Mapa

Tanie loty do Alghero

W porównaniu z innymi miastami Sardynii, Alghero jest odświeżająco proste – pisali brytyjscy recenzenci turystyczni. A nikt nie zna się lepiej na śródziemnomorskich kurortach, niż stęsknieni za słońcem mieszkańcy mglisto-deszczowej Anglii. I choć w sezonie letnim zaludnienie Alghero  wzrasta czterokrotnie, nie ma wątpliwości, że każdy, kto tu przyjedzie, będzie oczarowany przyjazną i bezpretensjonalną atmosferą, białym piaskiem i zapierającymi dech w piersiach pejzażami.

Tego nie można przegapić

Prawdziwą wizytówką Alghero jest widok oblanych słońcem, złotych murów warownych otaczających Stare Miasto. To dzieło Aragończyków, którzy od średniowiecza do szesnastego wieku zajmowali Alghero. Hiszpańskie wpływy do dziś widoczne są tu w architekturze i typowym, hiszpańskim rozkładzie ulic. Zdobione rzeźbieniami mury mają charakterystyczny, złotawy kolor, bo w przeciwieństwie do innych, budowanych z granitu miast Sardynii, zabytkową część Alghero prawie w całości wykonano z dostępnego tu piaskowca. Wzdłuż murów ciągnie się niezwykle malownicza, nadmorska promenada. Po drodze widać niezliczone knajpki z wyśmienitym, lokalnym jedzeniem. 

Znad przysadzistych fortyfikacji sterczy strzelista wieża gotyckiego Kościoła Świętego Franciszka otoczona dachami zabytkowych kamienic. Pod koniec XVI wieku, w skutek działania wód poziemnych nawa główna gotyckiej budowli zawaliła się do środka, lecz została odbudowana. Warto obejrzeć wnętrze kościoła a w nim marmurowy ołtarz i budzącą grozę rzeźbę umęczonego Chrystusa przywiązanego do kolumny.

Z północnego wybrzeża, w oddali można dostrzec sterczącą z morza, monumentalną skałę Capo Caccia. Z Alghero można do niej dopłynąć łodzią i zwiedzić zapierającą dech w piersiach Grotte di Nettuno. Choć liczy ona około 130 mln lat, odkryta została zaledwie 50 lat temu. W środku znajduje się jezioro, w którego wodzie odbijają się rdzawozłote stalagmity i stalaktyty z piaskowca o charakterystycznym dla całego Alghero, rdzawozłotym kolorze.

Okiem mieszkańca

Podczas gdy jedni mieszkańcy Alghero tłoczą się w miejskich murach, inni wylegują się w swoich domkach na plaży. Tymi szczęśliwcami są miejscowe koty. Koci squat jest bezsprzecznie jednym z najdziwniejszych miejsc w Alghero. Na miejskiej plaży mieszka kolonia kilkudziesięciu kotów, które na stałe wpisały się już w jej krajobraz. Koty żyją sobie spokojnie, bo pomimo, że ich sklecone przez plażowiczów domki z tektury wyglądają skromnie, to dokarmiane są całkiem obficie.

Czy wiesz, że?

* do dziś w Alghero zamieszkują potomkowie przesiedlonych przed Aragończyków mieszkańców Katalonii. W miejskiej architekturze, kulturze i kuchni wyraźnie widoczne są hiszpańskie wpływy 

* 60 proc mieszkańców Alghero posługuje się językiem katalońskim. Nazwy ulic podawane są zarówno po włosku, jak i katalońsku

* Najbardziej charakterystyczną pamiątką są ozdoby z korali, z których wydobycia słynie Alghero

Lotnisko

Alghero - Riviera del Corallo Airport (AHO) leży 8 kilometrów na północny zachód od miasta. Lotnisko nazywane jest też Alghero-Fertilia od nazwy innej pobliskiej miejscowości i jest jednym z trzech na Sardynii. Rocznie obsługuje około 1,5 mln podróżnych.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Alghero Sardynia

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Alghero Sardynia: Alghero Sardynia.
airBaltic, easyJet, Vueling Airlines, TAP Air Portugal, Air France, Volotea, Air Europa i Ryanair latają do: Alghero Sardynia bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Alghero Sardynia, to Kwiecień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.