Mapa

Tanie loty do Wilna

Wilno to bez wątpienia największa atrakcja Litwy. Cmentarz na Rossie czy Ostra Brama są bardzo blisko związane z polską historią i kulturą, a także narodową pamięcią o wielkich Polakach. Wilno to jednak nie tylko wydarzenia sprzed lat. To miasto niezwykłych zaułków, podwórek i świątyń, które bliskie są sercom naszych rodaków.

Czego nie można przegapić

Podczas wizyty w Wilnie nie unikniemy wzruszeń i chwil zadumy, których nie warto się tu wstydzić. Z samego rana, kiedy jeszcze miasto i turyści pogrążeni są w śnie, warto udać się na cmentarz na Rossie. Symbolizuje go widoczna na większości pocztówek z Wilna charakterystyczna figura przedstawiająca anioła o spętanych łańcuchem dłoniach i pięknych skrzydłach. Na jednej z alejek nekropolii znajdziemy pokaźną płytę wykonaną z czarnego granitu, którą zdobi napis „Matka i Serce Syna” oraz cytaty m.in. z poematu „Beniowski” Juliusza Słowackiego. Płyta kryje serce marszałka Józefa Piłsudskiego, którego ostatnią wolą było, by kochające serce spoczęło ze zwłokami matki oraz poległych tu żołnierzy.

Drugim z bliskich Polakom symboli jest Ostra Brama, kiedyś zwykła brama miejska. Pierwotnie to właśnie tutaj – zgodnie ze średniowieczną tradycją – umieszczano święte obrazy, a wśród nich ten, przedstawiający Wileńską Madonnę. Tuż obok bramy wybudowano kaplicę, do której przeniesiono ten słynący z cudów obraz Najświętszej Marii Panny, Matki Boskiej Miłosiernej. To on do dziś jest obiektem kultu nie tylko Katolików, ale i wyznawców prawosławia czy unitów. Wystarczy tylko odnaleźć furtkę pomiędzy pobliskim kościołem a bramą, a schody doprowadzą nas do pomieszczenia, w którym eksponowany jest cudowny obraz.

Stąd warto wybrać się spacerem na jedną z największych europejskich starówek. Nieopodal znajduje się umiejscowiony na Górze Zamkowej Zamek Giedymina oraz Góra Trzech Krzyży. Trzy krzyże symbolizują męczeństwo Franciszkanów, a sama góra pełni rolę doskonałego punktu widokowego.

Będąc w Wilnie szkoda byłoby nie udać się na wycieczkę do oddalonego o około 30 kilometrów zamku w Trokach. Pochodzący z XIV wieku zamek jest jedynym w tej części Europy tego typu budynkiem położonym na wyspie. Zdobi on – wraz z figurą z cmentarza na Rossie – większość pocztówek z Litwy.

Oczami mieszkańca

Życie mieszkańców Wilna wiąże się nierozerwanie z obecnością kultury żydowskiej. Istnieje tu żydowska dzielnica oraz pomnik T. Sugihary – japońskiego konsula, który podjął się ratowania Żydów podczas okupacji hitlerowskiej. Odwiedzić tu również możemy Muzeum im. Gaona Wilna. Dzięki działalności myśliciela Elijahu Ben Salomona Zalmana, Wilno zwane bywa Jerozolimą Północy.

Warto wiedzieć, że…

* Ostra Brama zwana jest przez Litwinów Bramą Miednicką.

* Na Starym Mieście warto odnaleźć budynek biblioteki, ulokowany przy ulicy Świętojańskiej 4. Na nim znajduje się tablica informująca, że w tutejszej drukarni Józefa Zawadzkiego wydrukowano po raz pierwszy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Lotniska

Wilno posiada jedno lotnisko – międzynarodowy port lotniczy Wilno, oddalony od centrum miasta o około 6 kilometrów. Jego działalność została zainaugurowana w roku 1932 pod nazwą Wilno-Porubanek. Sam Porubanek był wówczas pobliską wsią, dziś jest dzielnicą Wilna.

Znajdź tanie loty do Wilna z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Wilna. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Wilnie? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Wilno

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.