Mapa

Tanie loty do Phoenix

Choć pustynny krajobraz Phoenix na pierwszy rzut oka może wydawać się nijaki i jałowy, a architektura po prostu nowoczesna, miasto potrafi zachwycić zarówno zaskakującą przyrodą jak i kulturą. „Słoneczna Dolina” ma pasjonujące muzea i jedyny w swoim rodzaju Pustynny Ogród Botaniczny, który na wiosnę rozkwita wszystkimi kolorami tęczy.

Tego nie można przegapić

Wizytówką stolicy Arizony są skrzące się w złotych promieniach zachodzącego słońca wieżowce. Ten zapierający dech widok można oglądać aż 300 razy w roku, bo właśnie tyle jest tu słonecznych dni. I choć spieczone upałem skały i wszechobecna rdzawa ziemia mogą być dla przyjezdnych męczące, tutejsza przyroda ma naprawdę wiele do zaoferowania. Więcej na jej temat można dowiedzieć się w przepięknym Pustynnym Ogrodzie Botanicznym, gdzie zróżnicowanie miejscowej fauny i flory okazuje się być zadziwiające. Od marca do czerwca, ogród rozkwita zadziwiająca mnogością kwiatów. Takie bogactwo zgromadzonej w jednym miejscu roślinności stało się doskonałym środowiskiem życia różnorakich ptaków i jaszczurek. Oprócz przepięknych okazów kaktusów i karłowatych krzewów, jest tu ciekawa ekspozycja etnobotaniczna, mówiąca o tym, jak w przeszłości rośliny wykorzystywane były do przeżycia w trudnych, pustynnych warunkach.

Prawdziwą perełką jest też Dziurawa Skała. Licząca między 5 a 15 mln lat nietypowa formacja wapienna ma w pobliżu wierzchołka naturalnie wydrążoną dziurę. Taki efekt zdarza się niezwykle rzadko i jest możliwy tylko przy długiej, intensywnej erozji. Padające przez dziurę promienie słoneczne, miejscowi Indianie wykorzystywali do mierzenia czasu i pór roku. Pozostałości używanego przez nich zegara słonecznego są dużą atrakcją turystyczną.

To nie przypadek, że Phoenix są aż trzy najlepsze muzea w Arizonie. Jest to pasjonujące muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Sztuki Phoenix i najbardziej znane z nich, Muzeum Heardów, które stanowi szczegółowy przegląd kultury i sztuki tutejszych Indian. Licząca 40 tys. przedmiotów ekspozycja daje szczegółowy wgląd w rdzenną kulturę regionu. Najwięcej uwagi przykuwa wystawa wytworzonych przez Indian Hopi lalek nazywanych Kaczynami. Jest też wzruszająca wystawa dotycząca losów indiańskich dzieci, które w wyniku prowadzonej przez osadników polityki Amerykanizacji zabierane były od rodzin i osiedlane w odległych zakątkach kraju.

Okiem mieszkańca

Kiedy latem temperatura w Phoenix sięga 40 stopni Celsjusza, a unoszący się w powietrzu czerwony kurz staje nie do zniesienia, mieszkańcy mogą znaleźć wytchnienie nad brzegiem wciśniętego między wierzchołki gór jeziora o sugestywnej nazwie Pleasant (ang. przyjemny). I choć aglomeracja Phoenix liczy prawie 4 mln mieszkańców dla nie trudno tu o miejsce na plaży, by rozłożyć kocyk. Sztuczny zbiornik zbudowany na potrzeby irygacji miejscowych pól uprawnych liczy aż 400 hektarów.

Czy wiesz, że?

·         nazwa miasta pochodzi od mitycznego powstającego z popiołów ptaka. Osadnicy nadali ją nawiązując do zniszczonych kultur zamieszkujących tu wcześniej Indian

·         jest to największe pod względem powierzchni miasto w USA

·         pierwszymi ludźmi osiedlającymi się w samym sercu arizońskiej pustyni byli… rolnicy. Jeszcze za czasów Indian, w XI wieku, okoliczne rzeki stwarzały świetne warunki do irygacji, a mocne słońce zapewniało szybki wzrost upraw

Lotnisko

Podróżni do Phoenix mogą korzystać z miejskiego lotniska Phoenix Sky Harbour (PHX).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Phoenix

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Phoenix: Phoenix Sky Harbor i Phoenix-Mesa Gateway.
Delta, Gulf Air, KLM, Singapore Airlines, Air New Zealand, Kenya Airways, Swoop i Copa latają do: Phoenix bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Phoenix, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.