Mapa

Tanie loty do Stavanger

Norweski Stavanger to idealne miejsce by zobaczyć wiele cudów natury w jednej lokalizacji. Wodospad, usypisko kamieni lawinowych, wyjątkowe plaże, zapierające dech fiordy i majestatyczne góry to dopiero początek atrakcji, które zapewni nam ten region. Europejska Stolica Kultury 2008 ze swoim Muzeum Konserw zaskoczy nas na każdym kroku.

Czego nie można przegapić

Mogłoby się wydawać, że tutejsze muzea są – szczerze mówiąc – nietypowe… Muzeum Konserw, Muzeum Ropy Naftowej, do tego miasto znane jako stolica śledzia Norwegii. Tymczasem wszystko ma tu swoje uzasadnienie. Zacznijmy więc od początku. Muzeum Produkcji Konserw mieści się w dawnej fabryce tego przysmaku. Jeszcze w wieku XX w mieście czynnych było ponad 70 fabryk, z których każdą charakteryzowała inna i wyjątkowa etykietka. Można było na nich znaleźć ryby, znane postaci, morskie sceny i wiele, wiele innych. I tak jak często dzieci kolekcjonują karty z wizerunkami piłkarzy, tak tutaj kolekcjonowano wspomniane wyżej etykietki. W muzeum poświęcono im wystawę, a poza nią zobaczyć tu możemy pełny proces produkcji konserwy.

Muzeum Ropy Naftowej to najważniejsza tego typu instytucja w mieście. Ulokowane jest na nabrzeżu oraz w budynkach przypominających kształtem zbiorniki, wbitych w dno portu. Wewnątrz zobaczymy między innymi makiety platform wiertniczych, warto jednak zwrócić uwagę na eksponat widoczny nieopodal wejścia. To lampa Ignacego Łukasiewicza, którą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało w darze dla muzeum w 1998 roku.

W Stavanger znajduje się również jeden z najbardziej istotnych pomników w kraju – Sverd i Fjell, czyli Pomnik Trzech Mieczy, upamiętniający bitwę pod Hafrsfjord. W jej wyniku - a dokładnie w wyniku zwycięstwa Heralda Pięknowłosego - powstało Królestwo Norwegii, jednoczące niemalże 30 małych królestw.

Z miasta warto wybrać się na łono natury, niemożliwością byłoby przecież odwiedzenie Norwegii bez zobaczenia fiordów. Onieśmieli nas szczególnie Lysefjord, który podziwiać możemy z pokładu statku wycieczkowego wypływającego ze Stavanger. Ściany skalne mają tu wysokość 1000 metrów, a sam fiord wije się przez 42 kilometry. Towarzyszą mu dwie formacje skalne – Preikestolen oraz Kjerag. Ten drugi i bardziej popularny znajduje się tuż obok Kjeragbolten, czyli charakterystycznego głazu, który jest zaklinowany pomiędzy dwiema ścianami skalnymi. Piękne zdjęcie na nim będzie ukoronowaniem naszej dwugodzinnej wędrówki pieszej.

Oczami mieszkańca

Stavanger oprócz walorów przyrodniczych i turystycznych posiada jeszcze jedną szczególną cechę. Charakterystyczny gust muzyczny swoich mieszkańców. To stąd pochodzi wiele znanych na całym świecie zespołów grających muzykę, którą scharakteryzować można jako gothic metal. Wśród nich znajdziemy Theatre of Tragedy, Sirenię, Tristanię oraz Gehennę.

Warto wiedzieć, że…

* Warto zajrzeć do programu kulturalnego miasta, ponieważ w okolicy Pomnika Trzech Krzyży często odbywają się imprezy Wikingów.

* Rejsy wycieczkowe ze Stavanger do fiordu Lysefjord organizowane są przez cały rok.

Lotniska

Ruch lotniczy obsługuje Port Lotniczy Stavanger, będący jednym z najbardziej znaczących lotnisk w kraju. Oddalony jest od centrum miast o około 15 kilometrów.

Znajdź tanie loty do Stavanger z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Stavanger. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Stavanger? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Stavanger

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.