Mapa

Tanie loty do Neapolu

Miasto poddane chaosowi. Rozkochane w piłce, rodzinie i jedzeniu. Tak samo rozmodlone, jak pobłażające przestępstwom. Miasto, które ukutemu przez Goethego i wyświechtanemu później zdaniu „Zobaczyć Neapol i umrzeć” nadało nowe znaczenie. I jednocześnie miejsce pełne włoskiego żywiołu, które – gdy już wpuści do siebie turystę – to zazwyczaj go połyka. Taki jest Neapol, czyli Włochy w miniaturze.

Tego nie można przegapić

Wybrukowane ulice Neapolu tętnią życiem przez cały rok, ale jeden dzień jest dla miasta szczególny i wiele o nim mówi. 19 września, w rocznicę męczeńskiej śmierci patrona Neapolu – św. Januarego (a czasami w sobotę przed pierwszą niedzielą maja i 16 grudnia) – mieszkańcy i turyści zbierają się w katedrze, by obserwować cud, polegający na przemianie krwi zamkniętej w ampułce, z postaci stałej w płynną. Ale gdy na ulicy albo w miejscowej knajpce zapytać neapolitańczyka, czy rzeczywiście wierzy w cud tej przemiany, coraz częściej usłyszy się, że to mit podnoszący jedynie prestiż miasta. A na tym mieszkańcom Neapolu bardzo zależy bo uważają, że od lat traktuje się ich jak „gorszych reprezentantów Włoch”.

Turystę, który nie chce wyjechać stąd bez odwiedzenia najważniejszych zabytków miasta, warto pokierować do Pałacu Królewskiego, na terenie którego znajduje się Teatro di San Carlo – najstarszy i największy włoski teatr operowy. Duże wrażenie robi też antyczny andegaweński dwór królewskiego Castel Nuovo. Prawie tak duże jak „Neapol podziemny”, czyli wycieczka po starożytnych tunelach i kanałach.

W Museo di Capodimonte zobaczymy dzieła najwybitniejszych ojców włoskiego malarstwa – m.in. Tycjana, Rafaela czy Botticelliego. Ale nie tylko. Jednym z najcenniejszych obrazów, który znajduje się w muzeum, są „Ślepcy” Pietera Bruegla.

Na zamek Sant’Elmo i do opactwa Certosa di San Martin zawiezie nas malowniczą trasą kolejka linowa Montesanto. A jeśli ładnych widoków będzie nam ciągle mało, wystarczy przejść dzielnicą Posillipo i wybrać jeden z wielu punktów, które oferują tam „pocztówkowe obrazki”. I niekoniecznie musi być to najbardziej popularny wśród turystów punkt, czyli Rampe Sant’Antonio.

Oczami mieszkańca

To prawda, że Neapol przez lata sumiennie zapracował sobie na łatkę miasta, którego można się bać. Niegdyś przyjezdnych przerażał groźny cień Wezuwiusza, padający na Pompeje. Dzisiaj straszą historie o korupcji, mafii i śmieciach na ulicach. Ale druga strona medalu jest taka, że to właśnie tutaj widać najwyraźniej wszystkie „smaki” i bolączki współczesnych Włoch.

Dwie twarze miasta najlepiej odsłaniają dzielnice Spaccanapoli i Vomero. Pierwszą zamieszkują ci, którzy są tu od pokoleń. Nad głowami przechodniów suszą się ubrania, jest biednie i gwarno. Druga to dzielnica, która na pierwszy rzut oka wydaje się dużo bardziej przystępna. Kusi muzeami, drogimi sklepami i restauracjami. Żeby zrozumieć pewną schizofrenię, na którą cierpi Neapol (choć chyba wcale mu to nie przeszkadza) jego zwiedzanie trzeba zacząć właśnie od tych dzielnic.

Czy wiesz, że...

* historyczne centrum miasta jest największe w Europie; zajmuje obszar 1700 hektarów i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

* Neapol był pierwszym miastem na świecie, którego mieszkańcy mogli cieszyć się bieżącą wodą w kranach i trzecim, na którego ulicach pojawiły się gazowe lampiony

* to Neapol dał światu pizzę margheritę, spaghetti Napoli i rozsławione włoskie lody; uważa się, że neapolitańska pizza zrodziła się „z biedy” w dzielnicach robotniczych. Niewielu wie, że tak naprawdę danie to jest „daniem królewskim”, które zostało przygotowanie w 1889 r. przez piekarza Raffaele Esposito specjalnie dla królowej Margherity di Savoia.

* roczne dochody Camorry, czyli przedstawicieli „ciemnej strony” Neapolu, szacuje się na około miliard euro. Część tej sumy to wpływy z „biznesu śmieciowego”, czyli nielegalnego monopolu Camorry na utylizację odpadów w południowych Włoszech

Lotniska

Międzynarodowy port lotniczy w Neapolu (NAP) położony jest 7 kilometrów od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Neapolu bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Neapolu. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Neapolu? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Neapol International

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Neapol: Neapol International.
Delta, SkyUp Airlines, Oman Air, Transavia France, KLM, transavia, Air Moldova i Kenya Airways latają do: Neapol International bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Neapol International, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.