Mapa

Tanie loty do Tirany

Tiranę założył na początku XVII wieku Sulejman Pasza Bargjini. Budowę miasta zaczął od meczetu, piekarni i hammamu. Dziś stolica Albanii to klimatyczne miasto z ciekawą architekturą i energetyzującym życiem nocnym.

Tego nie można przegapić

Sercem Tirany jest bez wątpienia Sheshi Skënderbe, czyli plac poświęcony bohaterowi narodowemu Skanderbegowi, który bronił Albanię przed najazdami Turków. Plac został niedawno odrestaurowany i jest przyjemnym miejscem do spacerowania. Obrazki z Tirany zazwyczaj przedstawiają znajdujące się tu Narodowe Muzeum Historyczne. Poza cennymi artefaktami zorganizowanymi w pawilonach poświęconych różnym epokom historycznym, uwagę przyciąga tu gigantyczna mozaika zdobiąca wejście do budynku. Pochodząca z lat 80-tych wizja Josifa Droboniku przedstawia trzynaście postaci Albańczyków w strojach charakterystycznych dla różnych epok historycznych.

Przy Placu Skanderbega znajduje się też inna słynna budowla meczet Hadżi Ethem Beja. Budowano go aż przez dwadzieścia osiem lat, ale wysiłek budowniczych i artystów pracujących przy jego wykończeniu ma widoczny efekt. Freski i sztukaterie wewnątrz meczetu to obowiązkowy punkt na liście atrakcji Tirany. Tuż obok stoi 35-metrowa Kulla e Sahatit , czyli Wieża Zegarowa. Do alta 70-tych była najwyższą konstrukcją w mieście. Będąc w Tiranie, warto przespacerować się po ulicy Murata Toptani, gdzie znajdują się tradycyjne domy albańskie, kawiarnie i park, a na bulwarze  Dëshmorët e Kombit Boulevard znajdziemy przekrój albańskiej historii architektury. Można się tu przespacerować pośród budowli pamiętających włoski faszyzm, komunizm i nowoczesnych biurowców i hoteli.

Oczami mieszkańca

Aby podejrzeć lokalne życie Tirany, z dala od turystycznego szlaku, najlepiej powłóczyć się po jej miej znanych ulicach, parkach i przedmieściach (najbardziej malownicze są te na południe od miasta). Mieszkańcy miasta najchętniej wypoczywają w parkach, a najpopularniejsze są Grand Park przy Sztucznym Jeziorze i Ali Demi Skate Park. W tym pierwszy weekendami rodziny urządzają sobie pikniki, jest tu sporo miłych kawiarni, a nieopodal znajduje się kompleks basenowy. Drugi park, wbrew pozorom, nie jest przeznaczony wyłącznie dla deskorolkowców. Znajduje się tu plac zabaw, stragany i sympatyczna kawiarnia.

Na troszkę dłuższą wyprawę wybierz górę Dajti – można na nią wjechać kolejką linową, a z góry podziwiać panoramę miasta. Z Tirany nad morze jest rzut beretem, więc w weekendy mieszkańców miasta można też spotkać na plaży. Plaża nad Zatoką Lalzit znajduje się na północ od Durres, a niedaleko niej można też zwiedzić Zamek Skanderbeg. Jest jeszcze Plaża Generała, nazwana tak po włoskim wojskowym, który lubił tu odpoczywać w czasie Drugiej Wojny Światowej.

Czy wiesz, że…

•  po wyzwoleniu Tirany spod okupacji nazistów władzę przejął komunistyczny rząd z Enverem Hodżą na czele; za jego czasów w mieście powstało zatrzęsienie przysadzistych i monumentalnych budowli w stylu zwanym gigantyzm hodżański

•  w 2007 roku Tiranę odwiedził George W. Bush; na cześć tego wydarzenia ulicę pomiędzy budynkiem parlamentu a ulicą Murata Tapani nazwano jego nazwiskiem

•  w Tiranie odbywa się szereg prestiżowych imprez cyklicznych; do najpopularniejszych należą Tirana Biennale, Tirana Jazz Festival czy Summer Day; nazwa tego ostatniego może być nieco myląca – jest on pożegnaniem zimy i odbywa się w marcu

Lotnisko

Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy (TIA) Jest największym lotniskiem w Albanii.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Tirana

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.