Mapa

Tanie loty do Kuba

Poznaj państwo, które kształtem przypomina aligatora. Państwo, które nadal wierzy w budowanie realnego socjalizmu. Starsze panie palą tu opasłe cygara przed swoimi domami, a patrząc na samochody jeżdżące na ulicach można stwierdzić, że są lata 50-te. Witamy na Kubie!

Tego nie można przegapić

Stolica Kuby to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Najbardziej można to odczuć w dzielnicy Stara Hawana, wpadającej do Zatoki Hawańskiej historycznej części miasta. Jej serce stanowi Plac Katedralny z Katedrą Niepokalanego Poczęcia. W Starej Hawanie swój początek ma nadbrzeżna ulica zwana Malecón ciągnąca się przez osiem kilometrów aż do dzielnicy Vedado. W dawnym Pałacu  Prezydenckim zaprojektowanym przez firmę Tiffany można zwiedzić wystawę poświęconą Rewolucji Kubańskiej.

Hawana i jej okolice pełne są też miejsc związanych z obecnością Ernesta Hemingwaya, ulubionego Amerykanina Kubańczyków. Należą do nich kultowy bar El Floridita, hotel Ambos Mundos, w którym pisarz pracował nad powieścią "Komu bije dzwon" czy La Bodeguita del Medio, gdzie zaglądał na mojito. Dziesięć kilometrów od stolicy w dzielnicy San Francisco de Paula znajduje się Willa Finca Vigia - dom Hemingwaya, dziś funkcjonujący jako muzeum.

Poza klimatyczną Hawaną, popularnym kierunkiem na Kubie jest region Varadero. Można tu wypocząć na czystych plażach, pływać we wspaniałej przejrzystej wodzie, zagrać w golfa lub popływać z delfinami. Region jest dobrze rozwinięty turystycznie i ma wiele do zaoferowania. W okolicy znajduje się najstarsza atrakcja turystyczna Kuby – jaskinia Bellamar, którą można zwiedzać na dwukilometrowej podziemnej trasie. Fantastyczne jaskinie można też odnaleźć w malowniczej Dolinie Vinales. Należy do nich na przykład ośmiopoziomowa Cuevas del Indio  Gran Caverna de Santo Tomas, w której bez przewodnika bardzo łatwo się zgubić.

Oczami mieszkańca

Kubańczycy kojarzą się przede wszystkim z grubymi cygarami, piciem doskonałego kubańskiego rumu i hipnotyzującą, nastrojową muzyką. Wszystkich tych lokalnych przyjemności można spróbować na sobie. W Hawanie można nie tylko zapalić najwyższej jakości cygara, prześledzić ich proces produkcyjny, ale i spróbować je samemu wykonać. Znajdują się tu aż trzy fabryki cygar, wszystkie otwarte dla zwiedzających. Najstarsza jest działająca od 1827 roku Partagas, w której pracownicy mają swojego lektora, który czyta im do pracy książki i gazety.

Będąc na Kubie trzeba też zasmakować ulubionego lokalnego trunku, rumu. Dawniej podstawa diety marynarzy pływających po wodach Morza Karaibskiego, dziś znany na świecie jako alkohol arystokratów. W gorący kubański wieczór nie powinno się sobie odmawiać daiquiri czy orzeźwiającego mojito. A najlepiej popijać je do dźwięku kubańskiej muzyki. A nuż trafisz na koncert któregoś z muzyków słynnego Buena Vista Social Club.

Będąc na Kubie, warto też pokusić się o zwiedzenie innych mniejszych i większych miast i podpatrzenie, jak żyją tam lokalni mieszkańcy. Wyjątkowy urok ma na przykład Trynidad – tutaj rum pije się z mieszanką miodu i soku cytrynowego (chanchanchara). Miasto może pochwalić się unikatowymi zwyczajami, takimi jak tradycja wyrabiania koronek, zawieszanie klatek dla kanarków przed domami, co ma przynieść szczęście i huczne obchodzenie piętnastych urodzin przez dziewczyny, które wtedy symbolicznie wkraczają w dorosłość.

Czy wiesz, że…

* na Kubie obowiązują dwie waluty: peso wymienialne i peso kubańskie; ta pierwsza przeznaczona jest dla turystów i wszystko jest w niej sporo droższe

* na Kubie mieszka najmniejszy ptaszek świata; koliberek hawański waży niespełna dwa gramy, a długość jego ciała to około sześć centymetrów, z czego centymetr przypada na dziób, a półtora centymetra na ogon

* bywały czasy, kiedy muzyka Beatlesów była oficjalnie na Kubie zabroniona; jednak w 2000 roku Fidel Castro postawił w Hawanie pomnik Johnowi Lennonowi i nazwał go „prawdziwym rewolucjonistą”

Lotnisko

Największym lotniskiem na Kubie jest międzynarodowy port lotniczy Hawana (HAV). Pozostałe znaczące lotniska to Varadero im. Juana Gualberto Gómeza (VRA), Antonio Maceo (SCU) w mieście Santiago de Cuba i Holguin-Frank Pais (HOG). 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.