Mapa

Tanie loty do Salzburga

To ironiczne, że miasto, które żyje dzisiaj z najwybitniejszego syna swojej ziemi – Wolfganga Amadeusza Mozarta – było dla niego miejscem wyjątkowo mało gościnnym i powodem udręk. „Nie mogę znieść Salzburga i jego mieszkańców...” – pisał w listach przed wyjazdem do Wiednia. Dzisiaj jego duch unosi się tutaj nad każdą ulicą. Ale nie tylko dlatego co roku miasto odwiedza ponad siedem milionów turystów.

Tego nie można przegapić

Nazwisko kompozytora wita turystów już na lotnisku. Mozart ma tutaj także „swój” pomnik, plac, szkołę, restauracje, hotele, most, czekoladki, a dawniej jego nazwiskiem nazywano także pastę do butów. I to właśnie od „szlaku Mozarta” turyści najczęściej zaczynają zwiedzanie miasta. Pierwszym obowiązkowym przystankiem jest dom narodzin kompozytora przy Getreidegasse 9 i ten przy Makarplatz 8, w którym spędził ostatnie lata przed wyjazdem do Wiednia.

Salzburska starówka, czyli architektoniczna perła Austrii, zajmuje tyle miejsca, co 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Arcybiskup Wolf Dietrich von Raitenau, któremu w dużej mierze zawdzięcza swój wygląd, robił wszystko by upodobnić ją do „Rzymu w pigułce” i dlatego kazał wyburzyć większość średniowiecznych budynków, które nie pasowały do budowli wzorowanych na rzymskie.

W centralnym punkcie starówki wzniesiona została katedra, najważniejszy obiekt sakralny miasta. Raczej nie uda nam się uciec przed informacją, że to właśnie tutaj ochrzczony został Mozart. Z 20 kościołów, które mamy w zasięgu buta, warto zwrócić szczególną uwagę na benedyktyński klasztor św. Piotra. Na jego terenie mieści się czynny do dziś cmentarz miejski – miejsce pochówku najwybitniejszych mieszkańców.

Kilkaset metrów dalej stoi kościół franciszkanów. Przy głównym wejściu na pewno zwrócimy uwagę na płaskorzeźbę przedstawiającą palce w geście litery „V”. Dawniej był to znak, że w tym miejscu schronić mógł się każdy, kto uciekał przed wymiarem sprawiedliwości.

Na samym rynku znajduje się jeszcze jedna atrakcja, która lubi chować się turystom. To „najmniejszy dom w Salzburgu”, wciśnięty między inne kamienice. Ma zaledwie 1,42 m szerokości i jak głosi legenda był „fortelem” pewnego zakochanego młodzieńca, któremu obiecano rękę ukochanej (i bogatej) panny tylko w przypadku, gdy zostanie właścicielem domu w samym centrum miasta.

Po spacerze jedną z wąskich uliczek, takich jak Judengasse, Goldgasse, Kaigasse czy Linzergasse kolejka wwiezie nas na najlepszy punkt widokowy Salzburga, okolicznych gór i rzeki Salzach – twierdzę Hohensalzburg. W panoramie uwagę zwiedzających przykuwają ogrody i Pałac Mirabell. Wzniesiony został on przez wspomnianego wcześniej arcybiskupa dla

swojej kochanki Salome Alt. Według różnych źródeł duchowny miał z nią od 10 do 15 dzieci.

Oczami mieszkańca

Salzburg uznawany jest za rowerową stolicę kraju. Grzechem byłoby nie przekonać się, dlaczego Austriacy właśnie tutaj najchętniej ruszają na rowerowe szlaki. Można oczywiście napisać, że ścieżki rowerowe w okolicach miasta rozciągają się na ok. 200 km. Ale widoków, które ze sobą niosą raczej się w ten sposób nie odda.

Po zmroku zmęczeni wędrówkami, objazdami i wspinaczkami turyści dołączają do mieszkańców miasta w tutejszych kawiarniach. Dwie najsłynniejsze zaglądają sobie przez okna na rynku. Kaffeehaus Tomaselli to najstarsza, bo działająca od 1700 (albo od 1703) roku kawiarnia w Europie Zachodniej. Naprzeciwko mieści się z kolei Kaffe Fürst, czyli miejsce narodzin słynnych czekoladowych „kulek Mozarta”. A może bardziej polubicie którąś z mniej znanych, choć niemniej urokliwych, kawiarenek, do których po pracy zaglądają mieszkańcy Salzburga?

Czy wiesz, że...

* „Salzburg” oznacza dosłownie „Zamek Solny”; przed narodzinami Mozarta to właśnie „białemu złotu” zawdzięczało ono rozwój, popularność i bogactwo.

* przez cały rok Salzburg jest gospodarzem aż 4 tysiące imprez kulturowych; najważniejsze wydarzenie to trwający przez ponad miesiąc – na przełomie lipca i sierpnia – Salzburger Festspiele

* swojej starówce, na której znajduje się aż 20 kościołów, Salzburg zawdzięcza określenie „Rzymu północy”; 1997 roku stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

* szacuje się, że ponad 10 procent swoich rocznych dochodów miasto zawdzięcza umiejętnemu wykorzystaniu wizerunku swojego „najdumniejszego syna”, czyli Mozarta; w branży turystycznej zatrudnienie znajduje co 10 mieszkaniec Salzburga.

Lotniska

Port lotniczy Salzburg (SZG) położony jest zaledwie 4 kilometry na zachód od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Salzburga bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Salzburga. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Salzburgu? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Salzburg

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.