Mapa

Tanie loty do Reus

Żeby zrozumieć artystę najlepiej jest poznać jego rodzinne strony – głosi stara zasada wyznawana przez historyków sztuki na całym świecie. I choć Antonii Gaudi kojarzy się wszystkim z Barceloną, gdzie mieszkał i tworzył, architekt dzieciństwo spędził w oddalonym o 100 km Reus. Pomimo, że Gaudi przeniósł się do Barcelony mając zaledwie 16 lat, w Reus nie brakuje przykładów modernistycznego wizjonerstwa, a widoczny na każdym kroku artystyczny duch miasta nie mógł pozostać bez wpływu na jego twórczość. 

Tego nie można przegapić

Odsunięte kilka kilometrów od Costa Dorada Reus nie jest też powszechnie znane jako cel wakacyjnych wypraw. Warto jednak zatrzymać się tu na chwilę, bo rodzinne miasto Gaudiego jest ważnym punktem na Europejskim Szlaku Architektury Modernistycznej. I choć sam Gaudi nie pozostawił tu po sobie żadnych dzieł, na początku XX wieku powstało tu dużo nowatorskich projektów. W tym okresie Reus rosło w siłę jako ważny węzeł handlowy, a bogacący się przedsiębiorcy chętnie płacili za ekscentryczne budowle.

Najbardziej znaną z nich jest szpital psychiatryczny Pere Mata, zaprojektowany przez czołowego architekta Reus, Lluísa Domènech i Montanera. Wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku kompleks rozciąga się na wzgórzu, na obrzeżach miasta. To bardzo nowatorskie, jak na tamte czasy, połączenie budynku użyteczności publicznej z manifestem estetycznym. Podzielony na kilka oddzielnych pawilonów szpital, otoczony jest malowniczym ogrodem, będącym częścią kompozycji. Institut Pere Mata do dziś pełni swoją funkcję, ale jeden z pawilonów wyłączono z użycia i udostępniono zwiedzającym. Okazał się on na tyle prekursorski, że architekt wzorował się na nim przy budowie dwóch innych szpitali w Barcelonie: Hospital de la Santa Creu i Sant Peau.

Pere Mata stał się dla Domènech i Montanery windą do dalszych, intratnych zleceń, co zaowocowało długą listą dzieł, które na początku XX wieku ozdobiły ulice Reus. Należą do nich Casa Pere Rull, Casa Navàs, Casa Gasull oraz kilka budynków przemysłowych. Najbardziej wartym zobaczenia jest Casa Navàs, którego bogato zdobione wnętrze zachowane jest w najdrobniejszych szczegółach i otwarte dla turystów.

Miłośnicy Gaudiego również nie będą zawiedzeni. Aby upamiętnić najwybitniejszego mieszkańca, poświęcono mu tu ogromne, interaktywne muzeum. Można obejrzeć w nim wiele cennych pamiątek, takich jak szkolny dzienniczek czy jedyny zachowany, ręcznie zapisany notes. Zwiedzać można też interaktywne modele najsłynniejszych budowli Gaudiego, a także zgłębiać tajniki jego wymyślnych konstrukcji za pomocą nowoczesnych makiet i wizualizacji. Jest tu też wiernie odtworzona kopia pracowni mistrza.

Okiem mieszkańca

Życie mieszkańców Reus od zawsze związane było z handlem. Tradycyjnie handlowano tu oliwą, winem i miejscową, wyśmienitą brandy. Dziś w tym liczącym 100 tys. mieszkańców mieście działa około 600 sklepów: od artystycznych, prywatnych butików, po salony najbardziej ekskluzywnych światowych marek. W przeciwieństwie do większości współczesnych miast, gdzie wciąż otwiera się podmiejskie centra handlowe, najważniejsze sklepy w Reus skupione są w mieszkalno-handlowej dzielnicy, w pobliżu zabytkowego centrum, wokół deptaka El Pallol. W ten sposób handel wciąż pozostaje istotnym elementem życia mieszkańców.

Czy wiesz, że?

* geneza nazwy Reus do dziś pozostaje tajemnicą. Jedna z teorii głosi, że pochodzi ona od łacińskiego słowa „skazaniec”, wskazując, że za czasów Cesarstwa Rzymskiego było tu więzienie. Inna, najbardziej uznawana obecnie wersja mówi, że pochodzi ona z celtyckiego i oznacza „miejsce na skrzyżowaniu dróg”

* początkowo flaga Reus przedstawiała herb miasta na ciemno czerwonym tle. Po przegranej przez komunistów wojnie domowej (1936-1939) kolor tła zmieniono na biały, by nie kojarzył się z rewolucją

* w Reus znajdują się też budynki wzniesione przez szeroko uznawanych kontynuatorów szkoły Gaudiego Joana Rubió Bellvera i Domèneca Sugrañesa Grasa

* miano oficjalnego miejsca narodzin Gaudiego konkurują 3 miejsca: Reus, oddalona o 13 km Tarragona i pobliska wioska Riudoms, ale nie ma żadnych, pewnych dowodów gdzie dokładnie artysta przyszedł na świat

Lotnisko

Położone na wybrzeżu lotnisko Reus (REU) znajduje się w pobliżu wielu ważnych atrakcji Costa Dorada. Od miasta dzielą je 3 km, a od Tarragony 13 km. Obsługuje też cały ruch turystyczny Costa Dorada i część położonej 100 km dalej Barcelony. W pobliżu znajduje się też największy park rozrywki w Europie Port Aventura. Rocznie z lotniska korzysta milion podróżnych.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Reus

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.