Mapa

Tanie loty do Kamerun

Kamerun nie należy do największych państw kontynentu, ale dzięki swojemu zróżnicowaniu często jest nazywany „Afryką w pigułce”. Odnosi się to zarówno do wielości krajobrazów, od wybrzeża przez lasy deszczowe, aż po pustynię i mieszanki kulturowej około dwustu pięćdziesięciu grup etnicznych, które tutaj mieszkają.

 

Tego nie można przegapić

 

Większość przyjezdnych w pierwszej kolejności trafia do Duala, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko, mimo, że stolicą państwa jest Jaunde. Duala to chaos komunikacyjny, kurz i pstrokato ubrane kobiety przenoszące przedmioty na głowach. Po zachłyśnięciu się życiem afrykańskiego miasta, najlepiej uciec w najpiękniejsze przyrodnicze zakątki Kamerunu.

 

Jednym z nich jest Limbe, portowe miasto w południowo-zachodniej części kraju. Okolica cieszy się pięknymi plażami, a podczas spaceru w miejscowym ogrodzie botanicznym oczyścisz głowę i zrelaksujesz się. W okolicy można także zwiedzić czynny (ostatnia aktywność w 2000 roku) wulkan Kamerun, magiczne jeziora wulkaniczne, czy wodospad Bomana. Innym popularnym kierunkiem plażowym jest Kribi. Poza wypoczynkiem nad oceanem, można tu odwiedzić wodospady Labe i ciekawy kościół marawiacki.

 

Nieopodal granicy z Nigerią znajduje się Park narodowy Korup, gdzie ochroną objęto ponad tysiąc dwieście kilometrów kwadratowych lasów deszczowych. Można sobie wyobrazić, ile fantastycznych gatunków roślin i zwierząt tutaj mieszka, od strzelistych drzew bubinga po setki motyli i ptaków.

 

Oczami mieszkańca

 

Na terenie Kamerunu mieszka aż dwieście pięćdziesiąt różnych grup etnicznych, spośród których najliczniejszą są Pigmeje Baka. Mieszkają oni w lasach równikowych w okolicy Kribi, który jest wycinany, co sprawia, że mieszkańcom coraz trudniej jest zdobyć w nim pożywienie, mimo że są doskonałymi myśliwymi. Odwiedzając Kamerun, koniecznie wynajmij łódź z przewodnikiem i odwiedź wioskę Pigmejów, aby zobaczyć jak wygląda codzienne życie w dżungli.

Pigmeje charakteryzują się niskim wzrostem, ale podczas spotkania z nimi nie należy tego podkreślać – zostanie to odebrane jako niegrzeczne zachowanie. Gospodarzom będzie natomiast miło, jeśli zakupi się u nich kosze i inne gadżety wykonane ręcznie z liści bambusa. Prezentami, które są zawsze mile widziane w wioskach pigmejskich są zapałki, sól czy kawa.

 

Czy wiesz, że…

 

* nazwa państwa pochodzi z języka portugalskiego; na początku dotyczyła tylko rzeki Wouri, która została określona jako „Rzeka Krewetek” - Rio de Camarões

 

* na podstawie wyprawy badawczej do Kamerunu powstała słynna książka Nigela Barleya pod tytułem „Niewinny antropolog”; jej fabuła w zabawny sposób przedstawia uroki pracy w terenie podczas kontaktów autora z plemieniem Dowayo

 

* Kamerun jako pierwszy pośród państw afrykańskich doszedł do ćwierćfinału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej; miało to miejsce w 1990 roku

 

Lotnisko

 

Głównym lotniskiem Kamerunu jest Port lotniczy Duala (DLA).

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.