Mapa

Tanie loty do Kilimandżaro

„Biały dach Czarnego Lądu” –  choć leży w pobliżu równika, Kilimandżaro stale pokryte jest skrzącą się w słońcu śnieżną czapą. Ten niezwykły masyw inspirował, przyciągał i budził respekt zamieszkujących te obszary ludzi od wieków. Dziś co roku jego szlaki przemierza 25 tys. miłośników górskich wędrówek. To najczęściej odwiedzany park narodowy w Tanzanii - kraju, który uchodzi za jeden z najpiękniejszych zakątków Afryki.

Tego nie można przegapić

Kilimandżaro jest jednym z najbardziej niezwykłych widoków świata. Samotny, ośnieżony szczyt w idealnym kształcie wulkanicznego stożka, górujący ponad płaskim, skąpanym w równikowym słońcu stepem. Wierzchołek najwyższej góry w Afryce wznosi się na wysokości 5 895 m n.p.m. Jest nim szczyt Uhuru na kraterze Kibo, jednym z trzech wygasłych wulkanów wchodzących w skład masywu Kilimandżaro.

Zamieszkujący te obszary Masajowie nazywali go „Górą Światłości” i otaczali prawdziwie religijnym kultem. W niektórych plemionach potężny masyw budził grozę i uważany był za siedlisko złych mocy. Dopiero w XIX wieku, po przybyciu w te rejony niemieckich kolonizatorów, Kilimandżaro zainteresowało europejskich geografów i przyrodników. W 1921 roku założono tu pierwszy rezerwat, a w 1973 górne piętra szczytu weszły w skład parku narodowego.

I choć oczywiście szczyt Kilimandżaro jest największą atrakcją, otacza go wyjątkowy krajobraz, któremu również warto poświęcić uwagę, dając sobie przed wspinaczką czas na aklimatyzację. Najlepiej wybrać się na safari po otaczających masyw sawannach obejmujących rezerwaty Ngorongoro (powstały wokół zapadłego wulkanu), Arusha czy jezioro Manyara. Także poszczególne partie Kilimandżaro warte są dokładniejszego zwiedzenia. Stepy i suche lasy u podnóża przechodzą w lasy równikowe, następnie porośnięte krzewami łąki górskie i skały, ostatnie piętro to pokryty śniegiem i lodem szczyt.

Kilkanaście lat po utworzeniu parku, obszar ten otwarto dla turystów i do Tanzanii zaczęli ściągać turyści z Europy. Niezwykłość Kilimandżaro polega na tym, że można je zdobyć w zasadzie bez poważniejszego sprzętu wspinaczkowego i profesjonalnego przygotowania. Nie znaczy to oczywiście, że każdy może na tę górę wejść, kiedy i jak mu się podoba. Takie przekonanie co roku przypłacane jest śmiercią źle przygotowanych, lekkomyślnych turystów (liczba ta sięga kilkunastu przypadków rocznie). Choroba wysokościowa jest wśród zwiedzających zjawiskiem powszechnym, a jej gwałtowny przebieg, w trudnych górskich warunkach, może być śmiertelnie niebezpieczny. Lekarze zalecają, by stopniowo przyzwyczajać organizm do rozrzedzonego powietrza i powyżej 3 tys. m n.p.m. nie pokonywać więcej niż 300 m różnicy wysokości dziennie. To prawie trzy razy mniej, niż zazwyczaj planują miejscowi organizatorzy wspinaczek.

Okiem mieszkańca

Największe miasta położone u stóp masywu, na obrzeżach Parku Narodowego Kilimandżaro, to Moshi, Marangu i Machame. Moshi jest najważniejszą bazą turystyczną i punktem wypadowym dla przyjezdnych wspinaczy. Obszary te rdzennie zamieszkują plemiona Chagga, Pare, a także przybyli z północnej strony masywu Masajowie. Jednak od czasu odkrycia Kilimandżaro przez Europejczyków miejscowa ludność stopniowo zaczęła odchodzić od tradycyjnego stylu życia i dziś zajmuje się głównie obsługą turystów. Mieszkańcy zatrudniają się w pensjonatach i jadłodajniach, handlują ziołami i pamiątkami, a mężczyźni pracują jako tragarze czy przewodnicy. Warto pamiętać, że wielu z nich pracuje dla biur turystycznych, a ich wynagrodzenie to niewielki ułamek realnej ceny wycieczki. Dlatego ludzie ci w większości żyją z napiwków i prezentów otrzymanych bezpośrednio od przyjezdnych. Na miejscu warto zasięgnąć języka i korzystać wyłącznie z poleconych usług, bo wiele z nieoficjalnie prowadzonych biur może okazać się nieuczciwych.

Czy wiesz, że?

·         Kilimandżaro to najwyższy, samotny masyw na świecie

·         pierwszy szlak turystyczny na Kilimandżaro wytyczono w 1898 roku, a pierwsze schronisko powstało tu 1932 roku

·         zoolog Antonii Jakubski był pierwszym Polakiem, który w 1910 roku zdobył Kilimandżaro

·         nazwa Kilimandżaro pochodzi najprawdopodobniej od suahilijskich słów „Kilima” – wzgórze i „Nijaro” – coś białego i lśniącego

Lotnisko

30 km na zachód od Moshi mieści się Lotnisko Kilimandżaro (JRO), które jest jednym z najważniejszych w Tanzanii.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Kilimandżaro

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.