Mapa

Tanie loty do Skopje

Tak jak hercegowiński Mostar oraz węgierski Budapeszt, tak i stolica Macedonii ma dwoistą naturę, którą wyznacza bieg rzeki. W przypadku Skopje to rzeka Wardar leniwie płynąca przez miasto dzieli je na nowoczesne południe oraz północną, bardziej orientalną część. Jeśli dodamy do tego fakt, że jest to rodzinne miasto Matki Teresy, to otrzymamy wyjątkowo oryginalną i intrygującą mieszankę.

Czego nie można przegapić

Skopje to miasto, które doskonale opisuje słowo „wielkość”. Dlaczego? Bo jak feniks z popiołów podniosło się po niezwykle dotkliwym trzęsieniu ziemi (1963). Drugim powodem jest bohater i niemalże patron narodu – Aleksander Wielki, któremu hołd oddano fundując wielki, bo aż 22-metrowy pomnik „Wojownik na koniu”, dumnie zdobiący Plac Macedoński. Prezentuje on Aleksandra z mieczem w dłoni, dosiadającego wierzchowca w dynamicznej pozie. Sama statua została wykonana z brązu i mierzy 12 metrów, a wokół niej znajduje się jeszcze ośmiu żołnierzy oraz figury lwów.

Drugą niezwykle ważną osobą w historii miasta jest Maria Teresa, a właściwie Agnese Gonxhe Bojaxhiu, laureatka pokojowej nagrody Nobla. W Skopje możemy odwiedzić muzeum poświęcone jej pamięci oraz zobaczyć kapliczkę, którą Maria odwiedzała jako dziecko.

A teraz czas na… kulturowy tygiel. Najpierw jednak udajmy się na Stary Targ, który słynie z niezwykłej, nieco egzotycznej i pełnej życia atmosfery. Dalej – dzielnica Carsija, zwana Małym Stambułem o wyraźnie tureckich wpływach, z jej meczetem Mustafy Paszy, największą muzułmańską świątynią w kraju. Panuje tu iście turecka, radosna atmosfera, łatwo się zapomnieć i poczuć jak w Stambule!

Jeśli jeszcze czujesz niedosyt, wybierz się na wycieczkę poza miasto. Nieopodal znajdują się ruiny Scupi, miasta, które istniało tu przed Skopje i które w VI wieku zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Dalej, odszukaj posąg Wenus odnaleziony jedynie kilka lat temu oraz teatr rzymski. Tutaj nie można się nudzić!

Oczami mieszkańca

Na życie mieszkańców Skopje oraz charakter miasta istotny wpływ miały decyzje tureckie. I tak do najbardziej oryginalnych należało postanowienie, by meczet nigdy nie został przewyższony przez chrześcijańską świątynię. To rozwiązuje zagadkę niezwykłej budowy cerkwi św. Spasa, zbudowanej częściowo pod ziemią... Uporu i pomysłowości mieszkańcom można pogratulować.

Warto wiedzieć, że…

* Do dziś to również Grecja rości sobie prawa to nazywania Aleksandra Wielkiego jej bohaterem. Konflikt pozostaje nierozwiązany.

* Główną ozdobą cerkwi św. Spasa jest niezwykły ikonostas o wymiarach 10 x 6 metrów.

* Kamienny Most, biegnący nad rzeką Wardar tętni życiem. Przekrzykują się tutaj sprzedawcy, pełno jest też niewielkich kramików. Często porównuje się go do praskiego Mostu Karola.

Lotniska

Skopje posiada jedno lotnisko – międzynarodowy port lotniczy Skopje, oddalony od centrum miasta o około 20 kilometrów. Nosi ono imię Aleksandra Wielkiego.

Znajdź tanie loty do Skopje z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Skopje. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Skopje? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Skopje

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.