Mapa

Tanie loty do Rovaniemi

Kto z nas nigdy nie zastanawiał się jak zaadresować list do Świętego Mikołaja? Większość dzieci wie, że Mikołaj mieszka w dalekiej, mroźnej Laponii. Ale gdzie dokładnie udaje się w swoich zaprzęgniętych w dziewięć reniferów saniach, gdy rozda już wszystkie prezenty? Czy można go odwiedzić? Jeśli tak, to jak się tam dostać? Otóż wystarczy napisać na kopercie „FIN 96930 Napapiiri” i list trafi do mikołajowej wioski położonej na obrzeżasz stolicy Laponii, Rovaniemi. Rodzinne miasto Świętego Mikołaja leży na kole podbiegunowym, w zachwycającej scenerii fińskich lasów. Oprócz Świętego Mikołaja można tu zobaczyć zorzę polarną, igloo i przejechać się psim zaprzęgiem.

Tego nie można przegapić

Wysłany do Mikołaja list trafi najpewniej na pocztę Świętego Mikołaja, która stoi przy samym wejściu do jego wioski. Rocznie przychodzi tu około 700 tys. takich listów. Można też wysłać stąd świąteczną pocztówkę, która trafi do nadawcy w Boże Narodzenie opatrzona oryginalnym stemplem. Nieopodal stoi mikołajowe biuro, w którym przez cały rok pracowicie przyjmuje małych gości. Można tu z nim porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie. W wiosce znajduje się też wielki sklep z pamiątkami, który uchodzi za najlepsze miejsce na świecie do kupowania prezentów. Jest tu niezliczony wybór zabawek i przedmiotów rękodzieła artystycznego, wykonanych z miejscowego drewna i skóry renifera.

W czasie wizyty u Mikołaja nie można zapomnieć o jego przyjaciołach reniferach. Zimą, z wioski można wyruszyć saniami na farmę reniferów i psów husky. Można tu obejrzeć renifery,Fajnie jest przejechać się tu psim zaprzęgiem, łowić ryby z przerębla i oczywiście obejrzeć renifery. Na farmie mieszkają znani na całym świecie pomagierzy Świętego Mikołaja, którzy co roku w święta ciągną jego sanie: Fircyk, Kometek, Błyskawiczny, Amorek, Tancerz, Pyszałek, Złośnik, Profesorek, Rudolf Czerwononosy. Można tez spróbować typowej, lapońskiej potrawki z mięsa renifera. Duszone mięso podaje się ziemniakami, ogórkiem kwaszonym i tradycyjnym skandynawskim dżemem borówkowym. Potrawka jest niezwykle popularnym, miejscowym daniem i można ją zjeść w większości restauracji w mieście.

Tych, którzy nie wierzą w świętego Mikołaja z pewnością zainteresuje muzeum Arktyczne. Niezwykle ciekawa wystawa pokazuje życie arktycznych ludów oraz tajniki północnoskandynawskej przyrody. W muzeum można zobaczyć też multimedialny pokaz zorzy polarnej, który z pewnością ucieszy tych, którzy przyjechali do Rovaniemi w miesiącach gdy nie jest ona widoczna na niebie.

Okiem mieszkańca 

Oprócz Świętego Mikołaja w Rovaniemi mieszka ponad sześćdziesiąt tysięcy innych osób. Stolica Laponii jest głównym ośrodkiem gospodarczym najbardziej wysuniętego na północ regionu Finlandii. Jest też ważnym ośrodkiem uniwersyteckim. Na Uniwersytecie Lapońskim wykształcił się co czwarty fiński prawnik, co trzeci historyk sztuki i designu oraz co dziesiąty socjolog. Bliskość bieguna daje

ogromne możliwości badań arktycznej przyrody i jej wpływu na człowieka. Światowa renoma fińskiej edukacji i przyjazna atmosfera panująca w zasypanym śniegiem Rovaniemi sprawia, że chce się tu kształcić coraz więcej młodzieży z zagranicy. Duża ilość studentów i turystów sprawiły, że w Rovaniemi świetnie rozwinęło się życie nocne, które w sezonie zimowym może trwać nawet 24 godziny na dobę! 

Czy wiesz, że?

* ulice Rovaniemi ułożone w kształcie rogów renifera, zgodnie z zamysłem architekta Alvara Alto, który pod koniec lat 40-tych pracował przy odbudowie zniszczonego podczas wojny miasta  

* do początku XX wieku uważano, że dom Świętego Mikołaja znajduje się w Lapońskim parku narodowym Urho Kekkonena, niestety w czasie fińsko – radzieckiej wojny zimowej miejsce to zajęte zostało przez ZSRR, co skutecznie zabiło legendę

* zorza polarna najlepiej widoczna jest w Rovaniemi w lutym, marcu, wrześniu i październiku

* białe noce można obejrzeć między 6 czerwca a 7 lipca 

Lotnisko

W Rovaniemi, znajduje się oficjalne lotnisko Świętego Mikołaja (RVM). I choć w święta podróżuje on oczywiście saniami, przez resztę roku, jak wszyscy korzysta z piątego co do wielkości lotniska w Finlandii. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie mikołajowej wioski i 10 km od centrum miasta. Ciekawostką jest, że północna część pasa startowego przecina koło podbiegunowe. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Rovaniemi

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.