Mapa

Tanie loty do Chiang Mai

Mniejsza, ładniejsza, czystsza i spokojniejsza siostra Bankoku – tak mówi się często o Chiang Mai. Największe miasto w północnej Tajlandii jest obowiązkowym punktem wycieczki dla tych, których interesuje coś więcej niż tylko plażowanie.

Tego nie można przegapić

Aż do lat 20-tych XX wieku, 700 km, jakie dzieli Chiang Mai od Bankoku można było przemierzyć wyłącznie łodzią lub na słoniu. Taka izolacja sprawiła, że życie w Chiang Mai toczy się własnym i jedynym w swoim rodzaju trybem. Ponieważ leży w górzystej części Tajlandii, klimat jest tu mniej uciążliwy dla Europejczyka niż w południowych regionach. Dla turystów, to doskonała sceneria do relaksu, a dla miejscowych mnichów, do medytacji i refleksji. Atmosfera panująca w mieście doskonale wpisuje się w ten krajobraz.

Choć w tłumaczeniu Chiang Mai oznacza Nowe Miasto, jego historyczna część pamięta początki XIV wieku, kiedy było ono stolicą północno-tajskiego królestwa Lanna. Na tym niewielkim, liczącym niespełna dwa kilometry kwadratowe obszarze, stoi aż trzydzieści świątyń. Odrestaurowane pozostałości muru można podziwiać przy zachowanych czterech miejskich bramach.

Wśród wszystkich świątyń, największa i najbardziej znana jest powstała w 1345 roku Wat Phra Sigh, czy też „Świątynia Buddy-Lwa”. Niestety, w 1922 roku ktoś ukradł głowę świętej figury, którą zastąpiono repliką. Warto zajrzeć też do najstarszej w mieście Wat Chiang Man, która może nawet pamiętać początki królestwa Lanna. Według podań, miała służyć jako pałac króla, gdy miasto było jeszcze w budowie. Najbardziej jednak znana świątynia w Chiang Mai, Wat Phra That Doi Suthep oddalona jest o 18 km od miasta i leży na liczącym ponad 1 000 m. wzniesieniu. Prowadzą do niej wspaniałe schody, ozdobione wizerunkami naga – tajskich bożków przybierających postać węża. Schody mają 300 stopni, więc osoby o gorszej kondycji mogą skorzystać z windy. W pogodny dzień rozciąga się stąd piękny widok na miasto. 

Tradycyjny charakter Chiang Mai przejawia się w tym, że na ulicach miasta nierzadko można spotkać… słonia. Miejscowi są bardzo przywiązani do tych zwierząt, które niegdyś stanowiły ich podstawowy środek transportu. Dziś w okolicy jest wiele „słonich obozów”, gdzie można nie tylko na nich jeździć, ale też bawić się z nimi i kąpać w rzece. Korzystając z tego typu atrakcji należy starannie wybrać miejsce, gdzie dobrze traktuje się te niezwykle wrażliwe zwierzęta.

Okiem mieszkańca

Chiang Mai to świetne miejsce do kupowania pamiątek i lokalnych wyrobów. Niestety, większość z licznych w mieście targów nastawiona jest na sprzedaż pamiątek. Wyjątkiem jest bazar Warorot, gdzie zaaportują się głównie Tajowie. Można tu kupić dosłownie wszystko: od jedzenia i przypraw po rękodzieło, ubrania czy sprzęty domowe. Z jedną różnicą. Produkty są tu tańsze i często lepszej jakości niż na obleganych przez turystów targu nocnym, sobotnim i niedzielnym.

Czy wiesz, że?

* 80% mieszkańców Chiang Mai mieszka w tu od urodzenia

* nazwa królestwa Lanna w tłumaczeniu oznacza Królestwo Miliona Tajskich Ryżowych 

* Chiang Mai jest drugim po Bankoku miastem w Tajlandii. Z tą różnicą, że w Bankoku mieszka 9 mln osób, a Chiang Mai 200 tys.

* to popularny kierunek turystyczny, nie tylko wśród przybyszów z Zachodu, ale też samych Tajów

* oddalona o 9 km miejscowość Baw Sang słynie z produkcji typowych tajskich parasolek

Lotnisko

Miasto obsługuje lonisko Chiang Mai (CNX).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Cziang Maj

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.