Mapa

Tanie loty do Triestu

Triest to włoskie miasto leżące nieopodal granicy ze Słowenią i zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Chorwacji. Lokalizacja na styku wpływów kultur odzwierciedla się w architekturze, kuchni i sposobie bycia mieszkańców.

Tego nie można przegapić

Znakiem rozpoznawczym Triestu jest potężny Piazza dell'Unità d'Italia (co można tłumaczyć jako „Zjednoczenie Włoch”), jeden z największych placów w Europie. Znajdujące się na nim budynki, w tym najsłynniejszy gmach ratuszu miejskiego, to ikony architektury z czasów panowania austro-węgierskiego. Właśnie dlatego ten fragment miasta nazywa się Dzielnicą Austriacką. Koniecznie trzeba odwiedzić też wzniesiony przez dynastię Habsburgów Zamek Miramar, zlokalizowany w dramatycznej scenerii urwiska. Budowlę otacza dodatkowo ogród pełen egzotycznych roślin.

Charakterystyczną zabudowę średniowieczną spotkamy natomiast w starej części miasta, czyli Città Vecchia. Warto pobłądzić po tutejszych wąskich zacienionych uliczkach w poszukiwaniu pięknych kamienic i ukrytych kawiarenek. Kultowe wśród turystów i mieszkańców miasta jest też Wzgórze San Giusto. Znajduje się na nim zamek i katedra, która powstała z połączenia trzech znajdujących się tu kościołów. Można więc w niej zauważyć romańską fasadę, rzymskie kolumny i filary i gotycką rozetę.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Triestu mają swoje miejsca, które nie zawsze pokrywają się z turystyczną mapą miasta. Należy do nich na przykład Molo Audace, szczególnie wieczorami, kiedy to zakochane pary przychodzą tu oglądać wspólnie zachody słońca. Innym dobrym do tego miejscem jest Canale Grande, przy którym cumują łódki. Równie romantycznym miejscem na spacer jest  Strada Vicentina, do której można dotrzeć łapiąc autobus albo tramwaj do Opicino. W tej samej okolicy znajduje się wapienny płaskowyż Karst, bardzo popularny wśród górołazów i rowerzystów. Aby przyrumienić skórę, spędź dzień na kąpielisku miejskim Barcola lub wybierz się w rejs z jednym z lokalnych operatorów. W okolicach miasta znajdziesz też mnóstwo przytulnych wiosek i gospodarstw, na których można kupić domowe wędliny, sery i lokalne czerwone wino.

Czy wiesz, że…

•  pierwsze pisane źródła, w których pojawiły się wzmianki o Trieście to notatki Juliusza Cezara; to właśnie od tego wodza miasto otrzymało prawa kolonii rzymskiej

•  ponieważ znajdują się siedziby wielu międzynarodowych ośrodków naukowo-badawczych i organizacji międzynarodowych, jak Międzynarodowe Centrum Fizyki Teoretycznej czy Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii, Triest otrzymał przydomek „miasta nauki”

•  Triest był przez pewien czas miejscem zamieszkania wybitnego irlandzkiego pisarza, Jamesa Joyce'a; to właśnie tutaj zaczął pracę nad swoją najsłynniejszą powieścią „Ulisses”

Lotnisko

Port lotniczy Triest (TRS) położony jest trzydzieści trzy kilometry od centrum miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Triest

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Triest: Triest.
Delta, KLM, Volotea, Alitalia CityLiner, Kenya Airways, Alitalia, Air Malta i Etihad Airways latają do: Triest bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Triest, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.