Mapa

Tanie loty do Brasílii

Brasília to miasto-projekt. Powstała w 1960 roku, ponieważ brazylijskie władze postanowiły przenieść stolicę z Rio de Janeiro w głąb kraju. Plan architektoniczny zakładał, że miasto ma z góry przypominać kształtem lecącego kondora.

Tego nie można przegapić

Brasília to eksperyment urbanistyczny, miasto zbudowane od podstaw w zaledwie kilka lat. Zwiedzanie go to prawdziwa przygoda, bo stolica Brazylii to jedna wielka ciekawostka architektoniczna i historyczna. Poszczególne dzielnice (tym samym części ciała kondora) spełniały określone funkcje – wydzielono część mieszkalną, handlową, finansową miasta. Tułów kondora to tak zwana Oś Monumentów – ulica z urzędami, skrzydła to osiedla mieszkalne. Zamiast głowy ptaka jest główny plac miasta - Plac Trzech Władz, a miejsce, w którym powinno znajdować się serce - Katedra Matki Bożej z Apericidy. Jej kształt przypomina koronę cierniową Chrystusa, ale budynek jest surowy i modernistyczny. Przerwy między szesnastoma kolumnami symbolizującymi ciernie uzupełnione są błękitnymi witrażami. Dzięki grze światła daje to oszałamiający efekt wewnątrz katedry. Nad tym szklanym niebem latają podwieszone, wysokie na kilka metrów anioły. Podczas spaceru po Brasílii warto odszukać także Stację Telewizyjną i siedzibę prezydenta (lub prezydentki), czyli Palácio da Alvorada.

Ale podziwianie niezwykłej architektury to nie jedyne, co można robić w stolicy Brazylii. Architekci miasta zadbali o to, żeby mieszkańcy mieli możliwość odetchnąć świeżym powietrzem. Kultowym już miejscem do podziwiania zachodu słońca jest wybrzeże jeziora Paranoá. Orzeźwiającego dźwięku szemrzącej wody można posłuchać za to przy wodospadzie Poço Azul.

W Brasílii prężniej niż muzea działają centra kulury. To w nich można odwiedzić najciekawsze wystawy. Centro Cultural Banco do Brasil organizuje dodatkowo koncerty, wystawia spektakle teatralne i pokazy fotografii. Podobnie CAIXA Cultural, czy stawiająca nacisk na promowanie współczesnego malarstwa i rzeźby Espaço Cultural Contemporâneo (ECCO).

Oczami mieszkańca

Mieszkańców Brasílii najlepiej szukać na skrzydłach kondora – w dzielnicach mieszkaniowych. Podpatrzeć jak robią zakupy najłatwiej na Alei W3, na której znajduje się chyba najwięcej sklepów w mieści albo w Setor de Diversões. Jego północna część - Conjunto Nacional – jest trochę droższa, ale można w niej znaleźć dużo ciekawych księgarni i butików z ubraniami. W niedzielę pod Wieżą Telewizyjną odbywa się lokalny targ staroci. Można na nim znaleźć wiele przedmiotów, których nie dostaniemy nigdzie indziej. Poza zakupami mieszkańcy Brasílii mają jeszcze inne ulubione zajęcie: jogging. Park Narodowy i Park Miejski pełne są biegających Brazylijczyków. Można się do nich przyłączyć, a gdy ogarnie nas pragnienie zawsze w pobliżu spotkamy sprzedawcę wody kokosowej.

Brasília lubi się też bawić. Co roku w sierpniu odbywa się tu gigantyczny festiwal Porão do Rock. Pod koniec października organizowany jest Festival de Cinema Brasileiro, a społeczność japońska organizuje imprezy promujące swoją kulturę.

Czy wiesz, że…

* my mamy swoją Warszawę, Brazylia - Volkswagena Brasilię; auto było produkowane w latach 1973-1982 i było mieszanką Volkswagena 412 i Volkswagena Beetle

* kiedy prezydent Juscelino Kubitschek ogłosił konkurs na głównego urbanistę nowej stolicy - Brasílii, zgłosiło się aż 5550 osób; silną konkurencje pokonał architekt Lúcio Costa

* w 2011 roku Brazylia po raz pierwszy wybrała na stanowisko prezydenta kobietę; Dilma Rousseff jest ekonomistką i byłą działaczką opozycyjną

Lotnisko

W Brasíli znajduje się trzecie największe lotnisko w kraju – miedzynarodowy Port lotniczy Brasília (BSB).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Brasília

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Brasília: Brasília.
Delta, Capital Airlines, Qatar Airways, Qantas, KLM, Alitalia, GOL Linhas Aéreas i Virgin Atlantic latają do: Brasília bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Brasília, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.