Mapa

Tanie loty do Panama

Jedyne miejsce na ziemi, gdzie można obejrzeć wschód słońca nad Pacyfikiem, a zachód nad Oceanem Atlantyckim. Panama – wąski pas lądu łączący Amerykę Środkową i Południową to coraz gorętszy (nie tylko pod względem temperatury) kierunek wakacyjny. Tętniąca życiem stolica, plaże jak z obrazka i wciąż bardzo niskie ceny – dzięki temu Twoja panamska podróż jest skazana na sukces.

 

Tego nie można przegapić

 

Zwiedzanie Panamy zacznijmy od jej stolicy o tej samej nazwie. Po pierwsze, są tu dwie „starówki”: założona w 1519 roku przez Hiszpanów Panama Viejo, zniszczona pod koniec XVII wieku przez bukaniera z Walii Henry'ego Morgana i Casco Viego (inaczej: San Felipe) zbudowana raptem osiem kilometrów dalej, po drugiej stronie zatoki. To tutaj bije dziś kulturalne serce miasta – w kawiarniach i barach w budynkach od kolonialnych po art déco w rytmie salsy i reggaetonu nazywanego tutaj Plena. Wczuwając się w puls miasta, nie zapomnij odwiedzić jego gwiazdy – Kanału Panamskiego. Można się z nim zapoznać na różne sposoby: miłośnikom historii polecamy odwiedzenie poświęconych mu dwóch muzeów, a ludziom czynu – przekroczenie go.

 

Kanał Panamski to znak rozpoznawczy państwa, ale podróżni coraz częściej wyjeżdżają poza centrum stolicy i odkrywają przyrodnicze walory regionu. Raptem trzydzieści-czterdzieści minut od centrum znajdują się parki Soberania, Chagres i Metropolitano. Wybierz się na spacer połączony z podglądaniem życia lokalnego ptactwa na Gamboa´s Pipeline Road, nad jezioro Gatun albo do jaskiń Madden.

 

Oddalając się od stolicy wcale nie robi się mniej ciekawie. Na plażowanie najlepsze jest miasteczko Pedaisy i położona nieopodal wyspa Iguana. Poza wylegiwaniem się na słońcu obok legwanów czarnych (tak tak, nazwa wyspy nie jest przypadkowa), można tu ponurkować albo przemierzać lasy namorzynowe. Do najbardziej ekscytujących sposobów spędzania czasu w Panamie należy też spływ tratwą po rzece Caldera. W taką przygodę najlepiej wyruszyć z miasteczka Boquete, gdzie można wynająć tratwę, przewodnika i odpowiednio się przygotować.

 

Oczami mieszkańca

 

Mieszkańcy Panamy zajmują najwyższe miejsca w rankingach na najszczęśliwsze narody świata. Faktycznie, można się od nich uczyć pozytywnego nastawienia do życia i zabawy, bo są w tym świetni. Czy sprawia to karaibski temperament, niekończące się lato czy coś jeszcze innego – oceńcie sami. Najlepiej biesiadując z lokalnymi mieszkańcami nad smażonymi bananami w różnych odsłonach (na słodko – maduros, czy na słono – patacones), świeżymi owocami morza i tortillami z mięsem. Najlepiej smakuje do tego lokalne piwo lub koktajl z mango, a po jedzeniu wyśmienita panamska kawa.

 

Czy wiesz, że…

 

* dzięki wybudowaniu na początku XX wieku Kanału Panamskiego nie trzeba już było opływać Ameryki Południowej, aby dostać się z jednego brzegu Ameryki Północnej na drugi; trasa statków prowadząca z San Francisco do Nowego Jorku została skrócona o czternaście i pół

tysiąca kilometrów

* na panamskiej wyspie Coiba, na której dziś znajduje się rezerwat przyrody przez osiemdziesiąt trzy lata (od 1919 roku) mieściło się więzienie; w czasach dyktatury Omara Torrijosa, a potem Manuela Noriegi było okryte złą sławą bardzo brutalnych warunków i torturowania więźniów

* w Panamie znajduje się drugi co do wielkości las deszczowy w zachodniej hemisferze; co więcej jest on częściowo położony w obrębie stolicy państwa, co jest ewenementem na skalę świata

Lotnisko

Głównym lotniskiem w Panamie jest Międzynarodowy Port lotniczy Panama (PTY), lokalnie nazywany Tocumen.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.