Mapa

Tanie loty do Tampere

"Manchester północy" tak zwykło sie nazywać trzecie co do wielkości miasto Finlandii, Tampere. Do lat osiemdziesiątych było ono tylko ponurym ośrodkiem przemysłowym i epicentrum fińskiego komunizmu. Dziś to kwitnąca, licząca prawie pół miliona mieszkańców aglomeracja. W ceglanych industrialnych budynkach mieszczą się muzea, restauracje i siedziby koncernów technologicznych. A mieszkańcy to już nie spracowani robotnicy, ale studenci i fińska klasa średnia, którzy ponad wszystko cenią sobie innowacyjność i otaczającą miasto przyrodę. 

 

Tego nie można przegapić

 

Tampere leży na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi. Poziomy wód w jeziorach różnią się o 18 metrów, stwarzając świetne warunki do pozyskiwania odnawialnej energii. Tak wyjątkowe warunki naturalne przyczyniły się do bardzo szybkiego rozwoju przemysłu w XIX i na początku XX wieku. W tym okresie jednak Tampere było tylko jednym z wielu robotniczych miast w Europie. Klasa pracująca żyła tu w opłakanych warunkach, trawiona przez choroby i wszechobecną biedę. Jednocześnie, jak grzyby po deszczu wyrastały tu wielkie fabryki i wystawne domy przedsiębiorców. Dziś pełną kontrastów i niesprawiedliwości historię miasta, Tampere zamknęło w licznych muzeach. A symbolizujące ją luksusowe rezydencje otwarte są dla zwiedzających.

 

Do najciekawszych muzeów Tampere należy skansen domków robotniczych Amuri. W pięciu pochodzących z różnych okresów między 1882-1973 domach, zachowano pełne wyposażenie. Można wiec przekonać się, jak żyli pracownicy fabryki Finlaysona. Żeby jeszcze dokładniej zgłębić losy klasy robotniczej, warto też zajrzeć do Fińskiego Muzuem Pracy Werstas.

 

Innym, być może jeszcze ciekawszym, a z pewnością najbardziej znanym muzeum w Finlandii jest Muzeum Lenina w Domu Robotniczym. Upamiętnia ono tajne spotkanie Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji, które odbyło się w Tampere w roku 1905. Przy tej okazji Stalin po raz pierwszy w życiu spotkał Lenina. To tu również Lenin obiecał, że jeśli obejmie władzę, zapewni Finlandii niepodległość. Obietnicy oczywiście dotrzymał. Oprócz niewielkiej, stałej ekspozycji organizowane są tu wystawy czasowe. Przy muzeum działa także ośrodek naukowy badający historię ZSRR i jego relacje z Finlandią.

 

Nie brak tu też miejsc poświęconych nowoczesnemu obliczu Tampere. Jednym z nich jest Rupriikki. W muzeum współczesnych mass mediów można prześledzić ich rozwój i mechanizmy funkcjonowania. Jest tu ekspozycja poświęcona jest historii Internetu, a także budząca wiele entuzjazmu kolekcja starych gier komputerowych.

 

Jeśli kogoś nudzą muzea może wspiąć się na najwyższą wieżę widokową w Europie Północnej. Wzniesiona w 1971 roku Näsinneula, stoi na brzegu jeziora Näsijärvi i liczy 168 metrów wysokości. Obrotowa platforma widokowa umieszczona została nieco niżej, na wysokości 120 metrów. Oprócz tarasu widokowego jest tu też jedna z najlepszych restauracji w mieście.

 

Okiem mieszkańca

 

W 2010 roku Tampere wybrane zostało w plebiscycie, jako najatrakcyjniejsze miasto Finlandii. Starannie zaadaptowana, industrialna zabudowa cieszy dziś oko mieszkańców. Odnowione budynki fabryk są efektownie oświetlone, a przecinająca miasto kaskada Tammerkoski zdobi jego centrum. Dzisiejsze Tampere to ośrodek fińskich, nowoczesnych technologii. To tutaj powstała znana na całym świecie firma Nokia, będąca symbolem postępu całego kraju. Dawne robotnicze dzielnice takie jak Pispala czy Hervanta uchodzą dziś za najmodniejsze, artystyczne lokalizacje. Osadzone na wąskim przesmyku między jeziorami tereny rekreacyjne zapewniają rezydentom malowniczą scenerię do wycieczek pieszych i rowerowych oraz trasy narciarskie. Kaskada Tammerkoski jest także wymarzonym miejscem dla wędkarzy. 

 

Czy wiesz, że?

 

* do dziś w Tampere stoi największa, fińska elektrownia wodna

 

* nazwa najsłynniejszej marki telefonów komórkowych pochodzi od tutejszej dzielnicy Nokia

 

* oprócz Pyhäjärvi i Näsijärvi na terenie miasta znajduje się 200 jezior i stawów

 

* kaskada Pyynikki uchodzi za najwyższy tego typu przesmyk na świecie

 

* jest tu najstarsza, wciąż działająca sauna w Finlandii Rajaportin, która otwarta została w 1906 roku

 

* otwarta w 1820 roku fabryka bawełny Finlayson była pierwszym, dużym przedsiębiorstwem w kraju. Jej fabrykę wyposażono w pierwsze w Europie Północnej oświetlenie elektryczne

 

Lotnisko

 

17 km od miasta znajduje się lotnisko Tampere-Pirkkala (TMP) obsługujące ponad 500 tys. pasażerów rocznie. To drugie po Helsinkach, najbardziej uczęszczane lotnisko w Finlandii.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Tampere

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.