Mapa

Tanie loty do Izrael

„Izrael to jedyny tak konserwatywny kraj na świecie, w którym w dzień święty zabrania się funkcjonować komunikacji miejskiej i jednocześnie na tyle liberalny, że do konkursu Eurowizji wystawia kandydata transwestytę. To miejsce niekończących się paradoksów” – charakteryzuje dzisiejszy Izrael Etgar Keret, jeden z jego najwybitniejszych współczesnych pisarzy. I to właśnie te skrajności, nieustanne ścieranie się sacrum i profanum, przyciąga do Izraela każdego roku miliony turystów.

Tego nie można przegapić

Proza Kereta mogłaby służyć za przewodnik po współczesnym izraelskim społeczeństwie –zakorzenionym w tradycji, ale także nowoczesnym i nie tak rozmodlonym, jak mogłoby się wydawać. Tu na jednym kawałku ziemi judaizm spotyka się z chrześcijaństwem i islamem, co odciska swoje piętno na codziennym życiu mieszkańców i przy okazji napędza turystykę religijną, która pozostaje jedną z ważniejszych gałęzi izraelskiej gospodarki.

O trzech głównych miastach Izraela – Jerozolimie, Tel Awiwie i Hajfie – mówi się, że pierwsze z nich jest miastem modlitwy, drugie tańca, a trzecie pracy. Nie jest to świat łatwy do zdefiniowania, z czego zdają sobie sprawę sami Izraelczycy. Większość przyjezdnych odkrywanie Izraela rozpoczyna od Starego Miasta Jerozolimy. Prowadzi do niego osiem bram wykutych w okalających ten niewielki obszar murach obronnych. Trudno się tu zgubić. Jedni ciągną od razu w stronę Ściany Płaczu (czyli najświętszego miejsca judaizmu), inni przechodzą Drogą Krzyżową lub zmierzają do Bazyliki Grobu Pańskiego (miejsca szczególnie ważnego dla chrześcijan). Trzecim pod względem ważności świętym miejscem dla wyznawców islamu jest z kolei Haram ash-Sharif (Wzgórze Świątynne), gdzie nastąpiło wniebowzięcie Mahometa. Znajduje się tutaj najbardziej charakterystyczna budowla miasta – sanktuarium Kopuła na Skale.

Stare Miasto jest głośne i zatłoczone, wielu przyjezdnych narzeka też, że mistycyzm wymienionych miejsc skutecznie zakłócają porozstawiane wszędzie kramy z pamiątkami i sprzedawcy wołający za każdym klientem „my friend, my friend”. Więcej spokoju przynosi południowa Jerozolima ze swoją Górą Syjon. Będąc w mieście warto wybrać się jeszcze na pewno do leżącego po jego zachodniej stronie instytutu Yad Vashem i na Górę Oliwną, z której roztacza się najlepszy widok na Stare Miasto. Zupełnie innym rytmem żyje Tel Awiw, położony zaledwie o trzy kwadranse drogi autobusem od Jerozolimy. Mówi się o nim, że jest tym dla Izraela, czym Nowy Jork dla USA… taka „półstolica” – centrum komercyjne i kulturalne kraju. Nowoczesny przemysł to z kolei wizytówka Hajfy.

Izrael cechuje nie tylko zróżnicowanie kulturowe, ale i krajobrazowe. Turyści, którzy mniej ochoczo podróżują szlakami religijnymi i omijają obowiązkowe dla wielu Nazaret czy palestyńskie Betlejem, wybierają najczęściej okolice Jeziora Galilejskiego – Tyberiada uchodzi za najpopularniejszy kurort wczasowy w kraju. W okolicach jeziora rozciągają się też urokliwe Wzgórza Golan. Innym wybieranym często punktem wakacyjnych wyjazdów mieszkańców

Izraela są plaże Morza Martwego.

Oczami mieszkańca

Niezależnie od tego, jaki kierunek się wybiera, turysta odwiedzający Izrael dostaje wielką dawkę wizualnych i kulturowych bodźców. Alternatywne trasy podróży biegną tutaj szlakami izraelskich winnic czy spływów kajakowych rzeką Jordan.

Zwiedzając kraj, warto poszukać też chociaż jednego noclegu w którymś z około 270 kibuców. Chociaż dzisiaj ich ideologia zamiera, a zakładane przez osadników kolonie coraz częściej przypominają eleganckie wiejskie osady (nierzadko z salonami spa i basenami), to warto postawić tutaj swoją nogę, by poszukać tam obecnych wciąż, choć ukrytych, śladów autentyczności.

Czy wiesz, że...

* według organizacji OECD Izrael należy do najbardziej „wykształconych” krajów świata; 46 procent obywateli ma tu wyższe wykształcenie

* obywatele Izraela, bez względu na płeć, muszą po ukończeniu 18. roku życia odbyć służbę wojskową; w przypadku mężczyzn trwa ona najczęściej trzy, a w przypadku kobiet dwa lata

* w Szabat, a więc w uznawany przez wyznawców judaizmu za „święty” siódmy dzień tygodnia (sobota), nie latają samoloty izraelskich (państwowych) linii lotniczych, a w miastach (wyjątkiem są Tel Awiw i Ejlat) nie kursują środki komunikacji miejskiej

* W 1952 roku prezydentem Izraela mógł zostać… Albert Einstein; poprosił go o to premier David Ben-Gurion, mimo że uczony nie posiadał nawet izraelskiego obywatelstwa; Einstein odmówił

* klej na izraelskich znaczkach pocztowych jest koszerny

* w 9 na 10 izraelskich domach do podgrzewania wody wykorzystuje się energię słoneczną.

Lotniska

W Izraelu znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze: lotnisko Ben Gurion w Tel Awiwie (TLV) i Ovda w Ejlacie (VDA).

Znajdź tanie loty do Izraela na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Izraela. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast

konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Izraelu? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.