Mapa

Tanie loty do Sofii

Krem Nivea, narzuty na łóżka, dolary w dobrej cenie. Niestety stolica Bułgarii do dzisiaj wielu Polakom kojarzy się z obrazkami wyniesionymi z czasów PRL, a nie z szybko rozwijającym się i gościnnym dla turystów miastem. O tym, jak krzywdzące mogą być te wyobrażenia niech świadczy fakt, że jeszcze do niedawna mieszkańcom Sofii „Warszawa” kojarzyła się przede wszystkim z kupowanym u nas w tysiącach sztuk samochodem.

Tego nie można przegapić

Stolica Bułgarii nie ma u nas dobrego PR-u i nadal rzadko bywa odwiedzana przez polskich turystów, nawet tych śmiało ruszających na bałkański szlak. Szkoda, bo miasto obok urokliwych miejsc oraz istotnych prawosławnych zabytków, jest uznawane za przedsionek Półwyspu Bałkańskiego i miejsce, w którym krzyżują się różne jego oblicza, a Sofia „mądrze” z tego korzysta.

Mimo że dzisiaj stolica Bułgarii jest typowo europejskim, szybko rozwijającym się ośrodkiem, to wciąż wpaść można tu na wiele tropów jej orientalnego dziedzictwa. Do najważniejszych zabytków należą bez wątpienia cerkiew (dziś także muzeum) św. Jerzego z IV wieku i położona na Bojanie, jednej z dzielnic Sofii, Cerkiew Bojańska. W 1979 roku została ona wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i zachwyca nie tylko swoimi murami, ale przede wszystkim świetnie zachowanymi freskami zdobiącymi jej wnętrze.

Kłopot ze zwiedzaniem najstarszych zabytków Sofii polega na tym, że wiele z nich znajduje się pod współczesnymi budynkami użyteczności publicznej i miejscami typowo komercyjnymi. Dla przykładu: pod jednym z hoteli zachowały się mury antycznego budynku gminy, a pod fundamentami Narodowego Muzeum Historii- kilka bazylik. Pod innym hotelem znajduje się monumentalna niegdyś rzymska rezydencja, a rzymskie łaźnie - pod Sofijskimi Mineralnymi Łaźniami. Skoro już o łaźniach mowa, to będąc w Sofii nie można ich ominąć.

W samym centrum miasta, na odsłoniętej przestrzeni, znajduje się największa na Bałkanach prawosławna katedra – Katedra Aleksandra Newskiego. Jej usytuowanie jeszcze bardziej podkreśla majestatyczność budowli.

Oczami mieszkańca

O stolicy Bułgarii mówi się, że to miasto parków. W ciepłe dni można zobaczyć w nich wielu mieszkańców, którzy nie tylko przychodzą tu na spacery, ale także po to, by – na przykład – wspólnie pobiesiadować. Zresztą do Sofii należy rekord świata „w liczbie ucztujących biesiadników”. Przy mierzącym 379,29 metrów stole biło go ponad trzy tysiące osób, które wypiły w sumie 500 litrów rakii.

Najbardziej znanym parkiem w mieście jest Sofia City Garden. Mniej oblegany, i chyba

bardziej urokliwy jest Park Wolności (znajduje się tutaj sztuczne lodowisko i zoo). Z centrum miasta wystarczy przejechać kilkanaście kilometrów, żeby znaleźć się w najstarszym parku narodowym Bułgarii – w Parku Witosza. Zimą to idealne miejsce dla tych narciarzy, którzy nie przepadają za długimi wyprawami w góry.

Czy wiesz, że...

* większość historyków uznaje Sofię za drugą po Atenach najstarszą europejską stolicę; w jej herbie widnieje napis: „Rośnie, ale się nie starzeje”.

* nazwa miasta wielokrotnie zmieniała się na przestrzeni wieków; w czasach starożytnych była to „Sardica” albo „Serdica” a później „Ulipa Serdica”. Bizantyjczycy nadali jej nazwę „Triadica”. „Sofią” stała się dopiero w drugiej połowie XIX w.

* najstarszym budynkiem miasta jest malutka Cerkiew św. Jerzego; jej widok jest dość osobliwy, bo świątynia została dzisiaj wciśnięta między luksusowy hotel a Pałac Prezydencki.

* w Sofii znajduje się też największa prawosławna świątynia na Półwyspie Bałkańskim – Sobór św. Aleksandra Newskiego

Lotniska

Międzynarodowy port lotniczy w Sofii (kod: SOF; inna nazwa lotniska: Wrażdebna) położony jest 9 kilometrów od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Sofii bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Sofii. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Sofii? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Sofia

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Sofia: Sofia.
Delta, KLM, transavia, Singapore Airlines, Czech Airlines, Cyprus Airways, Air Malta i TUI latają do: Sofia bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Sofia, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.