Teheran

14 gru 201915 gru 2019

2 osoby dorosłe - 1 pokój

Na wizytę w Teheranie warto przeznaczyć kilka dni. Choć wiemy o nim niewiele, posiada on wiele interesujących obiektów, którym warto przyjrzeć się z bliska, by choć w niewielkim stopniu odkryć jego historię. Teheran to też miasto rekordów i aspiracji. Szybko przekonamy się, że wszystko jest tu najstarsze, największe, najdroższe lub chociaż najbardziej pojemne.

Noclegi w Teheranie - gdzie warto się zatrzymać?

Centrum miasta i okolice Baharestan

Centrum miasta oraz okolice rejonu Baharestan to niezwykle ciekawa turystycznie lokalizacja. Nieopodal ulokowanych jest wiele atrakcji i zabytków, bez których wizyta w mieście nie mogłaby należeć do udanych. Pierwszym z nich jest Pałac Golestan, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromny kompleks, budowany przez kilkaset lat, dziś stanowi 17 pałaców, sal i muzeów. Drugi to Muzeum Narodowe Iranu, mieszczące się w dwóch budynkach, przedstawiające eksponaty przybliżające historię samego Iranu oraz Persji, w tym tkaniny, książki, a nawet statki i ceramikę. Trzecim jest Muzeum Maszyn Biurowych Safir, prywatne muzeum-ciekawostka.

Centrum będzie doskonałym wyborem dla osób, które chciałyby mieć w zasięgu ręki wszystkie atrakcje. Szczególnie rekomendowane są hotele o statusie 4 gwiazdek, komfortowe i droższe. Turyści poszukujący bardziej budżetowych rozwiązań, mogą zdecydować się na jeden z obiektów 2-gwiazdkowych.

Jalaliyeh i North Salsabil

Zachodnio-północna część miasta, reprezentowana m.in. przez dzielnice Jalaliyeh i Północny Salsabil zawiera – oprócz lotniska – kilka oddalonych od siebie i bardzo ciekawych miejsc. Warto zacząć od Placu i Stadionu Azadi. Pierwszy z nich jest największym w mieście i jednym z największych w kraju placów miejskich. Jego powierzchnia przekraczająca 50 000 metrów kw. zwieńczona 50-metrową wieżą wielokrotnie w historii była miejscem ważnych protestów. Z kolei stadion Azadi to jeden z największych obiektów sportowych świata, mogący pomieścić ponad 100 000 widzów. Kierując się do Jalaliyeh, dotrzemy do Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Irańskich Dywanów. To drugie od lat jest chlubą kraju. Na powierzchni 3400 metrów kw. prezentowane jest to, z czego szczególnie dumni są mieszkańcy Iranu – perskie dywany. Muzeum Sztuki Współczesnej z kolei skutecznie aspiruje do miana najważniejszego tego typu obiektu, położonego poza Europą i Stanami Zjednoczonymi. Zgromadzone tu eksponaty są warte miliardy funtów. Kilka kilometrów na północ zlokalizowana jest jedna z najwyższych wież świata, mierząca 435 metrów Bordż-e Milad.

Kolejny dzień warto będzie poświęcić na odwiedziny w dwóch miejscach, ulokowanych niemalże w pasmach górskich – w dawnej siedzibie rodu królewskiego Pałac Saadabad, do dziś goszczącej najbardziej znaczących gości kraju oraz kompleksu pałacowego Niaravan, ostatniej rezydencji sacha Mohammada Reda Pahlawi.

Nocleg w tych okolicach będzie doskonałą propozycją dla osób, które uwielbiają aktywną turystykę, liczne podróże i dla których ciągłe przemieszczanie się stanowi walor podróży. Do dyspozycji gości oddano tu głównie hotele o statusie 3 oraz 4 gwiazdek. Skorzystać można tu również z wielu prywatnych apartamentów o zróżnicowanych cenach. 

Najlepiej oceniane hotele w: Teheran

od 242 zł
od 269 zł
od 262 zł

Co podróżni mówią o mieście Teheran?

9,8
Maniacy historii
9,8
Miłośnicy przygód
8,7
Smakosze
7,8
Miłośnicy luksusu
7,6
Podróżujące rodziny
Opinie użytkowników (205)
Reza Hashemi
Reza Hashemi
03.11.2019

The city of kings and admirable buildings! Tehran by its awesome art and architecture will surprise you! Although many parts of the city is occupied by modern design buildings, the central part of the city is like a gem with historical persian buildings!

Lisa Simpson
Lisa Simpson
24.08.2019

I loved Teheran. The best thing was history and museums. Nice people and foods.

stone rezvan
stone rezvanTeheran
25.07.2017

im a iranian ecotourism leader ,join me to explore iran, ali_rezvan instagram

Irantravel24
Irantravel24Teheran
25.05.2017

Tehran is capital of Iran, although there is not much in Tehran for those whom interested in adventure, there you could find 3 main palaces (one is under UNESCO heritage site), and a variety of national and international restaurants.

Pytania i odpowiedzi

Najtańszym miesiącem na pobyt jest Październik; średnia cena noclegu to wówczas 214 zł. Najdroższy miesiąc na pobyt w: Teheran to Luty, ze średnią ceną 417 zł za dobę.
Średnia cena za nocleg w hotelu w miesiącu Grudzień w zeszłym roku wynosiła 463 zł za dobę. To 25% więcej niż średnia cena za dobę w wysokości 347 zł w ciągu poprzednich 12 miesięcy.
W: Teheran przewidywana średnia temperatura w miesiącu Grudzień to 6,6°C/43,9°F. Najcieplejszym miesiącem jest zazwyczaj Lipiec, ze średnią temperaturą 36,5°C/97,7°F. Najchłodniejszy miesiąc to Styczeń, ze średnią temperaturą 0,6°C/33,1°F.
Lotnisko położone najbliżej: Teheran to Teheran-Mehrabad (THR) (9,71 km). Inne pobliskie lotniska to: Imam Khomeini International (40,26 km)

Zaplanuj podróż do: Iran

W mieście lub w pobliżu miasta Teheran