Mapa

Tanie loty do Barbados

Obłędne plaże, urzekające rafy koralowe w ciągu dnia, a wieczorem koncert jazzowy przy szklance Piña Colady – to wszystko czeka na Ciebie na Barbadosie. Ta karaibska wyspa należąca do archipelagu Małych Antyli to mistrzowska mieszanka lokalnej kultury bajan i wpływów kolonialnych. Swoją oryginalną nazwę zawdzięcza Portugalczykom. Korzenie lokalnego figowca przypominały im brodę, dlatego nazwano je „brodatymi drzewami” - os barbados.

Tego nie można przegapić

Największym i najważniejszym miastem na Barbadosie jest Bridgetown, przez mieszkańców wyspy nazywane po prostu „miasto”. Jednym z jego ciekawszych regionów jest Careenage – otoczony pastelowymi budynkami port z historycznym mostem, z którego można obserwować jachty i skutery rybackie. Nieopodal położona jest historyczna część Garrison, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzielnica ta jest zdominowana przez tor dla wyścigów konnych Garrison Savannah i historyczne budynki powojskowe. Pod względem architektonicznym warte uwagi są także neogotycki budynek parlamentu czy pochodzący z XVII wieku St. Mary's Church. Na obrzeżach miasta warto odwiedzić centrum rękodzielnictwa Pelican Craft Village, gdzie można zaopatrzyc się w wyroby lokalnych artystów.

Bridgetown jest także doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania wyspy. Najpiękniejsze plaże można tu odkrywać w ramach całodziennych wycieczek autobusowych. Szczególne godne polecenia są popularne rodzinne plaże Accra czy Mullins. Możesz wybrać też piękne i odwiedzane raczej przez lokalnych mieszkańców Gibbes lub Enterprise. Zaletą tych pierwszych jest dostęp do barów, sklepów i sportów wodnych, a tych drugich – spokój i ich bardziej prywatny charakter. Wśród surferów kultowe są okolice Soup Bowl, ale uwaga – wody bywają tam zdradzieckie. Niekonwencjonalną odmianą od plażowania może być zwiedzanie Groty Harrisona w St Thomas. Orzeźwiający spacer w poszukiwaniu podziemnych jezior i wodospadów na długo dostarczy wspomnień.

Oczami mieszkańca

Aby w pełni wczuć się w barbadoski klimat trzeba przede wszystkim zdjąć zegarek i nic nie planować. Ulubionym zajęciem mieszkańców wyspy jest tak zwane liming, czyli relaksowanie się i przyjemne spędzanie czasu z przyjaciółmi. Najlepszym na to sposobem jest spotkanie na plaży lub w rum shops – tam zjemy najlepsze i najbliższe lokalnym gustom proste potrawy, takie jak kanapki cutters, kultowy ryż z fasolą i napijemy się smacznego karaibskiego rumu.

Wieczorem najlepiej wybrać się do klubu, żeby posłuchać koncertu jazzowego albo potańczyć do calypso albo reggae. Można też podpatrzeć wyspiarski sposób poruszania biodrami zwany wukking up, a wracając z imprezy zahaczyć o jedno z otwartych niemal całą dobę ulicznych stoisk na smażoną latającą rybę – potrawę narodową Barbadosu.

Czy wiesz, że…

* z Barbadosu pochodzi popularna piosenkarka R&B, Rihanna; jej mama jest z pochodzenia

jest Gujanką, a ojciec ma korzenie barbadoskie i irlandzkie

* na Barbadosie po raz pierwszy rozpoczęto produkcję likieru Malibu, który powstał z  połączenia karaibskiego rumu i ekstraktu kokosowego; można tu zwiedzić pierwszą destylarnię i degustować słynny już dziś na całym świecie trunek

* najlepszym sposobem na uspokojenie płaczących niemowląt jest na Barbadosie podanie im liści brezylki nadobnej zanurzonej w mleku matki

Lotnisko

Jedynym lotniskiem obsługującym loty komercyjne jest na Barbadosie Port lotniczy Grantley Adams (BGI) położony w Seawell, nieopodal Bridgetown. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.