Mapa

Tanie loty do Cagliari

Kiedy w 1921 brytyjski pisarz D.H. Lawrence przyjechał do stolicy Sardynii, nazwał ją “Białą Jerozolimą”. Dalej opisywał Cagliari jako “pnące się w górę nagie i dumne, oddalone jakby dawno w historii, jak miasto ze stronic klasztornego mszału”. Taki właśnie widok do dziś zachwyca przyjezdnych, którzy z okolicznych wzgórz podziwiają zabytkową dzielnicę Castello. Lśniące w słońcu kamienne fortyfikacje średniowiecznego miasteczka, stanowią serce stolicy Sardynii.

Tego nie można przegapić

Na Castello można wdrapać się po wapiennych schodach zwieńczonych ozdobnymi łukami, neoklasycystycznego Bastionu Świętego Remiego, będącego najbardziej rozpoznawalną budowlą Cagliari, lub wjechać windą panoramiczną. Niezależnie od wybranej drogi, decyzji nie będziemy żałować. Na górze czeka nas zachwycający widok rozciągniętego na siedmiu wzgórzach miasta i Zatoki d’Angeli. 

W ciasnych murach Castello ukryte są pasjonujące zabytki: pochodząca z XIV wieku katedra, w której krypcie spoczywają szczątki tutejszych męczenników, uniwersytet, dwie gotyckie wieże i pochodząca z początków szóstego wieku bazylika. Zmęczonych turystów ucieszy też fakt, że średniowieczne fortyfikacje służą dziś za taras widokowy, gdzie można odprężyć się w jednym z eleganckich barów przy wyśmienitej kawie lub lampce mocnego, sardyńskiego wina.

Choć Cagliari to stolica Sardynii i największe miasto na wyspie, tutejsze wybrzeże usatysfakcjonuje nawet najbardziej rozpieszczonych plażowiczów. Oddalona około 2 km od centrum plaża Poetto uchodzi za jedną z najpiękniejszych we Włoszech. Pokryta drobnym białym piaskiem ciągnie się przez ponad 6 kilometrów schodząc łagodnie do szmaragdowego, bardzo czystego w tym regionie morza. Wieczorami plaża tętni życiem, a liczne kafejki i restauracje wypełnione są po brzegi. Charakterystyczne dla Poetto, rozsiane gdzieniegdzie niewielkie kioski serwują kawę, zimne piwo, kanapki i słodycze do późnej nocy, siedem dni w tygodniu.

Okiem mieszkańca

Codzienne życie Cagliari nie toczy się jednak pośród zabytkowych murów czy na tętniącej życiem plaży lecz na miejskich, których miasto liczy aż pięć. I choć najstarszy z nich, Largo Carlo Felice, został doszczętnie zniszczony w czasie II Wojny Światowej, zwyczaj kupowania staroci i żywności od rolników przetrwał zakorzeniony w stylu życia mieszkańców, a w mieście powstały nowe bazary.

Największy i najbardziej popularny z nich, to Mercato San Benedetto. Spacerując wśród uginających się pod ciężarem rozmaitych towarów straganów, możemy obserwować miejscowych w najbardziej naturalnej dla nich scenerii. Można tu kupić wszystko, od zabytkowych mebli, po porcję owoców morza zawiniętych w papierowy rożek. W samym mieście zarejestrowanych jest aż kilkaset przedsiębiorstw trudniących się produkcją i sprzedażą lokalnych specjałów na targach. Handlarze chętnie dzielą się fachową wiedzą na temat robienia serów, hodowli warzyw czy przetwórstwa owoców morza, w które obfituje miejscowa kuchnia. Ale tylko na wyraźną prośbę klienta. Nie trzeba obawiać się tu irytujących „nagabywaczy” będących plagą tego typu miejsc na świecie. Sardyńczycy słyną z taktu i chłodnej, jak na południowe Włochy, uprzejmości.

Czy wiesz, że?

* pierwszego maja odbywa się w Cagliari jedna z najbardziej kolorowych procesji w Europie. Mieszkańcy dziękują swojemu patronowi, świętemu Efisio za to, że w siedemnastym wieku powstrzymał trawiącą miasto zarazę

* obchody Wielkiego Tygodnia w Cagliari są bardzo huczne i przyciągają wielu turystów. Zgodnie z tradycją w tym czasie nie powinno się myć głowy, bo czynność na przywodzi na myśl wyrywanie włosów Jezusa

* w czasie Wielkiej Nocy obowiązuje w Cagliari tradycja Is Ascurtus – mieszkańcy wspinają się na wzgórze Buon Cammino wsłuchując się w rozmowy przechodniów. Z zasłyszanych po drodze zdań tworzy się wróżbę

Lotnisko

Międzynarodowe lotnisko Cagliari-Elmas (CAG) leży 4 km na północny-zachód od stolicy Sardynii. W 2003 roku lotnisko zostało rozbudowane i zmodernizowane. Obecnie obsługuje prawie 4 mln pasażerów rocznie. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Cagliari

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Cagliari: Cagliari.
Delta, Qatar Airways, Oman Air, KLM Cityhopper, KLM, Vueling Airlines, Volotea i Air Moldova latają do: Cagliari bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Cagliari, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.