lądzie znajduje się Caracas. Stolica Wenezueli, malowniczo położona u stóp szczytu Cerro El Ávila jest często omijana przez turystów. Rzeczywiście, panuje tam bardzo wysoka przestępczość, ulice są zawsze zakorkowane, a ogromne różnice w poziomie życia, na przykład między najuboższymi barrios, a biznesową dzielnicą El Rosal, kolą w oczy. Jednocześnie jednak, tutaj toczy się życie uniwersyteckie i kulturowe kraju.

 

Oczami mieszkańca

 

Choć trudno porównywać mieszkańców Caracas z odciętymi od świata plemionami indyjskimi, wszyscy Wenezuelczycy słyną z radosnego usposobienia i serdecznego stosunku do ludzi wokół. Większość z nich chętnie wdaje się w pogawędki, a najczęściej słyszanym tu słowem jest chévere, które oznacza, że jest super. To się nazywa optymistyczne nastawienie do życia!

 

Wenezuela ma dwie słabości: operacje plastyczne i telenowele. Kult dość powierzchownie rozumianej urody przyczynił się do popularności konkursów piękności, a coraz bardziej

wyśrubowane wymagania wobec kandydatek do rosnącej liczby osób decydujących się na poprawianie swojego wyglądu przy pomocy skalpela. Tasiemce opowiadające skomplikowane losy rodzinne i perypetie miłosne to druga miłość mieszkańców Wenezueli. Wiele z oper mydlanych dotarło do Polski, jak „Miłość i przemoc” czy „Kobieta Judasz”.

 

Czy wiesz, że…

 

* były przywódca Wenezueli, Hugo Chávez, był jednym prezydentem na świecie, który prowadził własną audycję w radio (Aló Presidente),  telewizyjne show „Twarzą w twarz z prezydentem” i przez krótki czas własną gazetę; za pośrednictwem radia i telewizji nie tylko promował pomysły na reformy, ale i śpiewał i opowiadał dowcipy

 

* nazwa Wenezuela oznacza „mała Wenecja”; taką nazwę nadał jej włoski nawigator Amerigo Vespucci, który dostrzegł podobieństwo domów na balach na jeziorze Maracaibo w nowo odkrytej ziemi z domami weneckimi

 

* jeśli miarą urody jest wygrana w konkursie piękności, to w Wenezueli mieszkają najpiękniejsze kobiety na świecie; obywatelki tego kraju zdobyły najwięcej spośród wszystkich państw tytułów Miss World, a w konkursie Miss Universe wyprzedziły je tylko Amerykanki

 

Lotnisko

 

Dwa główne lotniska Wenezueli to Port lotniczy Caracas (Maiquetia, kod: CCS) i La Chinita w mieście Maracaibo (MAR).

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.