Mapa

Tanie loty do Lublany

Nikt dokładnie nie wie, skąd wzięła się nazwa stolicy Słowenii. Jedni twierdza, że od łacińskiego słowa aluviana i nawiązuje do powodzi albo podmokłych terenów w okolicy miasta. Jego mieszkańcy wolą natomiast wersję słowiańską, w której luba znaczy ukochana.

Tego nie można przegapić

Sercem miasta jest łączący centrum i starówkę Plac Prešerna, nazwany imieniem wielkiego słoweńskiego poety okresu romantyzmu. Stojący na placu pomnik wieszcza zwrócony jest w kierunku wykonanej z terakoty na fasadzie ulicy Wolfovej podobizny jego ukochanej - Julji Primic. To właśnie pod wpływem nieszczęśliwej miłości do niej, poeta napisał swój najsłynniejszy utwór „Wieniec sonetów”. Nieopodal znajduje się charakterystyczny dla Lublany Potrójny Most. Był on kiedyś zwykłym mostem, dopóki znany architekt Jože Plečnik nie dodał do niego bogato ozdobionych przejść dla pieszych – wtedy powstały trzy drogi przez rzekę, dlatego zmieniono mu nazwę. Perełką architektoniczną jest też Most Smoków zbudowany na początku XX wieku w stylu Art Nouveau. Był to jeden z pierwszych mostów zbudowanych z żelazo-betonu w Europie.

Spacerując po stolicy Słowenii, nie sposób przegapić górującego nad miastem zamku-fortecy. Podobno jego pierwszymi budowniczymi mogli być Celtowie. Po trzęsieniu ziemi w 1511 roku zamek był powiększany, służył za siedzibę regionalnych władców, ma też w swojej historii epizod bycia więzieniem. Dziś można się tam wybrać na jedną z licznych wystaw, lub na kawę na malowniczym dziedzińcu.

Lublana często służy przyjezdny jako brama wypadowa do znanego kurortu u podnóża Alp – Bledu. Miejscowość ta jest położona rzut beretem od granic z Austrią i Włochami. Poza urodą okolicznej przyrody i bliskością Triglawskiego Parku Narodowego i polami golfowymi, największa atrakcją są tam gorące źródła i lecznicze baseny.

Oczami mieszkańca

Mieszkańców Lublany najłatwiej spotkać w dzielnicy Trnovo nieopodal rzeki Lublanicy. Można tam usiąść na ławce albo tarasie nad rzeką i podziwiać jej spokojną taflę. Ponieważ Słoweńcy, a w szczególności mieszkańcy stolicy, ubóstwiają piłkę ręczną, można ich też spotkać w Krim Ljubljana – największym klubie w mieście i siedzibie jednego z najlepszych zespołów kobiecych w Europie.

Lublana to także miasto festiwali. Latem przez dwa miesiące trwa tutaj Międzynarodowy Festiwal Kukiełek, w listopadzie można przyjechać na degustację win z całego świata podczas Lublańskiej Drogi Winnej. Zimą Lublana zaprasza na unikatowy Festiwalu Filmów Górskich.

Czy wiesz, że...

* w Lublanie znajduje się hotel – więzienie, w którym można - po uiszczeniu opłaty – spędzić noc w celi

* symbolem miasta jest smok; kryje się za tym legenda o Jazonie i Argonautach, którzy pokonali mieszkającego w jeziorze lublańskiego potwora

* w 2007 roku w Lublanie doszło do dziwnego zdarzenia; 25-letni Darko Mirinovic spadł z dwunastego piętra budynku. Ocalał upadek ponieważ wylądował idealnie na dachu samochodu Smart

Lotniska

Położony 26 kilometrów na północ od stolicy międzynarodowy Port lotniczy Lublana im. Jožeta Pučnika (LJU) jest największym lotniskiem w Słowenii.

Znajdź tanie loty do Lublany z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Lublany. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Lublanie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Lublana

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.