Mapa

Tanie loty do Lahaur

Lahaur uchodzi za kulturowe centrum Pakistanu. Od wieków rozwija się tu życie intelektualne, muzyczne i literackie. To tutaj publikuje się większość książek w kraju i tu kwitnie przemysł filmowy. A poza tym w Lahaur mówi się, że Ci, którzy nie odwiedzili tego miasta, jeszcze się nie urodzili. To stwierdzenie wyczerpuje chyba argumenty przeciwko przyjechaniu do stolicy Pendżabu.

 

Tego nie można przegapić

 

Lahaur to gigantyczna, dziesięcio-milionowa metropolia z mnóstwem ciekawych miejsc do odwiedzenia. Do najznamienitszych należą budowle powstałe podczas panowania dynastii Wielkich Mogołów. Położony na wzgórzu Fort i ogrody Szalimar zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z bramy wejściowej fortu wchodzi się do monumentalnego meczetu Badshahi, a w ogrodzie znajduje się między innymi czterysta fontann. Często odbywają się tam różnego typu imprezy kulturalne, koncerty czy wystawy. W czasach świetności Mogołów, stare miasto było otoczone dziewięcio-metrowym murem, wokół którego krążył wygłodniały lampart. Do miasta prowadziło trzynaście bram, które zachowały się do dziś. Są to między innymi Yakki, Kashmiri czy Sheranwala. Warto też zobaczyć replikę londyńskiego Placu Trafalgar, wewnątrz Bahria Town.

 

Spośród miejsc niezwiązanych bezpośrednio z dynastią Mogołów jest Wagah, czyli granica z Indiami. Codziennie odbywa się tam ceremonia wywieszania i ściągania flag narodowych, co gromadzi tłumy gapiów po obu stronach muru. Aby pooddychać świeżym powietrzem można wybrać się do Hiran Minar, nieopodal Lahaur. To miejsce, w którym dawniej polowania uwielbiali urządzać lokalni władcy. Dziś można się tam wybrać na piknik lub popływać łódką po jeziorze.

 

Oczami mieszkańca

 

Jeśli chcesz przez chwilę pożyć jak prawdziwy mieszkaniec Lahaur, jest kilka rzeczy, które musisz przetestować. Po pierwsze: zagraj w krykieta albo polo. To ulubione sporty Pakistańczyków, a w Lahaur można znaleźć godne pozazdroszczenia zaplecze do ich uprawiania, jak na przykład Gadaffi Stadium. Po drugie, idź na film. Możesz wybrać kino w centrum handlowym Fortress Stadium albo odwiedzić sobotni wieczór filmowy w South Asian Media Centre, gdzie po projekcji toczy się dyskusja na temat obejrzanego obrazu. Z kolei w każdy czwartek, to po trzecie, możesz wybrać się na spotkanie Sufich w świątyni Shah Jamal, gdzie można oglądać pokazy tańca. Po czwarte: zrób zakupy na lokalnym bazarze. Na Anarkali i Ichra znajdziesz zatrzęsienie biżuterii, pamiątek i ubrań.

 

Czy wiesz, że…

 

* według legendy Lahaur zostało założone cztery tysiące lat temu przez Ramę; jest to jedna z kluczowych postaci hinduizmu, jedno z wcieleń boga Wisznu i bohater wielkiego eposu „Ramajana”

 

* w Lahaur dominują dwa języki: pendżabski i urdu; ale spokojnie, jeśli nie znasz żadnego z tych języków, nie musisz się martwić; wielu mieszkańców swobodnie posługuje się także

angielskim

 

* w ostatnich latach w Lahaur kwitnie turystyka medyczna; najpopularniejszą jej gałęzią są przeszczepy włosów – znajduje się tu kilka cenionych centrów walki z łysieniem

 

Lotnisko

 

Port lotniczy Lahaur (LHE) to drugie największe lotnisko w Pakistanie.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Lahaur

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.