Mapa

Tanie loty do Brna

Brno - historyczna stolica i największe miasto Moraw - możemy chyba nazwać najbardziej prawym miastem Czech. Choć stolicą Republiki jest Praga, to właśnie w Brnie skoncentrowany jest krajowy wymiar sprawiedliwości oraz siedziby Sądu Najwyższego czy Sądu Konstytucyjnego. Jakie jeszcze cechy posiada to magiczne miasto?

Czego nie można przegapić

W mieście wita nas dzielnica Petrov, ulokowana na wzgórzu w centrum miasta. Tutaj położona jest katedra św. Piotra i Pawła, której dwie charakterystyczne gotyckie wieże widzieliśmy już z oddali. Do ciekawostek należy fakt, że południe wybijane jest tu już o jedenastej. Dlaczego? Legenda głosi, że kiedy miasto było oblegane przez Szwedów w czasie wojny trzydziestoletniej, ich dowódca zadecydował, że musi ono zostać zdobyte do południa. Jeśli to się nie uda – armia odejdzie. Louis Raduit de Souches, dowódca obrony, nakazał więc południe „przyspieszyć” o godzinę. Dzięki temu Brno pozostało niezdobyte.

Kolejną niezwykłą atrakcją miasta jest Klasztor Kapucynów i jego słynna Krypta. Wczesnobarokowa świątynia skrywa cenną bibliotekę, z freskiem Josefa Sterna oraz oryginalnym wyposażeniem w stylu rokoko. Nie to jednak przyciąga najbardziej. Odważni powinni skierować swoje kroki do Krypty Kapucynów pochodzącej z XVIII wieku. To tutaj chowano nie tylko zakonników, ale i osoby zasłużone dla miasta. Ich ciała zachowały się w doskonałym stanie i teraz, jako mumie, prezentowane są w przeszklonych trumnach.

Jeśli zapragniesz spędzić czas aktywnie i choć na chwilę opuścić miasto, a jego okolicy w Morawskim Krasie znajduje się ponad 1100 jaskiń. Kilka z nich udostępniono zwiedzającym, a do ulubionych należy jaskinia Punkevní, w której organizowane są spływy łodziami po podziemnej rzece.

Oczami mieszkańca

Zelný trh, czyli Kapuściany Rynek to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców miasta - tutaj zaopatrują się oni w świeże warzywa i owoce. Z kolei przyjezdni podziwiać mogą budynki teatrów. Teatr eksperymentalny na provázku słynie z doskonałego programu artystycznego oraz udziału – przed laty – w protestach skierowanych przeciwko komunistycznej władzy. Drugi budynek, Teatr Narodowy Brno witał w swoich progach nie lada gościa. Przed laty, jeszcze jako mały chłopiec, występował tu nikt inny jak Wolfgang Amadeusz Mozart.

Warto wiedzieć, że…

* Brno ma doskonałe położenie – tu przecinają się drogi do Pragi, Wiednia i Bratysławy.

* Najciekawsze wystawy i targi odbywają się w nowoczesnym budynku Brno Exhibition Center. Przed przyjazdem warto sprawdzić, co prezentuje ono aktualnie.

* W Brnie organizowany jest słynny Festiwal Wina.

* Brno to pierwsze europejskie miasto, które mogło szczycić się w pełni zelektryfikowanym budynkiem teatru. Wnętrza rozświetlały tu żarówki „edisonówki”, które znamy do dziś.

Lotniska

W Brnie znajduje się jeden port lotniczy, Lotnisko Brno-Tuřany.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Brno

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Brno: Brno.
Smart Wings, Corendon Airlines i Ryanair latają do: Brno bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Brno, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.