Mapa

Tanie loty do Moskwy

Moskiewskie kontrasty najlepiej widać chyba w tutejszym metrze i na największych skrzyżowaniach, spod których kilkudziesięcioletnie zaniedbane Ople i Fordy próbują wyrwać szybciej od wartych kilkaset tysięcy dolarów Maserati czy Bentley’ów. Kontrasty rosyjskiej stolicy pokazuje też różnorodność rankingów, w których czołowe miejsce zajmuje Moskwa. Od miasta z największą ilością miliarderów, po najdroższą stolicę świata i najniebezpieczniejsze miasto Europy. Ale co pociąga turystów bardziej niż kontrasty i możliwość ich obserwowania?

Tego nie można przegapić

Najbardziej intrygujący w Moskwie jest jej eklektyzm. Wielka bieda spotyka się z bogactwem, tradycja z przepychem, a historia z nowoczesnością. Widać to nie tylko na moskiewskich ulicach, ale także w jej architekturze. Pomniki komunizmu kontrastują tu z monumentalnymi budynkami użyteczności publicznej i klasycystycznymi rezydencjami, a mniejsze cerkwie z majestatycznymi pałacami i soborami.

Nie ma sensu wymieniać wszystkich atrakcji Moskwy. Jeśli na jej zwiedzanie mamy tylko kilka dni, warto zdać się po prostu na intuicję, a zamiast tradycyjnego przewodnika sprawdzić jaką Moskwę widzieli w swoich opisach Mikołaj Gogol, czy „obcy” Roberto Salvadori.

Odkrywanie miasta i jego dziedzictwa zacząć można na przykład od dwóch muzeów – znanej Galerii Trietiakowskiej oraz kremlowskiej Orużejnajej Pałaty. Z zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Moskwie znajdują się: Kreml, czyli najważniejszy jej symbol, Plac Czerwony, który jest centralnym punktem stolicy otoczonym innymi cennymi zabytkami, Monaster Nowodziewiczy oraz Cerkiew Wniebowstąpienia w Kołomienskoje – jeden z najlepszych przykładów architektury starorosyjskiej. Przy Placu Czerwonym leży Cerkiew Wasyla Błogosławionego, znana z niemal każdej moskiewskiej pocztówki, a nieopodal Kremla najbardziej dumna i największa na świecie Cerkiew Chrystusa Zbawiciela.

Ale są w Moskwie także atrakcje bardziej osobliwe. Zalicza się do nich na pewno położone na peryferiach stolicy Muzeum Wódki. Znajduje się tutaj ponad tysiąc eksponatów, a urokowi tego miejsca dodaje fakt, że legendy i historie podkreślające znaczenie trunku dla tutejszej kultury przeplatają się z hasłami o szkodliwości picia alkoholu i nawołującymi do abstynencji.

Oczami mieszkańca

Moskwa może zmęczyć. Dlatego wielu turystów, ale i mieszkańców szuka oddechu w miejskich parkach. Jednym z ich ulubionych nie jest wcale Park Aleksandrowski pod Kremlem, ale ten znajdujący się nad Wielkim Stawem Nowodziewiczym w pobliżu kompleksu sportowego na moskiewskich Łużnikach.

Odwiedzając rosyjską stolicę warto udać się na Stary Arbat, którego sercem jest ulica Arbatskaja. W powszechnej opinii to jedna z najciekawszych ulic Moskwy, z urokliwymi kamienicami, małymi kafejkami oraz większymi restauracjami. Arbat był ulubionym miejscem rosyjskich artystów. Mieszkali tutaj między innymi Aleksander Puszkin czy Bułat Okudżawa. Przypominają o tym zresztą stojące tam ich pomniki.

Czy wiesz, że...

* Moskwa znajduje się w czołówce przeróżnych rankingów uwzględniających najdroższe miasta na świecie. W 2013 r. stolica Rosji zajęła drugie pod tym względem miejsce – biorąc pod uwagę koszty wyżywienia i zakwaterowania – w zestawieniu prestiżowego „Forbesa”.

* Nazwa Placu Czerwonego nie pochodzi wcale od czerwonych ścian Kremla, które w przeszłości były zresztą białe. Należałoby ją tłumaczyć raczej jako „Plac Miły” (Krasnaja Ploshad) bo właśnie to oznacza w języku starorosyjskim słowo „krasnyj”.

* W Moskwie znajduje się ponad 400 cerkwi, ale tylko dwa działające kościoły katolickie.

* Pomnik Piotra I Wielkiego, czyli jeden z bardziej rzucających się w oczy moskiewskich monumentów, od stóp do szyi jest tak naprawdę pomnikiem… Krzysztofa Kolumba. Autor Zuraba Cereteli długo próbował sprzedać go jako symbol upamiętniający 500-lecie odkrycia Ameryki. Ale się nie udało i Kolumb – ze zmienioną głową – trafił do Moskwy na 300-lecie istnienia marynarki wojennej.

Lotniska

Trzy główne lotniska moskiewskie to: Szeremietiewo (SVO), Domodiedowo (DME) i Wnukowo (VKO).

Znajdź tanie loty do Moskwy z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Moskwy. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwani, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Moskwie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Moskwa

Często zadawane pytania

Są 4 lotniska w mieście Moskwa: Moskwa Szeremietiewo, Moskwa Wnukowo, Moskwa Domodiedowo i Moskwa Żukowskij.
Ellinair, Gulf Air, Oman Air, Nouvelair, Tianjin Airlines, Azerbaijan Airlines, Nordwind Airlines i Avies latają do: Moskwa bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Moskwa, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.