Mapa

Tanie loty do Nowa Zelandia

Maoryska nazwa Nowej Zelandii „Aotearoa” oznacza dosłownie „ziemię białej chmury” albo „ziemię trwającego dnia”. Rdzenni mieszkańcy docenili w ten sposób długie, słoneczne dni. Peter Jackson, reżyser ekranizacji kultowych powieści J.R.R. Tolkiena docenił tu natomiast baśniowe krajobrazy. Monumentalne góry, malownicze doliny i urocze łąki stały się miejscem akcji jego „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”.

Tego nie można przegapić

Niewątpliwie największym atutem Nowej Zelandii jest nieskażona przyroda i oszałamiające krajobrazy. Czternaście Parków Narodowych zajmuje 10 procent kraju. Wyspa Północna może się pochwalić między innymi niemalże idealnie okrągłym Parkiem Narodowym Egmont z wulkanem o tej samej nazwie czy wpisanym na listę światowego dziedzictwa Parkiem Narodowym Tongariro. Chlubą Wyspy Południowej jest za to Park Narodowy Abel Tasman. Nowozelandzką przyrodę można też odkrywać tematycznie – pod kątem lodowców (Lodowiec Murchisona i Lodowiec Tasmana), pasm górskich (Alpy Południowe) czy gejzerów (Gejzer Waimangu). Albo szlakiem lokalizacji „grających” elementy tolkienowskiego Śródziemia jak Pole Twizel, wapienne jaskinie Waitomo czy oblane słońcem wybrzeże Nelson.

Nowa Zelandia nie rozczaruje jednak i tych, którzy najlepiej czują się w klimatach miejskich. Do wyboru mają tu między innymi kosmopolityczne i przyjazne „Miasto Żagli” - Aukland, „Miasto-ogród” - Christchurch, dumne ze szkockiego dziedzictwa Dunedin czy szalone Queenstown.

Oczami mieszkańca

Znani jako “kiwi” mieszkańcy Nowej Zelandii słyną z poczucia humoru, szczególnie z opowiadania dowcipów o owcach. Kiwi nigdy nie śmieją się za to z jednego: jeśli pomyli się ich kraj z Australią. Mają słuszność – Sydney i Auckland dzieli mniej więcej taka odległość jak Londyn i Moskwę, ale przecież nikt nie utożsamia Wielkiej Brytanii z Rosją, jak to się czasem dzieje z Nową Zelandią i Australią.

Zwyczaje i życie codzienne nowozelandczyków jest bardzo zbliżone do europejskiego, ale około 10 procent społeczeństwa stanowią rdzenni mieszkańcy, czyli Maorysi. Ich obecność wprowadza unikatowy charakter do nowozelandzkiej kultury. Na całym świecie rozpoznawana jest tradycja malowania niezwykłych tatuaży maoryskich, szczególnie tych na twarzy. Żeby dowiedzieć się więcej na temat folkloru maoryskiego warto wybrać się do wioski Ohinemetu, nalepiej podczas święta Waju Tang, żeby zobaczyć procesje i hipnotyzujące rytualne tańce.

Maorysi mają też swoją unikatową kuchnię, a do jej przysmaków należą rodzaj gulaszu – hang, Kaimoana - czyli owoce morza, a przede wszystkim małże. Do typowo nowozelandzkich dań należą też pieczone słodkie ziemniaki kumara, czy owoce kiwi (nigdy nie nazywane tu po prostu kiwi dla odróżnienia od ptaków o tej samej nazwie). Popularnym deserem jest Pavlova – ciasto ze spodem z bezy, kremem i owocami. Jako rarytas ubóstwiany także w Australii jest przedmiotem sporu między dwoma państwami, kto pierwszy opatentował przepis.

Czy wiesz, że…

* w Nowej Zelandii mieści się wzgórze o najdłuższej nazwie geograficznej na świecie; określające je maoryskie słowo Taumata-whakatangihanga-koauau-o-tamatea-turi-pukakapiki-maunga-horo-nuku-pokai-whenua-kitanatahu ma aż 85 liter

* w Nowej Zelandii status oficjalnych mają aż trzy języki: angielski, maoryski i nowozelandzki język migowy

* tutaj też mieszka najtęższy owad na świecie; jest to przypominająca wielkiego karalucha weta

Lotnisko

Główne lotniska międzynarodowe Nowej Zelandii to Auckland (AKL), Christchurch (CHC), Wellington (WLG), Queenstown (ZQN) czy Dunedin (DUD).

Znajdź tanie loty do Nowej Zelandii na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Nowej Zelandii. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Nowej Zelandii? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.