Mapa

Tanie loty do Girony

Dla wielu podróżnych Girona jest tylko przystankiem w drodze do jej bardziej popularnej starszej siostry. Rzeczywiście, Barcelonę trudno przebić piękną architekturą, życiem kulturalnym, czy jedzeniem. Ale z pewnością nie można jej nazwać spokojną, czy uroczą. Taka za to jest wciąż nie do końca odkryta Girona.

Tego nie można przegapić

Przespaceruj się po zrekonstruowanych murach wokół starego miasta i rozkoszuj widokiem malowniczych domów na rzeką Onyar, a z daleka – pokrytymi czapami śnieżnymi szczytami Pirenejów. Ważnym przystankiem podczas spaceru po Gironie jest Katedra z najszerszą na świecie (22 metry) gotycką nawą główną. Wewnątrz znajduje się też małe muzeum, w którym warto zwrócić uwagę na egzemplarze popularnych w XVI wieku książek. Ale największym skarbem Girony, chronionym w murach katedry jest XI-wieczny gobelin przedstawiający sceny z powstania świata. Zdania wśród historyków sztuki są podzielone w kwestii pierwotnego przeznaczenia gobelinu. Jedni twierdzą, że mógł służyć jako baldachim, inni że jako kotara, lub dywan.

Po przechadzce ulicami z kocich łbów na zasłużony odpoczynek można wybrać się na Plac Niepodległości, upamiętniający odparcie ataku francuskiego w erze wojen napoleońskich. Ogródki licznych lokalnych kawiarni to idealne miejsce zarówno na kawę, obiad, czy wieczorny aperitif. Warto zwrócić uwagę na restaurację Casa Marieta, która istnieje tam przynajmniej od 1892 roku. Zajmij miejsce na wysokim stołku przy barze i podpytaj barmana o historię pani Marii, od której imienia wzięła się nazwa tego kultowego miejsca.

Oczami mieszkańca

Hiszpańskie miasta bardziej niż z żydowską przeszłością kojarzą się z religią katolicką i wpływami muzułmańskimi. W Gironie natomiast znajduje się jedna z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich. Mieszkało tutaj niegdyś około 150 rodzin żydowskich, ale po długotrwałych prześladowaniach zostały one wygnane z terytorium Hiszpanii. Dziś istnieje tam Muzeum Historii Żydów z jedenastoma galeriami tematycznymi. Pozwolą one między innymi poznać szczegóły życia codziennego katalońskiej społeczności żydowskiej w średniowieczu, oraz przebieg i znaczenie ówczesnych świąt i rytuałów. 

Równie ciekawą kolekcją eksponatów może się pochwalić Muzeum Kina w Gironie. Większość z nich stanowiło kiedyś prywatną kolekcję wybitnego katalońskiego twórcy filmowego, Tomàsa Mallola. Jest to w sumie 1200 obiektów, w tym stare plakaty filmowe, książki, same filmy w różnych formatach i urządzenia dokumentujące wczesną historię kina.

Czymś z zupełnie innej beczki jest wizyta w położonej nieopodal Girony średniowiecznej osadzie, Besalú. Można tam podziwiać romański most z XII wieku, tysiącletni kościół Świętego Piotra i zrekonstruowaną mykwę, czyli żydowską łaźnię służącą do ablucji. Poza tym, w Besalú znajduje się stworzone przez jubilera i kolekcjonera sztuki Lluísa Carrerasa Muzeum Miniatur, którym zachwycą się nie tylko dzieci.

Czy wiesz, że…

• Do siostrzanych miast Girony należą włoskie Reggio Emilia, francuskie Albi i PerpignanBluefields w Nikaragui, Farsia w Saharze Zachodniej, kubańska Nueva Girona, Nashville w Stanach Zjednoczonych i Wakefield w Wielkiej Brytanii

• Dawna nazwa słynnej restauracji Casa Marieta na Placu Niepodległości to Bar Troll

• Jednym z ulubionych miejsc turystów jest rzeźba lwicy, znajdująca się nieopodal muzeum miasta; według legendy, pocałowanie jej pupy gwarantuje szczęście. Nikt jeszcze nie udowodnił, czy to zaklęcie działa, ale jedno jest pewne: obserwujący robiących to turystów mieszkańcy Girony mają z tego dużą przyjemność

Lotniska

Lotnisko w Gironie nosi oficjalną nawę Port Lotniczy Girona (GRO).

Znajdź tanie loty do Girony z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner.Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

 

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Girony. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Gironie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Gerona

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Girona: Gerona.
Delta, TUI, transavia, Ryanair, Pobeda, Tuifly.be i Jet2 latają do: Gerona bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Gerona, to Kwiecień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.