Mapa

Tanie loty do Prewezy

To niewielkie miasto nad Morzem Jońskim jest dziś przede wszystkim traktowane przez podróżnych jako punkt wypadowy na rajską wyspę Leukadę. Zanim jednak wyruszysz w dalszą podróż poświęć chwilę na powłóczenie się po uroczych i nieodkrytych uliczkach Prewezy i odwiedzenie ruin starożytnego Nikopolis.

Tego nie można przegapić

Poza urokliwym portem i małymi tawernami z pysznymi świeżymi owocami morza, jedną z największych atrakcji Prewezy są znajdujące się kilka kilometrów od miasta ruiny miasta Nikopolis (z greckiego „miasto zwycięstwa”). Zostało ono założone w 31 roku przed naszą erą przez Oktawiana na pamiątkę zwycięstwa nad Antoniuszem. Ruiny miasta znane są jako Palea Preweza, a w ich skład wchodzą między innymi mury obronne, pozostałości bram i amfiteatru.

Godzinę drogi od Prewezy położona jest jedna z najpiękniejszych wysp greckich, Leukada. Każdy poszukiwacz rajskich plaż musiał choć raz w życiu słyszeć o Porto Katsiki, rozległej plaży obsypanej białymi kamykami z przejrzystą, turkusową wodą. Surferzy kochają tutejsze fale, a zakochani – zachody słońca. W wyścigu o tytuł najpiękniejszej po piętach depcze jej jednak Egremni – dwu i pół-kilometrowa piaszczysta plaża. Jest jeszcze Milos, na której mogą się zdarzać nadzy plażowicze, Kathisma otoczona przez imponujące klify i Kastro z płytką wodą, dzięki czemu idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Oczami mieszkańca

Grecy zamieszkujący tereny w pobliżu Morza Jońskiego, takie jak Preweza czy Leukada w dużej mierze zajmuje się rybołówstwem oraz produkcją soli z wody morskiej. Ponadto uprawia się tu winorośla, oliwki i drzewka cytrusowe.

W czasie wolnym młodzi Grecy chętnie oddają się sportom wodnym. Szczególnie popularne jest żeglarstwo i windsurfing, dzięki występującemu tu silnemu wiatrowi nazywanemu lokalnie „Eryk”. Dodatkowo na Leukadzie można znaleźć wiele doskonałych górskich tras rowerowych.

Czy wiesz, że…

•  na początku XIX wieku Preweza należała do Republiki Siedmiu Wysp; było to wyspiarskie państewko powstałe na mocy porozumienia turecko-rosyjskiego

•  językoznawcy nie mają pewności co do pochodzenia nazwy miasta; według jednej z hipotez może ona pochodzić od staro-albańskiego słowa  prevëzë-za, oznaczającego „transport”

•  na wyspie Leukadzie znajdowała się w starożytności świątynia Apollina oraz skały, z których strącano zbrodniarzy; z tak zwanej Białej Skały miała się rzucić grecka poetka, Safona

Lotnisko

Ruch powietrzny w mieście Preweza obsługuje Port lotniczy Aktion (PVK).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Preweza

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.