Mapa

Tanie loty do Faro

Przez wielu Portugalczyków Faro nazywane jest „najbardziej pechowym miastem Portugalii”. Kiedy podnosiło się po najazdach i pożarach, przychodziły trzęsienia ziemi i tsunami. Faro, choć wolniej niż by mogło, rozwijało się wbrew temu pechowi i dzisiaj jest stolicą jednego z najbardziej urokliwych regionów Europy, oblewanego z dwóch stron wodami Atlantyku. Mimo to, wciąż większość turystów traktuje je jedynie jako „bramę do prawdziwego Algarve”. Kolejny pech? Nie, błogosławieństwo. Bo dopóki tak będzie, to miasto nie straci swojego dzisiejszego charakteru i nie zamieni w jeden z wielu nadmorskich kurortów portugalskiej klasy średniej.

Tego nie można przegapić

Po pierwsze: jeśli przyjeżdżasz do Faro szukać ekskluzywnych pól golfowych, z których znane jest Algarve, musisz jechać dalej. Po drugie, jeśli wpadasz tam na weekendową imprezę, musisz jechać dalej. Po trzecie, jeśli szukasz harmidru ulic, luksusowych hoteli i bardzo chcesz wynająć samochód z otwieranym dachem, musisz jechać dalej. Bo po Faro się chodzi. Chodzi powoli, siada się w kawiarnianym ogródku i patrzy na nieśpieszną ulicę, albo płynie promem na Ilha da Barreta, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż całego regionu.

Obejście krętych uliczek położonej nad rzeką starówki zajmuje około 2,5 godziny. Droga turysty na Stare Miasto wiedzie przez zabytkową Bramę Miejską. Góruje tam katedra, która jest jedną z bardziej dotkniętych przez los budowli - wielokrotnie plądrowana albo niszczona w wyniku trzęsienia ziemi (po którym została całkowicie przebudowana). Warto wejść na jej wieżę, skąd rozpościera się widok na miasto i rzekę.

Z kościołem Matriz de Sao Pedro historia nie obchodziła się łagodniej. W XVI wieku został zdewastowany przez żołnierzy, trzęsienie ziemi też go nie ominęło a huragan zdmuchnął mu wieżę.

Na tym samym placu co katedra znajduje się zbudowany w 1581 roku Pałac Biskupów, który do dziś pełni swoją pierwotną funkcję. Jeszcze mocniejsze wrażenia niż widok z wieży katedry zapewnia Katedra Kości kościoła Naszej Pani z Carmo, czyli Igreja Nossa Senhora do Carmo. Na ścianach znajduje się tutaj ponad 1,2 tys. kości i czaszek zakonników.

Na dłuższą wyprawę warto ruszyć do rozciągającego się na południowych krańcach miasta rezerwatu przyrody – Parque Natural da Ria Formosa. Rozciąga się on wzdłuż wybrzeża od Faro do wioski Cacela Velha (60 km linii brzegowej, 170 km2 powierzchni). Podczas wykopalisk archeologicznych natknięto się tutaj m.in. na ślady osadnictwa z czasów rzymskich. Unikalną przyrodę warto podziwiać z perspektywy drewnianej łódki, którą można wynająć. Jeśli lubicie świeże małże wyciągane prosto z wody, macie szczęście. Przewodnicy częstują nimi turystów podczas takich wycieczek.

Oczami mieszkańca

I tak przechodzimy do punktu pt. „miejscowe kulinaria”. Mieszkańcy Faro i okolicznych miasteczek chętnie odwiedzają restauracje w stolicy regionu i tutejszy Mercado Municipal, czyli targ pod dachem, w poszukiwaniu świeżych lokalnych przysmaków.

Należą do nich między innymi „pasteis de nata”, czyli babeczki z kremowym nadzieniem. Ale to nie z nich Faro jest najbardziej znane. Specjałami szefów kuchni są tutaj owoce morza w każdej postaci – od zupy rybnej po mule, przyrządzane na kilkanaście różnych sposobów. Kuchnia Faro cieszy się świetną opinią wśród Portugalczyków zamieszkujących południe kraju.

Czy wiesz, że...

* Region Algarve, którego stolicą jest Faro, uchodzi za najbardziej nasłoneczniony w Europie. Według danych z ostatnich 10 lat słonecznych dni jest tutaj średnio 320 dni w roku. Od czerwca do września niezwykle rzadko zdarzają się tutaj choćby mżawki.

* Wody oceanu, który od południa i zachodu oblewa Algarve to europejska mekka surferów. Najlepsze plaże do uprawiania tego sportu znajdują się na zachodnim wybrzeżu.

* Rezerwat Parque Natural da Ria Formosa jest ważnym punktem postojowym w wiosennej i jesiennej wędrówce ptaków z północy Europy do Afryki. I dlatego działa tutaj jedyny ptasi szpital, w którym słabe osobniki mogą przetrwać zimę.

* Z wód Ria Formosa pochodzi większość ostryg i małż, które trafiają na portugalskie stoły.

Lotniska

W Faro znajduje się jedno lotnisko: Port Lotniczy Faro (FAO) położony jest zaledwie 3 km na zachód od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Faro

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Faro: Faro.
Delta, Capital Airlines, Transavia France, KLM, transavia, Eurowings Europe, Norwegian i Czech Airlines latają do: Faro bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Faro, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.