Mapa

Tanie loty do Islamabadu

Miasto-ogród, gdzie życie toczy się własnym, leniwym trybem. Islamabad to jedna z niewielu współczesnych metropolii, którą zbudowano od podstaw w całkowitej zgodności z wcześniej wytyczonym planem. I choć dlatego właśnie w zasadzie wcale nie ma tu zabytków, warto zobaczyć to harmonijne i spokojne miasto, choćby po to, by przekonać się, że jest ono dokładnym przeciwieństwem swojego stworzonego przez media wizerunku: miasta targanego przemocą i religijnym ekstremizmem.

Tego nie można przegapić

Islamabad został stolicą Pakistanu w latach 60-tych XX wieku, kiedy władze spostrzegły, że cały potencjał państwa skupia się w i tak przeludnionym Karaczi. W tym celu od zera stworzono miasto, które miało zostać siedzibą państwowych i międzynarodowych instytucji. I choć naturalnie brakuje mu własnych tradycji i historycznej architektury, świetnie rekompensuje to doskonale zorganizowanym rozplanowaniem (każda z ułożonych na planie szachownicy dzielnic ma własne rozrywkowo-handlowe centrum i połączona jest z resztą miasta doskonałą siatką autostrad i tras szybkiego ruchu). Co więcej, modernistyczne budynki poprzeplatane są niebywałą w tej części świata ilością zieleni.

Najbardziej rozpoznawalnym punktem w Islamabadzie jest położony w parku Shakarparian,Pomnik Pakistanu. Ten przedziwny monument, kształtem przypominający rozkwitającą lilię pełen jest zawoalowanej symboliki. Cztery największe płatki oznaczają prowincje kraju: Bleudżystan, Chajber Pasztunchwa, Pendżab i Sindh. Mniejsze płatki, to terytoria (wraz ze spornym Kaszmirem). Na planie monumentu widoczny jest też, widniejący na fladze narodowej półksiężyc. Choć sam pomnik choć ciekawy, nie ma większej wartości historycznej, z porośniętego zielenią wzgórza rozciąga się wspaniały widok na cały Islamabad, sąsiednie Rawalpindi i rozciągające się na tle miasta majestatyczne Wzgórza Margalla, będące przedsionkiem Himalajów.

Drugim, najbardziej znanym miejscem w Islamabadzie jest Meczet Szaha Faisala. Ten powstały w latach 1976 – 1986, niezwykle nowoczesny dom modlitw jest jednym z największych w Azji. Jego oryginalna bryła to połączenie muzułmańskich tradycji z nowoczesnym designem. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że typową dla meczetów kopułę zastąpiono tu spadzistym dachem, który nawiązywać ma kształtem do pustynnego namiotu. W najwyższym punkcie, sufit sięga 40 metrów, a strzeliste minarety liczą ich aż 88. Łącznie sala modlitw i dziedziniec pomieścić mogą do 100 tys. wiernych.

I choć pakistańska kultura i tradycje są praktycznie niewidoczne na ulicach Islamabadu, można się o nich wiele dowiedzieć w Muzeum Dziedzictwa Pakistanu. Niewielka, ale bardzo ciekawa wystawa wiedzie przez wszystkie zamieszkujące kraj grupy etniczne. Są tu szczegółowe opisy ich kultur, architektury, tradycyjnych strojów, a nawet muzyki. Muzeum daje świetne wyobrażenie o tradycjach i różnorodności tego niezwykłego kraju.

Okiem mieszkańca

Przez lata Islamabad był urzędowym miastem-wydmuszką, które wymierało z chwilą zamknięcia biur i rządowych instytucji. Z czasem jednak swoje oddziały zaczęły stopniowo otwierać większe firmy i międzynarodowe korporacje a wraz z nimi, pojawili się tu w końcu także zwykli mieszkańcy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Islamabadzie wyrastać też zaczęły hotele, centra handlowe i międzynarodowe sieci restauracji. I choć wciąż życie nocne jest tu stosunkowo ubogie, a miastu brak regularnie działających klubów, miejscowi potrafią wskazać, gdzie od czasu do czasu organizuje się nieoficjalne imprezy. Informacje o nich najczęściej rozprzestrzeniają się pocztą pantoflową albo za pośrednictwem portali społecznościowych.

Czy wiesz, że?

·         Przez 50 lat (od 1951 do 2011) liczba mieszkańców Islamabadu wzrosła od 100 tys. do 1,15 miliona

·         Park Shakarparian został wpisany do księgi rekordów Guinnessa, bo jest to jedyne na świecie miejsce gdzie od 1964 roku, liderzy 112 państw zasadzili tu swoje drzewko

·         budowa Meczetu Szaha Faisala kosztowała 120 mln dolarów i została w całości sfinansowana przez króla Arabii Saudyjskiej, Faisala (stąd nazwa meczetu)

Lotnisko

Do Islamabadu można dostać się samolotem, korzystając z Lotniska Imienia Benazir Bhutto (ISB).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Islamabad

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.