Mapa

Tanie loty do Senegal

Piaszczyste plaże, zjawiskowe parki narodowe, postkolonialna architektura w miastach – tym wszystkim wita podróżnych Senegal, jedno z najbezpieczniejszych i najlepiej rozwijających się państw Afryki Zachodniej. W lokalnym języku Wolof „Senegal” znaczy „nasza łódź”. Zabierz się na nią, przynajmniej na jeden rejs.

 

Tego nie można przegapić

 

Stolicę państwa, Dakar, większość z nas kojarzy ze słynnego rajdu, w którym sukcesu odnoszą także Polacy. To energetyczne miasto, z restauracjami, klubami nocnymi i bazarami na każdym kroku. Warto wybrać się na znajdujący się w obrębie miasta najbardziej wysunięty na zachód skrawek kontynentu do jednej z restauracji z owocami morza w Les Almadies. W pobliżu Dakar znajduje się też muzeum niewolnictwa na wyspie Gorée, które odwiedzały wybitne postaci, takie jak Jan Paweł II czy Nelson Mandela. Więcej kolonialnej architektury odkryjemy natomiast w portowym St. Louis.

 

Gdy zmęczą Cię miasta, wyrusz na samo południe senegalskiego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. W okolicach kurortu Cap Skiring znajdziesz kilometry cudnych, piaszczystych plaż. Oko nacieszysz z kolei nad chyba największym fenomenem senegalskiej przyrody: jeziorem Retba. Dzięki algom znajdującym się w jego wodzie, przyjmuje ono w zależności od nasłonecznienia różne odcienie czerwieni, dając nieziemski efekt. Na spotkanie z dzikimi zwierzętami wybierz tereny w delcie rzeki Saloum – na rozległym ekosystemie żyją tu między innymi hieny, guźce i zatrzęsienie barwnego ptactwa.

 

Oczami mieszkańca

 

Senegal jest zróżnicowany pod względem etnicznym i kulturowym, ale największe grupy wybijają się pod względem liczebności – są to Wolofowie, Fulanowie i Sererowie. Najwięcej, bo ponad dziewięćdziesiąt procent mieszkańców to muzułmanie, warto więc przed wyjazdem poznać i przestrzegać obyczajów charakterystycznych dla wyznawców tej religii, na przykład związanych z ubiorem.

Nie można powiedzieć, że poznało się choć trochę otwartych i ciepłych Senegalczyków, jeśli nie wdało się w dłuższe targowanie się podczas kupowania jedzenia lub pamiątek. Nie będzie trudno znaleźć się w takiej sytuacji, bo stoisk drobnych sprzedawców na ulicach i większych bazarków jest w Senegalu pod dostatkiem, szczególnie w miastach. Podczas targowania się Senegalczycy są w swoim żywiole, uwielbiają to, nie tylko dlatego, że liczą na dobry zysk. Dyskusja na temat ceny jest tu traktowana jako okazja do zapoznania się, pogawędzenia – odgrywa rolę towarzyską.

Drugim narodowym sportem Senegalczyków jest wrestling. Jest on praktykowany szczególnie przez Sererów i symbolizuje przygotowywanie się wojowników do walki. Jeśli odważysz się zmierzyć z jednym z nich w zapasach, wcześniej dobrze zjedz. Najlepiej tradycyjny ryż z rybą, tiébudienne, popity piwem La gazelle.

 

Czy wiesz, że…

 

* stolica Senegalu, Dakar, to meta słynnego rajdu o tej samej nazwie; podczas wyścigu uczestnicy mają do pokonania przynajmniej kilka tysięcy kilometrów jazdy przez pustynię; najdłuższą dotychczas trasę wyznaczono podczas rajdu w 1986 roku, kiedy do pokonania było aż piętnaście tysięcy kilometrów

* aż trzy czwarte mieszkańców Senegalu jest zatrudnionych w rolnictwie; najwięcej dochodów przynosi uprawa trzciny cukrowej, bawełny i ryżu; na znaczeniu tracą natomiast ostatnio orzeszki ziemne

* z Senegalu pochodzą jedni z najważniejszych twórców kultury afrykańskiej; należą do nich między innymi kompozytor, wokalista i perkusista Youssou N’Dour czy nierozstający się ze swoją fajką reżyser filmowy Ousmane Sembene

 

Lotnisko

 

Międzynarodowym lotniskiem obsługującym połączenia z Senegalem jest Port lotniczy Dakar (DKR).

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.