Mapa

Tanie loty do Paragwaj

Nazywany Sercem Ameryki Południowej Paragwaj bywa niedoceniany przez podróżnych przez swój brak dostępu do morza. Paradoksalnie jednak woda pod postacią przecinających kraj rzek stanowi główne dobro tego kraju – przynosi dochody z produkcji energii i decyduje o wyjątkowej urodzie lokalnej przyrody.

Tego nie można przegapić

Asunción, stolica Paragwaju to stosunkowo niewielkie, zielone i zabudowane kolonialnymi budynkami miasto. Na południowy wschód od niego znajduje się region klimatycznych miasteczek zwany golden circuit. Interesującym miejscem jest Itapip – gigantyczna zapora wodna na rzecze Parana, nieopodal granicy z Brazylią. Druga co do wielkości zapora powstała niestety kosztem imponującego, wysokiego na sto czternaście metrów wodospadu Guairá. Stąd niedaleko już do innego słynnego wodospadu - Iguazú położonego na granicy brazylijsko-argentyńskiej.

Część Paragwaju pokryta jest lasami zwanymi Mata Atlântica, które zostały uznane za ekoregion ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze. Znajduje się tam między innymi rezerwat Mbaracayú, w którym mieszka ponad czterysta gatunków ptaków. Wymarzonym miejscem do podglądania ich życia jest także malownicza Laguna Capitan.

Można też udać się szlakiem pozostałości po misjach jezuickich w Paragwaju, nazywanych redukcjami. Miały one gromadzić Indian żyjących w okolicy w jednej wiosce wokół kościoła. Najsłynniejsze są ruiny redukcji misyjnych w miasteczkach Trynidad i Jesus.

Oczami mieszkańca

Z Paragwajczykami mamy więcej wspólnego niż mogłoby się nam wydawać. W latach 30-tych XX wieku, polska wieś była bardzo przeludniona, więc na podstawie umowy między naszym krajem a Paragwajem zaproponowano żyjącym w Polsce rodakom, Białorusinom i Ukraińcom przeniesienie się za ocean. Wyjechało wtedy około dwunastu tysięcy osób (w tym około dwóch tysięcy Polaków), którzy dostali tam po kawałku ziemi i założyli kolonie. Najsłynniejszą z nich jest Fram, położone na północny-zachód od większego miasta Encarnacion. Podróżujący z Polski mogą próbować odszukać polskie rodziny, na pewno zostaną ciepło przyjęci. Mają szansę zostać poczęstowanymi chipą, chlebem z manioku z jajkiem i serem, herbatą mate i posłuchać opowieści o paragwajskim życiu.

Czy wiesz, że…

* dzięki ogromnemu zapleczu rzecznemu, Paragwaj może eksportować nadwyżki energii elektrycznej; zaspokaja jedną czwartą potrzeb hydroenergetycznych swojego potężnego sąsiada, Brazylii

* poza Paragwajem jedynym państwem Ameryki Południowej bez dostępu do morza jest Boliwia

* w Paragwaju można spotkać największy żyjący gatunek gryzonia; urocze kapibary, przypominające gigantyczne świnki morskie, mogą osiągać wagę do sześćdziesięciu pięciu kilogramów

* do największych paragwajskich pasji należą piłka nożna i wędkarstwo; CONMEBOL, czyli południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej ma swoją siedzibę właśnie w Paragwaju

Lotnisko

Międzynarodowe lotniska Paragwaju to Asunción (ASU) i Guarani (AGT) w Ciudad del Este. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.