Mapa

Tanie loty do Puli

Wielka arena goszcząca na kamiennych ławach 20 000 widzów skandujących i żądnych wrażeń podczas walk gladiatorów. Czyż nie przywodzi to na myśl rzymskiego Koloseum? Do tego Łuk Triumfalny – to musi być Paryż! Nic bardziej mylnego. Jesteśmy w chorwackiej Puli – perełce półwyspu Istria. Co więcej, w odróżnieniu do rzymskiej budowli, ta wciąż tętni życiem, a organizowane tutaj wyjątkowe koncerty i barwne festiwale nie należą do rzadkości. Skarby europejskiej architektury w pigułce? Tak!

Czego nie można przegapić

Pula to niezwykle urokliwe chorwackie miasto. Według legendy zostało założone wieku temu przez marynarzy z Kolchidy, którzy dotarli tutaj w poszukiwaniu skradzionego złotego runa. I tak z czasów starożytnych – poza legendą, oczywiście – pozostały do dnia dzisiejszego niezwykłe budowle. Nie sposób nie ulec urokowi rzymskiego amfiteatru, który możemy uznać za bliźniaczy do rzymskiego Koloseum. Jedynie 6 budowli tego typu na świecie zachowało się w takim doskonałym stanie! Zwiedzanie amfiteatru warto zacząć od… podziemi i na własne oczy zobaczyć miejsca, gdzie do walki przygotowywali się gladiatorzy, gdzie przetrzymywano więźniów, a także dzikie zwierzęta. Stąd wyjdźmy na arenę, gdzie otoczą nas mury z białego wapienia. Gdy tylko zamkniemy oczy, może uda nam się wyobrazić starożytne czasy i usłyszeć skandującą publikę? Datuje się, że budowę amfiteatru rozpoczęto już w okolicy II wieku p.n.e., z inicjatywy Oktawiana Augusta. W I wieku n.e. cesarz rzymski Wespazjan zarządził powiększenie obiektu, a zainspirowała go do tego miłość do kobiety o imieniu Cenida.

Nieopodal znajduje się rynek główny, dawne i obecne centrum miasta. Nie sposób nie dostrzec tutaj świątyni Oktawiana Augusta, wspartej na czterech kolumnach. Do dziś dnia można tu oglądać unikatową kolekcję sztuki antycznej. Dalej, przywodzący na myśl Paryż – Łuk Triumfalny, pochodzący z I wieku p.n.e., zwany przez mieszkańców i przewodników Złotą Bramą. To tutaj swój początek ma deptak, który poprowadzi nas przez największe atrakcje starówki.

Jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt w Chorwacji, warto też po uczcie dla ducha, zdecydować się na aktywny wypoczynek w obrębie rzeki Cetina. Tutaj wodospady, dno kanionu i skały są na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko spróbujemy swych sił w kanioningu, otrzymamy adrenalinę w najczystszej postaci, w otoczeniu niezwykłych widoków. Jeśli masz ochotę spróbować kąpieli pod wodospadem, skoków ze skał czy zjazdów na linach – Chorwacja jest już gotowa!

Oczami mieszkańca

Nie da się ukryć, Chorwaci to łasuchy - uwielbiają ciasta, szczególnie te drożdżowe. Znajdziemy w nich suszone figi, migdały, orzechy czy rodzynki, połączone ze słodyczą miodu. Przed takim deserem warto skosztować suszonych białych serów i wędzonego sera krowiego. Palce lizać!

Warto wiedzieć, że…

* Nieopodal Puli, na wysepkach Brijuni, panują doskonałe warunki nurkowe. Tutaj też swoją letnią rezydencję wybudował marszałek Tito.

* Jeśli zastanawiasz się dlaczego część elewacji amfiteatru ma dwa piętra, a strona przeciwna trzy, już śpieszymy z wyjaśnieniem. Budowla została wzniesiona na nierównym terenie, a różna ilość pięter miała zniwelować nierówności powierzchni.

Lotniska

Pula posiada jedno lotnisko – port lotniczy Pula. Położony jest on na chorwackim półwyspie Istria, około 6 kilometrów od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Puli z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Puli. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Puli? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Pula

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.