Mapa

Tanie loty do Hanoweru

"Człowiek, natura, technologia" skandowali w utworze "EXPO 2000" członkowie zespołu Kraftwerk, autorzy jingla milenijnej edycji światowej wystawy, której gospodarzem był właśnie Hanower. Miasto to powszechnie znane jest jako organizator jednych z największych targów komputerowych na świecie, ale wystarczy zatrzymać się na chwilę, by zauważyć, że ma do zaoferowania znacznie więcej niż prawie pół miliona powierzchni wystawienniczej. Oprócz technologii, jest tu też sporo miejsca dla człowieka i natury.

Tego nie można przegapić

Historyczny dorobek Hanoweru można łatwo zwiedzić podążając za namalowaną na chodniku czerwoną linią. Trasa zaczyna się tuż pod drzwiami informacji turystycznej i prowadzi szlakiem najważniejszych miejskich zabytków. Idąc przez klimatyczne Stare Miasto, można podziwiać typowo niemiecką, historyczną zabudowę: gotycki ceglany kościół i ratusz oraz domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Warto wiedzieć, że na tym obszarze mieści się 40 średniowiecznych budynków, jakie zostały po bombardowaniu miasta w czasie II Wojny Światowej, a niektóre z nich specjalnie przeniesiono z innych dzielnic.

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest jednak nie stary, lecz Nowy Ratusz. Cały budynek onieśmiela przepychem barokowego pałacu i aż trudno uwierzyć, że wzniesiono go na początku dziewiętnastego wieku. Warto wjechać pochyłą windą na szczyt jego liczącej dziewięćdziesiąt osiem metrów wysokości kopuły, skąd można lepiej zobaczyć wspomnianą przez Kraftwerk "naturę". 

Największym bogactwem Hanoweru są jego liczne lasy i ogrody. Najcenniejsze z nich, to królewskie ogrody w Herrenhausen. Trudno jest dokładnie zwiedzić je za jednym razem. Rozciągające się na obszarze 135 hektarów, zachowały w niezmienionej formie najważniejsze style sztuki ogrodniczej: inspirowany Wersalem ogród barokowy, angielski park krajobrazowy i ogród botaniczny.

Okiem mieszańca 

Podziwianie wyciętych z bukszpanu wzorów i żywopłotowych labiryntów hanowerczycy mogą jednak zostawić turystom. Do dyspozycji mają dwa miejskie lasy Eilenriede i Teirgarten, a także malowniczy Stadpark z niezwykle ciekawą grotą wypełnioną bajecznie kolorowymi pracami związanej z miastem francuskiej rzeźbiarki Niki de Saint Phalle. Mieszkańcy miasta uwielbiają też spędzać wolny czas nad brzegiem jeziora Maschsee, wokół którego rozsianych jest więcej mniejszych stawów. Ponieważ Niemcy w wolnym czasie uwielbiają zrzeszać się w klubach zainteresowań, można tu spotkać licznych pływaków, wioślarzy, wędkarzy i... nudystów. Jeden z tutejszych stawów zarezerwowany jest dla członków założonego jeszcze pod koniec dziewiętnastego wieku klubu FKK (Frei Koerper Kultur, co w tłumaczeniu oznacza  „wolna kultura ciała”). Długą tradycję klubu odzwierciedlają plażujący się nad stawem członkowie, którzy w większości pamiętają czasy jego świetności, przypadające na lata 50-te dwudziestego wieku. 

Czy wiesz, że

* prawie dwa miliony ludzi odwiedza co roku targi w Hanowerze (to cztery razy więcej niż liczy ludność miasta)

* mieszkańcy Dolnej Saksonii chętnie wznoszą toasty popijając "sznapsy" miejscowym piwem

* akcent, jakim mówi się w Hanowerze jest wzorcowy dla reszty Niemiec

* pośród licznych konkursów i festiwali, hanowerczycy organizują co roku wyścig gumowych kaczek na przecinającej miasto rzece Leine

Lotnisko

Lotnisko w Hanowerze (HAJ) jest dziewiątym co do wielkości lotniskiem w Niemczech. Cztery terminale obsługują ponad pięć milionów pasażerów rocznie. Oddalone jest o 11 kilometrów na północ od centrum miasta. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Hanower

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Hanower: Hanower.
Delta, KLM Cityhopper, KLM, Singapore Airlines, Eurowings Europe, Kenya Airways, Nouvelair i Air Mauritius latają do: Hanower bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Hanower, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.