Mapa

Tanie loty do Czechy

„Mam czasem wrażenie, że po to właśnie zostali wymyśleni Czesi. Żeby wprowadzać Polaków w dobry nastrój” – pisał w jednej ze swoich książek Mariusz Szczygieł, reporter, który lata temu wymyślił sobie, że z jakiegoś powodu pozna ten kraj i jego mieszkańców. Dlaczego? Może na przykład dlatego, że o niewielu mieszkańcach innych krajów europejskich mamy w głowach tyle nieprawdziwych stereotypów. Często zaczynają się one od przekonania, że „netoperek” to po czesku naprawdę „Batman”. A jacy są naprawdę i jaki jest ich kraj?

Tego nie można przegapić

Odpowiadając na to pytanie najkrócej można byłoby stwierdzić – za Bohumilem Hrabalem – że ich kraj jest „opętańczo piękny, ale nie dlatego, że taki jest, tylko dlatego, że oni go tak widzą”. Jednogłośnie piękna jest natomiast jego stolica – Praga. Można ją zwiedzać na tysiąc różnych sposobów, ale najlepiej poza sezonem albo... nocą. Gotyckie, renesansowe i secesyjne budynki są wtedy podświetlone, co nadaje im magicznego wyrazu. Do najbardziej podziwianych budynków należą tu Zamek na Hradczanach, Zamek Wyszehradzki i ratusz na Rynku Starego Miasta z charakterystycznym zegarem z ruchomymi figurami apostołów. No i mosty nad Wełtawą: Most Karola pełniący funkcję wrót do miasta, Most Legii czy szesnaście innych.

Pięknym przyrodniczo i idealnym do aktywnego wypoczynku jest region w północnych Czechach znany jako Czeski Raj. Można tu na przykład przejechać trasę rowerową według zaznaczonych dwudziestu dwóch przystanków z ciekawymi pomnikami przyrody. Jego obszar chroniony otoczony jest uroczymi wioskami i miasteczkami, z czego najsłynniejszym jest Turnov. W zachodniej części regionu Bohemia można się jeszcze bardziej zrelaksować, a przy okazji wypielęgnować ciało w uzdrowisku Mariańskie Łaźnie. W XIX wieku zażywać kuracji SPA przyjeżdżali tutaj arystokraci i monarchowie z Niemiec i Wielkiej Brytanii, między innymi Edward VII.

Oczami mieszkańca

Polacy mają słabość do Czechów i czeskiej kultury – chyba przez dystans, którego nam samym często brakuje. Czesi znani są też z doskonałego poczucia humoru i autoironii. Wielu Polaków ukształtowało też swoją wrażliwość na literaturze Bohumila Hrabala i Milana Kundery i filmach czechosłowackiej Nowej Fali. Dużą popularnością cieszy się też w Polsce czeski pieśniarz Jaromír Nohavica.

Nie da się ukryć, że mamy też smak do czeskiej kuchni. Każdy, kto tu przyjedzie musi spróbować chociaż smażonego sera czy ołomunieckich twarożków smażonych w cieście piwnym. Przy biesiadzie, lub po prostu przy zimnym Pilsnerze, warto posłuchać czeskich znajomych i ich przewrotnej wizji świata. Dzięki podobieństwu naszych języków, zapewne łatwo będzie zrozumieć sedno, nawet jeśli czeskie mądrości zostaną nam zaprezentowane w

oryginale.

Czy wiesz, że...

* w niewielkich Czechach znajduje się ponad dwa tysiące zamków i ich ruin; dzięki temu kraj nazywany jest „zamkową stolicą świata”

* Czesi to najchętniej pijący piwo ludzie na naszym globie; średnio jedna dorosła osoba wypija przez rok ok. 160 litrów tego trunku; podobno Vaclav Havel miał w zwyczaju zabierać prezydentów innych krajów do małych lokalnych pubów by skosztowali tam „prawdziwego piwa”

* około pięćdziesiąt dziewięć procent czeskich obywateli to ateiści i agnostycy

* to czeski chemik Otto Wichterle wynalazł w 1959 roku elastyczne soczewki kontaktowe

Lotnisko

Do głównych międzynarodowych portów lotniczych w Czechach należą Praga im. Václava Havla (PRG), Brno-Tuřany (BRQ), Ostrawa im. Leoša Janáčka (OSR).

Znajdź tanie loty do Czech na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Czech. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Czechach? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.