Mapa

Tanie loty do Lublina

Lublin to tygiel kulturowy i religijny. I chociaż tylko Kraków może równać się z jego doskonale zachowaną starówką, to najciekawsze czeka nas pod nią, 12 metrów pod ziemią. Tutaj, po 3 kondygnacjach wiedzie podziemna trasa turystyczna, dzięki której poznamy historię miasta oraz będziemy naocznymi świadkami wizualizacji wielkiego pożaru Lublina.

Czego nie można przegapić

By nie przegapić żadnego z ciekawych lubelskich miejsc oraz by zaspokoić nawet najbardziej wyszukane turystyczne gusta, przygotowano w Lublinie pięć zróżnicowanych szlaków. Szlak Wielokulturowy pokaże nam miejsca, które są dowodem na otwartość i tolerancję mieszkańców, z kolei Szlak Pamięci Żydów Lubelskich pokazuje, jak rozwijała się tu przez wieki hebrajska kultura i – przede wszystkim - nauka. Co ciekawe, z tego też powodu Lublin nazywa się niekiedy Jerozolimą Królestwa Polskiego lub żydowskim Oxfordem.

Warto zajrzeć do Lubelskiej Szkoły Mędrców – największej talmudycznej uczelni na świecie, której uruchomienie datuje się na rok 1930. Ogromny, 6-kondygancyjny budynek został zaprojektowany przez Agenora Smoluchowskiego, a prowadzi do niego stylowa brama. W okresie powojennym mieściła się tutaj Akademia Medyczna, jednak kilka lat temu budynek udało się odzyskać i pod opieką Gminy Żydowskiej zyskał on rolę synagogi i izby pamięci. W Lublinie odnajdziemy również 2 żydowskie nekropolie – na Starym Cmentarzu znajduje się 60 zabytkowych macew, czyli nagrobnych płyt, z których najmłodsza pochodzi z roku 1830. Nowy Cmentarz otwarto w roku 1829 - tu warto przystanąć na kilka chwil przy małej bożnicy czy Izbie Pamięci.

Oczami mieszkańca

Życie mieszkańców Lublina od zawsze związane było z legendami i… odrobiną magii. Na rogu uliczki Jezuickiej spoczywa „kamień nieszczęścia”, wyszczerbiony przez topór kata. Podobno na nim dokonywano straceń. Zaleca się nie dotykać go! Do jeszcze bardziej znanych opowieści należy ta o czarciej łapie. Według dawnych podań, w roku 1937 w Trybunale Koronnym sądzono ubogą wdowę. Po tym jak wydano wyrok korzystny dla jej przeciwnika – bogatego magnata, kobieta orzekła, że wyrok wydany przez diabła byłby sprawiedliwszy. W nocy faktycznie zebrał się Diabelski Sąd, który uniewinnił niewiastę. Na znak tej niezwykłej wizyty diabeł wypalił znak na sędziowskim stole, który do dziś oglądać możemy w Muzeum na Zamku.

Do Muzeum Lubelskiego warto wybrać się dla wielu wartościowych eksponatów, to jednak nie one najbardziej zapadną nam w pamięć. Znajduje się tu bowiem wyjątkowa Kaplica Zamkowa, czyli Kościół Trójcy Świętej. Całe niewielkie wnętrze w całości pokryte jest bezcennymi malowidłami bizantyjsko-ruskimi. Mawia się, że tu spotyka się i współistnieje kultura Zachodu i Wschodu.

Warto wiedzieć, że…

* Jednym z najsłynniejszych mieszkańców miasta jest Izaak Beshewis Singer, laureat literackiej nagrody Nobla, autor powieści „Sztukmistrz z Lublina”.

* Lublin zwany jest miastem inspiracji. Specjalnie dla niego wyprodukowano wyjątkową herbatę o silnym, winogronowym aromacie.

* Nagrania popularnego teleturnieju „1 z 10”, odbywają się właśnie tutaj, w siedzibie lubelskiej telewizji.

Lotniska

Lublin posiada jedno lotnisko – Port Lotniczy Lublin-Świdnik, otwarty 17 grudnia 2012 roku. 17 lipca 2013 roku został tu obsłużony 100 000 pasażer.

Znajdź tanie loty do Lublina z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Lublina. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Lublinie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Lublin

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.